Technika cvičení 21. 01. 2020 PDF Tisk

Problém jménem hamstring

Trápí vás bolest v zadní části stehen? Cítíte se stažení a svaly vám nedovolí se ohnout? I v tomto případě může jóga pomoci a vrátit vás zpátky do normálního pohybu.

Problém jménem hamstring

Co to ale vlastně jsou ty hamstringy a k čemu slouží?

Zjednodušeně řečeno jsou to svaly zadní strany stehen. Pro upřesnění se jedná o biceps femoris, dvojhlavý sval stehenní, semitendinosus, pološlašitý sval, a semimembranosus, poloblanitý sval.

Skoro všechny výše zmíněné svaly začínají na sedacím hrbolu, jen krátká hlava dvojhlavého svalu stehenního začíná na kosti stehenní, a upínají se na hlavičku lýtkové kosti nebo do oblasti vnitřní horní části holenní kosti.

Jak tento velký a silný sval slouží lidskému tělu? Umožňuje flexi kolene (ohnutí kolene směrem k hýždím), extenzi kyčlí (noha se pohybuje směrem dozadu) a stažení lýtka.

Asi největším problémem je zkracování tohoto svalu. Často se stává, že máme problém se ohnout a zavázat si tkaničky. Také se může dostavit bolest v zádech a ischias.

Za bolest a zkrácení ve většině případů může běh a sporty, které ho obsahují: fotbal, ragby, tenis… Samozřejmě velkou roli hraje i náš sedavý způsob života. Sezení přispívá ke zkracování tohoto svalu.

Co s tím?

Vždy upozorňuji, že je to práce na delší dobu, ale slibuji, že díky pravidelnému cvičení a věnování energie tímto směrem se úspěch dostaví.

Pozice, které vám s tím mohou pomoci:

  1. Supta padangušthásana

Při této pozici si lehneme na záda a použijeme pásek. Přiložíme ho seshora na chodidlo, pomalu natáhneme nohu vzhůru a přitahujeme nad obličej. Dýcháme. Držíme kolem 3 minut. Pokud nemáte jógový pásek, postačí šála nebo ručník.

  1. Uttanásana – hluboký předklon

Postavíme se s nohama na šíři boků. S nádechem vyrosteme za korunou hlavy a s výdechem se předkloníme z kyčlí. Vyvěsíme hlavu, krk a ramena. Dýcháme a držíme kolem 2 minut.

  1. Prasarita padottanásana A – hluboký předklon s nohama od sebe

Dáme si nohy dál, než je šíře naší podložky. Prsty na nohou koukají dopředu nebo jsou mírně stočené dovnitř. S nádechem vyrosteme za korunou hlavy a s výdechem se předkloníme z kyčlí. Vyvěsíme hlavu, krk a ramena. Dýcháme a držíme kolem 2 minut.

  1. Utthita trikonásana – pozice trojúhelníku

Začneme v psovi hlavou dolů. S nádechem zvedneme pravou nohu nahoru a s výdechem vložíme nohy mezi ruce. Zadní chodidlo stočíme tak, že je paralelně s koncem naší podložky, s nádechem se zvedneme do bojovníka 2. Protáhneme přední nožku, ale nezamkneme koleno. S výdechem se natáhneme dopředu a pak dolů do pozice trojúhelníku. Snažíme se vydržet alespoň na 5 dechů.

Nejnovější studie ukazují, že nejlepší je se protahovat až po cvičení, kdy je tělo zahřáté. Takže si běžte zaběhat, projet se na lyžích a pak věnujte trochu lásky svým zadním stehnům.

Pojďme dát špatnému životnímu stylu na frak a jógujme spolu.

Objednat předplatné