BLESKOVĚ
Psyché&Duše 12. 08. 2024 PDF Tisk

Proč potřebujeme ego?

Ego potřebujeme stejně jako mysl, jako intelekt, stejně jako fyzické tělo. Ega se nepotřebujeme zbavit, nepotřebujeme ho zničit, vymazat nebo rozpustit. Jediné, co potřebujeme, je naučit se zvládat jeho projevy, aby se nestalo naším pánem.

Proč potřebujeme ego?

Až do věku dvou let ego pospává, aby se kolem druhého roku života s uvědoměním to je mojes plnou parádou probudilo a vrhlo do života (batolátka kolem dvou let mohou posloužit jako modelové příklady). Malý človíček vstupuje do období, kdy začíná v jeho životě hrát důležitou roli ego. Postupem času, jak rosteme, vyvíjíme se, dospíváme, nás ego podporuje ve vzdělávání, budování kariéry, založení rodiny a obecně vzato ve vytváření a uspořádání našeho vlastního života.

Ego miluje, když může organizovat

Bohužel miluje zároveň také ovládání – nejen našeho života, ale i světa kolem nás. A je-li ponecháno svému osudu, tedy není-li řízeno a vedeno, začíná vést a do popředí se dostává jeho negativní stránka. Ta se projevuje jako arogance, pýcha, ješitnost, člověk takto vedený egem rád soudí druhé (i sebe) a vůči většině věcí, které jej obklopují, pěstuje předsudky. V ještě extrémnějších případech plodí nezvládnuté ego potřebu ovládat, touhu po moci, fanatismus nebo posedlost materialismem.

Kudy vede cesta domů

Materialismus je ve skutečnosti slepý a chudý. Člověk, který se vydá cestou jógy, to dříve či později prohlédne. Protože se naučí dívat dovnitř a vidět, co je očím skryto skutečný svět, skutečné hodnoty, skutečnou lásku. Takový člověk nastoupí cestu, která jej vede zpět do jeho vnitřního domova. A právě v takové chvíli začíná ego bojovat o své místo na výsluní – jakmile cítí, že ztrácí moc a kontrolu, vytáhne do útoku. Protože hnací silou ega je strach, projeví se jeho pokusy o opětovné získání kontroly právě zasetím strachu a pochybností.

Většina pochybností a obav je dílem ega

Možná se vám stane, že nedlouho poté, co pocítíte, že jste na správné cestě; co ucítíte změkčení vnitřního kritika, otupení pocitů nesnášenlivosti a potřeby soudit a hodnotit; osvobození se od řešení věcí, které vyřešit nejdou, a zaznamenáte snížení potřeby spěchat, utíkat a hnát se za materiálními požitky, ucítíte zároveň nutnost ptát se: Dělám to správně?“ „Jsem skutečně na správné cestě?“ „Ví můj učitel, o čem mluví?

Možná se zaleknete a začnou vám přicházet myšlenky jako Vlastně nemám moc časunebo Kdy už meditace skončí?. Mohou se projevit také pocity chamtivosti, chtíče, nesnášenlivosti nebo hněvu, vzteku to vše je založeno na strachu. Kdo za tím stojí? Právě ego. Ego, které nás zná jako své boty. Ego, které zná naše slabosti, potlačované touhy, oblasti studu a popírání. Ego, které se neštítí to všechno použít, aby nás odvedlo od vnitřní cesty, která mu ubírá na síle a důležitosti.

Nikdy nepropadněme klamu, že všechno už víme

Neznamená to, že bychom měli přestat používat zdravý rozum. Když se objeví takové typy myšlenek nebo pochybností, ptejme se, kdo pochybuje. A pochybujme o pochybujícím. Tím bývá právě ego. A nám v józe nejde o to ego zničit, ale uznat jej, zvědomit ho a nenechat se jím ovládat. Přijmout ho jako něco, co k nám patří, ale co nemůže rozhodovat o tom, kým budeme nebo nebudeme. Cestou k tomu je zůstat vždy bdělý, ostražitý a disciplinovaný, pečovat o ochotu, chuť a píli učit se a vyvarovat se myšlenek našeptávajících, že už všechno známe, víme a umíme. Kdo toto hlásá, nedošel na konec své cesty, ale vrátil se zase na začátek spadl do otěží ega.

Jak řídit ego

Védánta radí, abychom vyhledávali společnost těch, kteří osvícení hledají a utíkají před těmi, kteří tvrdí, že je už našli. Abychom dostali ego pod kontrolu, je důležité, abychom žili vědoměabychom si byli vědomi svých rozhodnutí, toho, proč je děláme. Buďme si vědomi také důsledků, které mají naše volby na ostatní. Než něco vyslovíme, položme si vždy tři otázky: Je to pravda?“ „Je to laskavé?“ „Je to nutné?

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné