Cvičební sestavy 19. 12. 2021 PDF Tisk

Předvánoční relax s jógou

Vánoce. Pro někoho celoroční těšení, pro jiného stres už jenom při zaslechnutí tohoto slova.

Předvánoční relax s jógou

Někdo se nemůže dočkat nazdobených ulic s rozsvícenými světýlky, vůní z vánočních trhů, zdobení a zútulňování domovů, pečení cukroví, nakupování dárků a shledání s rodinou.

Jiní vidí ve Vánocích jen stres v podobě úklidu domácnosti, ta okna se přeci musí umýt, ty skříně vytřídit. Musí se udělat obrovský nákup potravin, ale kdo se s tím nákupem bude tahat, k tomu všude plno lidí, tlačenice, venku nedej bože tající sníh nebo náledí.

Někdo nakupuje dárky s radostí během celého roku a nemůže se dočkat, až je krásně zabalí. Jiní shánějí vše na poslední chvíli a vidina balení dárků je pro ně noční můrou.

Proč někteří berou jedno z nejkrásnějších období v roce s nadšením, užívají si sváteční atmosféru, která na nás dýchá na každém kroku, najdou si čas na přátele, návštěvu trhů a období Vánoc vnímají jako čas ke zvolnění? Co dělají jinak oproti těm, kteří se nedokážou uvolnit a celý prosinec prožijí v napětí?

Možná je to prostě jen o přístupu. Zkuste se zamyslet nad tím, jestli je opravdu tak důležité mít perfektně uklizenou domácnost, plnou lednici, napečeno 20 druhů cukroví. Jestli se opravdu musíte hnát z jednoho obchodu do druhého za tím perfektním dárkem.

Co třeba si pro jednou dovolit trochu polevit. Místo gruntování pozvat paní na úklid a v mezičase si přečíst knížku. Cukroví objednat. Nabídka je opravdu pestrá, seženete i cukroví s láskou dělané a z poctivých surovin. A místo trávení času u trouby si zajít s přáteli na svařák nebo punč. Dárky a nákup si pro tentokrát objednat online a nechat si je doručit až ke dveřím.

Zajít si na kosmetiku, masáž, do sauny nebo třeba na jógu. Najít si i v tom shonu čas na sebe, zastavit se, nadechnout. Užít si svoji chvilku třeba u šálku dobré kávy nebo čaje.

Pokud jste nikdy nezkoušeli meditaci, předvánoční čas je perfektní doba, kdy s ní začít. Je to tak jednoduché. Najděte si doma klidné místo a pohodlně se usaďte. Můžete si prostor provonět, zapálit svíčku, pustit klidnou hudbu nebo využít některou z aplikací pro meditace. Já ráda používám aplikaci „insighttimer“, kde najdete nejenom řízené meditace slovem, ale můžete si i pouze nastavit časovač a doplnit vše klidnou hudbou nebo zvuky z přírody. Nemusíte si dávat velké cíle. Pět minut bohatě postačí. Pět minut, kdy se zhluboka nadechujete a vydechujete a snažíte se na nic jiného nemyslet. Uvidíte, jak se budete cítit skvěle.

Ať jsou vaše Vánoce plné radosti, pohody a hlavně buďte se svými nejdražšími.

Kdykoliv vás během předvánočního shonu přepadnou pochyby, únava, nervozita… jakékoliv negativní myšlenky, nebo pokud naopak budete potřebovat trochu nakopnout a dodat energie, zacvičte si tuto krátkou sekvenci. Nezabere příliš času, ale zaručeně vám pomůže odplavit stres a vykouzlit úsměv na tváři.

Krátká sestava na odplavení stresu

 1. Pojďte do hlubokého předklonu. Můžete si pokrčit kolena a břicho položit na stehna. Uvolnit hlavu, chytit se za lokty a zakývat se ze strany na stranu.
  1
 2. Položte dlaně do podložky a odkročte do psa hlavou dolů. Zatáhněte pupík a spodní žebra proti páteři a vytahujte hýždě směrem ke stropu. Pozici zhluboka prodýchejte.
  2jpg
 3. Po dlaních doručkujte dozadu k nohám a s výdechem klesněte do hlubokého dřepu, malásany. Zavřete oči, uvolněte ramena a svaly v obličeji. Vytahujte se za temenem hlavy.
  3
 4. Posaďte se a nohy roztáhněte doširoka. Jednu nohu pokrčte a chodidlo dejte do třísla. Ukloňte se k natažené noze. Pozici proveďte na obě strany.
  4jpg
 5. Položte se pomalu na záda a přitáhněte si kolena k hrudníku. Hlavu držte v prodloužení páteře a ramena v podložce. Můžete se rozhýbat ze strany na stranu a promasírovat si bedra.
  5
 6. Přetočte chodidla směrem ke stropu, chytněte se za malíkové hrany a jemně stáhněte kolena podél trupu k podložce v pozici šťastného dítěte.
  6jpg
 7. Na závěr si dopřejte krátkou relaxaci v pozici mrtvoly, v šavásaně.
  7

A vždy když bude nejhůř, pamatujte: Zavřít oči a hluboký nádech, hluboký výdech.

 • autor: Dara Rakovčík
 • @dara_yoga
 • foto: www.fotimjogu.cz

Objednat předplatné