Zdraví 05. 01. 2019 PDF Tisk

Proč by jóga neměla chybět na vašem novoročním seznamu předsevzetí?

S příchodem ledna si všichni dáváme všelijaká předsevzetí, abychom příchod nového roku začali co možná nejlépe. „Oprášit staré a začít nové,“ to je motto mnohých z nás. Je třeba vyčistit plán na nový rok. Plán pro svou rodinu, pro sebe, pro zdravé tělo a bezstresovou mysl.

Proč by jóga neměla chybět na vašem novoročním seznamu předsevzetí?

Poslední dva aspekty můžeme uskutečnit tak, že do svého novoročního seznamu zahrneme právě jógu. Tady je šest dobrých důvodů, proč by jóga měla být jedním z vašich usnesení v novém roce. Koneckonců, nemůžete za nepodstatné považovat něco, co je starší více než 5000 let!

1. Pro lepší flexibilitu: Kolikrát jste si vědomě nebo nevědomě natáhli sval či vás začala bolet bedra z toho, že nemáte svaly dostatečně protáhlé? Mnohokrát jste se snažili dostat někam, kde na to vaše svaly ještě nebyly připravené, jen abyste si dokázali, že na to máte? Žijeme ve světě, kde se rychlost považuje za něco, co musí v každém směru fungovat. Vše se dá rychle opravit, jídlo koupené ve fastfoodu je hotové za pár vteřin, jezdíme rychlými auty, abychom všude byli včas. V tomto světě se zapomnělo na tradiční postupy a všichni tak trochu ignorujeme skutečnost, že vše má své pravé načasování. Svou posloupnost. Jemné protahovací cviky nebo pár pozdravů slunci každé ráno může udělat zázraky. Nikdy není pozdě na to zjistit, že se tělo může stát flexibilnějším, a to v každém věku, důležitá je vytrvalost a pravidelnost.

2. Pro zdravější tělo: Většina z vás má jistě na seznamu nějaké přání týkající se svého těla: „jít do tělocvičny“ nebo „začít jezdit na kole“ či „zmenšit obvod svého pasu“. Jóga vám pomůže postarat se o všechny vaše obavy týkající se váhy. Několik minut kapalbhati pránájáma každý den může překvapit vašeho krejčího, až vám bude měřit pas při další návštěvě! Surya namaskar – série různých jógových póz, které pracují na základních svalech vašeho těla – je kompletní cvičení a několik krátkých kol každodenně ve vás zanechá svěžest a dostatek energie, ale také vám pomůže shodit přebytečný tuk v pase.

3. Pro bystrou mysl a bystrá rozhodnutí: Unáhlené rozhodnutí může někdy vést k nežádoucím výsledkům. Některá rozhodnutí vyžadují, abyste si sedli, zamysleli se a re-strategizovali znovu svůj plán. Jóga vám pomůže stát se moudřejším a klidnějším člověkem. Získáte správné myšlenky ve správný čas, aniž byste si zbytečně svou mysl zahlcovali. „Jóga mi pomohla odhalit dovednosti a schopnosti, které jsem nikdy nevěděl, že mám. Skoro se stanete kanálem pro ty nejzajímavější věci, které vámi procházejí,“ zdůrazňuje Srinivas Uppaluri, manažer a konzultant, Bangalore.

4. Pro trávení času se svými blízkými: Video hry, sociální média a oslavy narozenin, to všechno udrží pozornost vašich dětí docela dlouho v pozoru, stejně jako vás nakupování nových šatů. Ale přemýšleli jste někdy nad tím, kolik času trávíte se svými blízkými opravdu společně společnými aktivitami? Žijeme v době, kdy čas plyne o něco rychleji než kdysi, ale zároveň se zamýšlíme nad tím, abychom volný čas, kterého i tak moc nemáme, zužitkovali co možná nejlépe. Jóga může být dobrou příležitostí, dobrým důvodem, aby se sešla celá rodina. Díky ní můžete nastolit ty nejlepší hodnoty nejen u sebe, ale také u těch nejmenších a být spolu, naučit se zklidnit mysl. Kdo by rád neviděl všechny členy své rodiny ve formě a zdravé, že?

5. Pro detoxikaci: Jóga funguje nejlépe, když je praktikována po určitou dobu a pravidelně. Pouze s důslednou praxí se projevují její výhody. Detoxikace celého těla je jedním z těchto výhod. Pravidelná praxe jógy pomáhá uvolňovat stres a toxiny hluboce uložené v našem těle. Krom jiného vás omladí, ozdraví vaše tělo, zklidní mysl a celkově osvěží vaši osobnost. Zkuste i vy objevit „to nové“ pomocí jógy!

6. Celkové zdraví: Krevní tlak, cukrovka, úzkost, nekvalitní spánek, stres, osteoporóza – jóga nám odpovídá na všechny otázky týkající se těchto obtíží. A nejen odpovídá, ráda nám s nimi pomůže. Říká se: „Prevence je lepší než léčení.“ Jóga může být preventivním krokem k vašemu zdraví.

Praxe jógy pomáhá rozvíjet tělo a mysl a také přináší mnoho benefitů pro naše zdraví. Tak proč ji nezkusit?

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné