Spolupracujeme 30. 03. 2017 PDF Tisk

Reportáž z Yogafest Zlín (10. – 11. 3. 2017)

Je to přesně měsíc, co jsem se vrátila z putování po Kostarice. Cesta, která mi ukázala jak vnímat a prožívat daný okamžik. Poznala jsem přirozené domovy zvířat v mlžném lese, deštném prales. Zakusila pravou chuť banánů z tamních plantáží, osvěžovala se kokosovou vodou a ochutnala řadu neznámého exotického ovoce. Byla ve mně touha si vlnu vyšších emocí co možná nejdéle v sobě udržet.

Reportáž z Yogafest Zlín (10. – 11. 3. 2017)

V páteční podvečer jsem se přesunula do prostor zlínských Filmových ateliérů. V prostorách kreativního multimediálního centra Filmový uzel se začal odehrávat každého účastníka Yogafest Zlín (10. – 11. 3. 2017) jeho vlastní animovaný snímek. Mé kroky mě zavedly do velkého sálu, kde probíhala Acro Yoga Petra Ševčíka a Zuzky Viznarové. AcroYoga, též akrobatická či partnerská jóga, je cvičení s výraznými prvky hravosti, komunikace, zpětné vazby, zábavy, sdílení inspirace a samozřejmě také fyzické aktivity. Na první pohled to tak nevypadá, ale základní prvky zvládne (po krátké instruktáži) skutečně každý zdravý člověk. Vede k lepšímu uvědomění a prožití jógových pozic, které děláme za pomocí partnera anebo současně oba najednou. Jógové ásány jsou tak představeny v úplně novém světle. Někdy nám spolupráce s druhým přinese lehkost do složité pozice, jinde naopak objevíme nové výzvy. Nejprve jsem si myslela, že tu lekci nezvládnu, že je to nad mé síly, ale cvičila jsem s partnerkou, která věřila sobě i mě, díky tomu jsem se dostala do pozic, které vypadaly na první pohled krkolomně, a mě v nich bylo příjemně.

Páteční večer jsem uzavřela lekcí Živé jógy s lektorkou Kateřinou Čajánkovou. Živá jóga byla postavena na základech konceptu Spirální jógy (Hatha jóga a Spiraldynamik) a zahrnovala také obdobu metody Iyengar výuky (přesných a detailních pokynů k zaujetí ásany, pořadí a setrvání v ásaně). Byla jsem poměrně unavená a cítila jsem snad všechny svaly na zádech. Těšila jsem se do postele, ale také na sobotní pokračování festivalu.

Sobotní ráno mi nabídlo krániosakrální jógu s Luckou Uhlířovou. Kraniosakrální jóga je soubor cvičení odrážejících výzkumy vědy mozku, ale také zařazuje starobylé jógové ásany ve spojitosti s dechem. Uvolňuje fascie. Hodinu jsme začali na speciální pomůcce - klidovém bodu, který působí na mozkomíšní mok ve čtvrté mozkové komoře. Ten se na krátký okamžik díky jemnému tlaku pozastaví a pak vznikne vlna, která projde lymfatickým systémem mozku a jemně ho pročistí od plaku zbytkových proteinů, tím zajistí snadnější transport tekutin, který probíhá okolo hlavních cév v mozku. Tento stavu vyvolá dočasnou klidnou mysl.

Před polední pauzou a skvělým fresh vegánským menu bez lepku jsem si vychutnala workshop Tekuté tělo: emoce ukryté v těle. Martin Duriš společně se skupinkou účastníků se intenzivně věnoval uvědomění si tlaku, napětí a uvolnění, stretchingu měkkých tkání, práci s emocemi a vzpomínkami ukrytými v tkáních. Praxe vycházela z Svastha Yoga, která nabízí integrovaný přístup, kde je kladena pozornost na unikátní individuální potřeby a záměr člověka.

Přeběhla jsem do velkého sálu, kde jsem oddala józe s Lucku Konigovou. Lucka si hrála s řadou pohybů, pozic, postojů a pocitů jinak, než jsme zvyklí z klasické lekce jógy. Učili jsme se tvořit svůj vlastní styl a být svým vlastním učitelem.

Uvolňující a povznášející tečku za jogovým víkendem mi dala lekce Partnerská yoga a thajská masáž v podání organizátorů festivalu Petra Ševčíka a Zuzky Viznarové. Mojí partnerkou se stala instruktorka jógy a velmi energická, sdílná mladá dáma Jana Drobná, která mě oslovila při polední pauze. Lekce mi umožnila sdílet praktikování jógy s druhým člověkem. Podpořila důvěru v druhého a vzájemnou komunikaci. Provádíte-li cvičení ve dvojici, váš partner vám pomůže se v pozici více uvolnit a zároveň se protáhnout více, než když cvičíte sami. Závěr patřil uvolnění celého těla tradiční thajskou masáží.

Těšíme se na 2. ročník jógového festivalu, který se již připravuje Yogafest Zlín 9. – 10. 3. 2018.

 

  • autor: Eva Učňová
  • foto: archiv pořadatelů Yogafest Zlín
DSC_0162
DSC_0174
joo
katka cajankova
martin duris2
www
yoga