Jóga Zprávy 18. 11. 2019 PDF Tisk

Prenatální jóga vás zbaví nepohodlí a stresu

Prenatální jóga pomáhá ženám zvládat fyzické problémy a úzkosti, které přicházejí s těhotenstvím. Výzkum prokázal, že ženy, které v těhotenství pravidelně cvičí jógu, lépe spí, méně se stresují, mají větší sílu, jsou flexibilnější a trpí menší bolestí zad.

Prenatální jóga vás zbaví nepohodlí a stresu

Výzkum prováděný dr. Roschanak Mossabebovou, neonatoložkou na jednotce intenzivní péče pro novorozence ve Filadelfii, se zaměřil na to, jak mocně jóga působí na budoucí rodičky. Mossabebová učí těhotné ženy a někdy i jejich partnery základní jógové ásany jako kočku, mírné twisty stranou nebo pozici židle, aby zmírnila nejen jejich porodní bolesti, ale také je vedla přirozenou cestou ke snadnějšímu zvládnutí rodičovství.

Kromě toho, že je lékařkou, je Roschanak Mossabebová také certifikovanou instruktorkou jógy. Její měsíční prenatální jógové kurzy jsou zdarma a mnoho jejích studentů pochází z ekonomicky zoufalého okolí nemocnice.

„Provádění jógových pozic může pomoci zmírnit nepohodlí a bolesti, které mnoho žen zažívá jako přirozenou součást těhotenství,“ říká dr. Mossabebová. Cvičení jógy může také pomoci zmírnit stres, který ženy pociťují v těhotenství, a zlepšit tak jejich mentální pohled na „věc“.

„Jóga má více složek, pomáhá vám naučit se dýchat, protáhnout zkrácené svaly, ale také relaxovat,“ dodává dr. Mossabebová. „Kombinací všech těchto aspektů vzniká velice prospěšná cesta, jak se správně mentálně naladit na vše, co těhotenství, ale také porod a čas rodičovství přináší.“

Existují různé styly jógy, některé jsou klidnější, jiné více dynamické. Prenatální jóga obvykle zdůrazňuje dýchání, strečink a relaxaci.

Dr. Kecia Gaitherová, ředitelka prenatálních služeb v NYC Health + Hospital / Lincoln v Bronxu, souhlasí s tím, že jóga může být užitečná pro mnoho těhotných žen.

A s jakými změnami se těhotné ženy potýkají nejčastěji?

  1. Změny v držení těla. Během těhotenství prochází ženské tělo přirozeným posunem gravitace, když přibírá na váze, což způsobuje zakřivení páteře. „Jakmile se vynoří břicho, páteř se ohne více dovnitř, aby se přizpůsobila posunu hmotnosti přední části těla,“ vysvětluje dr. Gaitherová.
  2. Tužší bederní část těla. Boky se během těhotenství stáhnou, aby podpořily narůstající váhu způsobenou růstem dítěte v děloze.
  3. Namáhané pánevní svaly. Pánevní svaly, které drží močový měchýř a konečník na místě, se při expanzi dělohy dostávají pod napětí. „Pánevní dno se roztahuje, jelikož je na něj kladen daleko větší důraz těla,“ říká dr. Gaitherová. Svaly v pánevní oblasti by mohly být oslabeny přidanou hmotností těhotenství.
  4. Úzkost během těhotenství. Mnoho žen cítí během těhotenství určitou míru úzkosti, protože se obávají o blaho dítěte a nadcházející zkušenost.

Prenatální jóga představuje pomoc při nepohodlí a stresu. Výzkum prokázal, že ženy, které v těhotenství pravidelně cvičí jógu, lépe spí, méně se stresují, mají větší sílu, jsou flexibilnější a trpí menší bolestí zad.

 

  • připravila: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné