Cvičební sestavy 27. 02. 2018 PDF Tisk

Praxe pro lehkou hlavu a svěží mysl

Jóga není jen podložka, pohodlné oblečení a ásany. Jóga je chvíle, kterou věnujeme sami sobě. Čas, kdy se rozhodneme, že se vydáme na výpravu do hlubin sebe sama a naučíme se z toho, co zde objevíme, vytvořit pevný pilíř, který se postará o naši vnitřní i vnější stabilitu. K tomu, abychom praktikovali, nepotřebujeme víc než sebe sama.

Praxe pro lehkou hlavu a svěží mysl

Také se vám stává, že se potřebujete koncentrovat, soustředit a upínat svou pozornost k jednomu jedinému místu, ale mysl vás ne a ne poslechnout? Nebo chcete jen odpočívat, jednoduše vypnout a na nic nemyslet, ale ono se to stále nedaří? Zkuste se v takových případech zhluboka nadechnout, zavřít oči a zaměřit se na dech a na dráhu, kterou v těle vykonává. Pokud to jde, posaďte se na zem a vnímejte kontakt fyzického těla se zemí. Pokud to nejde, seďte na židli nebo stůjte a dělejte totéž. Nádech, výdech. Sledujte, kudy dech do těla vstupuje a kudy z něj vystupuje. Všímejte si, jakou má teplotu, když do těla přichází, a jakou, když z něj odchází. Nechte se dechem vést a jen vnímejte, jak se cítíte. A kde se tak cítíte.

Kdekoliv a kdykoliv

Takovouto jednoduchou praxi můžete provádět kdekoliv a kdykoliv. Protože to hlavní z celé praxe se odehrává právě ve vás samých. Jóga jde do hloubky, ne pod povrch. Jóga učí hledat, ne tápat. Jóga provází, nestrká. Tohle všechno můžeme pocítit, když zavřeme oči a umožníme si ten luxus zůstat chvíli v klidu sami se sebou a se svým dechem. Povzneseme se nad vše, co nás tíží, a získáme onen nadhled, který je tolik potřebný pro vnitřní vyrovnanost. Poodstoupíme od toho, co nás rozrušuje, a nahlédneme na to jakoby z dálky, což nám umožní dát stranou emoce a jen sledovat. Odpovědi na naše otázky se časem vyjeví.

Klid a mír

Pokud máte čas a prostor, posaďte se na zem, zavřete oči a dýchejte. Založte nohy, jak je vám pohodlné. Za temenem hlavy se vytahujte vzhůru, kostrč padá pocitově dolů mezi paty. Od kostrče s nádechem půjdeme do prohnutí, hlava může jít lehce do záklonu. S výdechem, zase od kostrče, jdeme do vyhrbení a bradu naopak přitáhneme k hrudní kosti. Zopakujeme přibližně 5×. Potom zastavíme ve vyhrbení a obrátíme dechové kolo. Do vyhrbení se nadechneme a od kostrče vedeme výdech s prohnutím. Opakujeme zase přibližně 5×.

Procvičení páteře

Po pátém výdechu zastavíme a srovnáme se v neutrální poloze. Pokud se nám nesedí pohodlně, podložíme hýždě polštářkem tak, aby kolena a kyčle byly v jedné rovině. Ramena máme pořád nad kyčlemi. Pravou ruku položíme na levé koleno, prsty levé ruky jdou kousek za hýždě a s nádechem jdeme do rotace. Pohled směřuje za levým ramenem. Nadechneme se alespoň 5× nebo zůstaneme, dokud se cítíme příjemně. Oči jsou zavřené. Poté zvedneme levou ruku ze země a posíláme ji nahoru, natáhneme ji a díváme se do levé dlaně. Za rukou se vytahujeme šikmo vzhůru, šíjové svaly jsou aktivní a ramena držíme dole. Setrváme opět přibližně 5 nádechů a výdechů. Poté položíme levou dlaň na zem, ruku lehce pokrčíme v lokti a za pravou rukou se vytahujeme šikmo vzhůru. Vytahujeme se z ramen, horní ruka je natažená, střed těla pevný, ale dýcháme volně. Obě sedací kosti jsou na zemi. Pohled směřuje do horní dlaně, ale bradu stále lehce tlačíme k hrudní kosti. Setrváme alespoň po dobu 5 nádechů a výdechů. Poté se vrátíme zpět a celé provedeme na druhou stranu. Nakonec se vrátíme opět na střed a pomalu, obratel po obratli, jdeme dolů do předklonu. Sedací kosti se nezvedají ze země. Jakmile cítíme, že dál nás tělo nepustí, zastavíme, úplně uvolníme a relaxujeme, znovu alespoň 5 dechových kol. Poté se vrátíme zpátky na střed, uvolníme založení, můžeme nohy natáhnout, zakroužit chodidly, procvičit prsty, případně uvolnit v poloze kleští. Poté založíme na druhou stranu a vše opakujeme. Na konci zase procvičíme nohy, uvolníme v poloze kleští.

Poloha blaženosti

Přesuneme se do polohy blaženosti. Lehneme si na záda, pokrčíme nohy a zapřeme je o chodidla. Paty přiblížíme co nejvíce hýždím. Potom necháme pomalu kolena klesat dolů k zemi, až se nám spojí chodidla. Ruce natáhneme, pošleme za hlavu, poté pokrčíme a chytneme se za lokty. Po několika dechových kolech ruce vyměníme a chytneme se za lokty opačně. Až budeme chtít, pomalu natáhneme nohy, ruce spustíme podél těla, dlaněmi vzhůru a necháme v sobě v šavásaně doznít pocity z uplynulé praxe.

 

Objednat předplatné