Protáhněte si krční páteř

29. 08. 2017


Problémy s bolestmi krční páteře dnes trápí drtivou většinu populace. Sedavý životní styl a neustálá práce u počítače se totiž podepisuje nejen na potížích se zády, ale právě i na stavu našeho krku a svalů, které jej tvoří. Odtud potom pocházejí bolesti hlavy, migrény, nevolnosti, mnohdy i potíže s rozostřeným viděním apod.

Abychom svou krční páteř uvedli zpět do normálního zdravého stavu, je třeba ji každý den protahovat a posilovat a také dbát na každodenní správné sezení a držení těla. Pohled by nám měl vždy směřovat dopředu, hlavu bychom neměli dlouhodobě držet v záklonu, ale ani v předklonu. Studované předměty by se měly nacházet ve výši očí. Dodržujte tyto zásady a každý den si zacvičte sestavu, kterou jsme pro vás připravili.

 1. Sed se založenýma nohama. Nádech – hlava dozadu, výdech – brada k hrudní kosti. Můžeme praktikovat i na židli. Sedneme si na okraj židle. Kostrč padá mezi paty, ramena tlačíme dolů a hlava vykonává stejný pohyb.
 2. K pohybu hlavy přidáme pohyb hrudníku. Jako při poloze kočky – od kostrče s nádechem jdeme do prohnutí a s výdechem, opět od kostrče, do vyhrbení. Pohyb v obou případech dokončuje krční páteř, která v prohnutí je v záklonu (ačkoliv jsou pořád aktivní svaly na krku), ve vyhrbení je brada u hrudní kosti. Zopakujeme přibližně 5× a poté obrátíme dechové kolo – nádech bude vyhrbení, výdech prohnutí.
 3. Spojíme dlaně před hrudníkem, tak aby palce směřovaly do jeho středu. S nádechem jdou ruce vzhůru nad hlavu, můžeme se lehce zaklonit – avšak pozor, pouze od pupíku nahoru. Záklonu se opět účastní i krční páteř, ale svaly jsou aktivní, nepustíme hlavu dolů. Poté spustíme stále spojené dlaně dolů za hlavu. Tu opřeme o předloktí a celý trup lehoulince zakloníme. Pohled směřuje vzhůru. Prodýcháme.
 4. Změníme polohu paží. Spojíme ruce, propleteme prsty a zapřeme je za hlavou. Nádech – otevřeme hrudník, lokty od sebe, pohled směřuje vzhůru a lehce se zakloníme. Výdech – zabalíme se jako do klubíčka – lokty jdou k sobě, brada k hrudní kosti. Opakujeme přibližně 5× a poté v každé poloze vydržíme a relaxujeme.
 5. Uvolníme a celé zopakujeme se založením na druhou nohu (sedíme-li v založeném sedu).
 6. Poté se usadíme na zem (kdo seděl na židli). Opřeme se vzadu o dlaně – nezapadneme do ramen. Nohy zapřeme o chodidla, zhruba na šíři pánve. Nadechneme se a s výdechem položíme pravé i levé koleno na zem doprava. Zároveň otočíme hlavu doleva – brada směřuje k hrudní kosti, pohled směřuje dolů. Nádech – vrátíme na střed, výdech – jdeme na druhou stranu. Zopakujeme na každou stranu 5×, poté na jedné i druhé straně vydržíme a prodýcháme.
 7. Položíme se na břicho. Pravou nohu pokrčíme, levá je nahoře a také lehce pokrčená. Pokrčíme i ruce, zaujmou polohu svícnu, kdy se dlaně nacházejí ve výši ramen. Hlavu pomalu položíme na levý spánek. Prodýcháme a vyměníme strany.
 8. Sestavu zakončíme klidným spočinutím v poloze šavásany.

 

 • autor: Kateřina Lukášová
 • www.sadhak.cz
 • zdroj fotky: Shutterstock.com

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket