Technika cvičení 15. 03. 2022 PDF Tisk

Proč se jóga nesnoubí s bolestí?

Co je dobré pro jednoho, nemusí být dobré pro nás. Jóga je systém osobního vývoje, a aby byl účinný, měli bychom přizpůsobit ásanovou praxi svým vlastním potřebám a svému životnímu stylu.

Proč se jóga nesnoubí s bolestí?

První dva stupně Pataňdžaliho Jógasútry, jama a nijama, obsahují morální zásady a doporučení, podle kterých by se měl jogín řídit. (Přirovnat je můžeme k Desateru přikázání, které židé a křesťané považují za jakýsi univerzální mravní zákon, jenž nás vede ke šťastnému a naplněnému životu.) Jedním z bodů jamy je tzv. ahinsa (nenásilí). Nejde jen o nenásilí vůči druhým, ale také o nenásilí k sobě samému. Tedy nebudu si způsobovat bolest (nebudu na sebe klást přehnané nároky), budu poslouchat, co mi radí mé tělo, a přizpůsobím se. Pataňdžaliho Jógasútra uvádí také devět překážek (antarája), které obvykle jedincům brání nebo maří jejich snahy provádět jógu správně. Platily pro jogíny v době Pataňdžaliho a platí stejnou měrou i v současnosti. Překážkami jsou nemoc, lenost nebo vyčerpání, špatné svědomí a nedorozumění, přemíra oddávání se neřestem nebo smyslnosti, nedostatek duševního úsilí, sebedůvěry, nepozornosti a vytrvalosti. U jedinců, kteří se s těmito překážkami setkají, se může objevit bolest, pocit zoufalství, deprese nebo fyzická labilita či nepravidelné dýchání. Tolik ze starých textů.

„Neprosíme o štěstí, jen o trochu méně bolesti.“ Charles Bukowski

Bolest tedy můžeme pociťovat jak fyzickou, tak duševní. Obě tyto bolesti jsou sice chápány odlišně, což je do určité míry správné, avšak oba tyto typy jsou vzájemně propojené. I duševní bolest se projeví fyzicky – např. staženým hrdlem, zhoršeným dechem, třesem, zimnicí a podobně. Na druhou stranu bolest má také veliký význam pro ochranu našeho organismu před poškozením. Upozorňuje nás, že k poškození dochází nebo k němu může brzy dojít. Je to jakési červené kontrolní světlo našeho těla. Nesnažte se červenou kontrolku pouze vypnout, ale pokuste se vždy vypátrat příčinu bolesti a podle možností ji napravit.

Proč se jóga nesnoubí s bolestí?
Protože žijeme (snažíme se žít) v souladu s „ahinsou“ – nenásilím, neubližováním nikomu, tedy ani sobě – protože na každé lekci slyšíme „nedělejte nic přes bolest“, protože nemusíme s nikým soupeřit (ani s vlastním tělem), protože jógu praktikujeme proto, aby nás nebolelo to, co nás právě bolí, protože přestože kolikrát jsme nuceni vystoupit ze své komfortní zóny, vnímáme bolest jako varování, že něco děláme špatně.

Co je dobré pro jednoho, nemusí být dobré pro nás. Jóga je systém osobního vývoje, a aby byl účinný, měli bychom přizpůsobit ásanovou praxi svým vlastním potřebám a svému životnímu stylu. O tom, jakým způsobem budeme praxi provádět, by měly rozhodnout různé faktory, například jak jsme zdatní, kolik času máme k dispozici, a v neposlední řadě také to, co od jógy očekáváme. Cvičení ásan 21letého sportovce může mít úplně jinou podobu než praxe 40leté pracující matky, kterou navíc trápí problémy se zády. Musíme si uvědomit své fyzické hranice a pohybovat se v jejich rozmezí. V pozici bychom se měli cítit pohodlně a sebejistě, teprve potom můžeme přistoupit k provádění její obtížnější varianty. Jóga je jemný, nenásilný proces – nemá nic společného s překonáváním hranic skrz bolest a napětí.

V mnoha případech slýchám, že lidé začali praktikovat jógu právě proto, aby se nějaké své bolesti zbavili. Terapeutické účinky jógy opravdu nejsou zanedbatelné a mohou v mnoha případech pomoci náš problém řešit. Jógová studia nabízí již lekce přímo „na míru“. Pravděpodobně nejčastěji se můžete setkat s lekcí zaměřenou na zdravá záda (jóga pro bolavá záda apod.). Nejde o lekci, která vám nahradí rehabilitaci po nějakém zákroku, ani vám nevyléčí vyhřezlou ploténku. Ovšem od klasických bolestí zad způsobených např. sedavým zaměstnáním určitě pomůže nebo vám alespoň uleví. Víme, že přirozený pohyb ničím nahradit nelze, ale můžete jej posilovat a prohlubovat cvičením jógy. Je to, jako bychom při cvičení pili sklenici elixíru života. Po zneužívání těla během stále náročnějšího všedního dne mu prostřednictvím jógy láskyplně navracíme ztracenou sílu a energii.

Proti bolestem zad

  • Pozice dítěte – jemně protahuje páteř
  • Poloha šťastného dítěte – uvolňuje bederní oblast
  • Pozice kleští – protahuje zádové svaly od beder až ke krčním obratlům
  • Různé rotace – nejprve protáhněte páteř, poté se přetáčejte
  • Zpevnění břišního svalstva – pouze pevné břišní svaly dokážou podržet páteř ve správné poloze

TIP: Vyzkoušejte lekci Pro zdravá záda na JÓGA VIRTUAL!

Proti bolesti hlavy – migréna

  • Dechová cvičení a polohy v předklonu – mozková plena se jemně protahuje a klidný dech působí harmonizačně na cévy hlavy
  • Poloha pluhu – zlepšuje krevní oběh a zásobení krve do mozku 

TIP: Zrelaxujte se a dobijte baterky díky Jóga nidře na JÓGA VIRTUAL.

Při bolestivé menstruaci

  • Pozice plodu – dochází k lepšímu prokrvení tkáně a orgánů spodiny břišní
  • Poloha můstku – zapojuje pánevní dno
  • Motýlek – posiluje spodní část břicha, zmírňuje potíže s močovým měchýřem i menstruační problémy, vč. bolestivé periody

TIP: Zacvičte si jemnou lekci Jógy při bolestivé menstruaci na JÓGA VIRTUAL! Poslouží také jako prevence potíží během periody. 

Zdroje:
Tara Fraserová: Síla jógy
Susi Riethová: Léčivá síla jógy

Objednat předplatné