Technika cvičení 03. 10. 2017 PDF Tisk

Pozitivní účinky záklonů

Záklony nám prospívají v mnoha ohledech. Nejen, že posilují střed těla, uvolňují ramena, podílejí se na vzpřímeném postoji a otevírají oblast hrudníku. Kromě toho na vnitřní úrovni otevírají naše nitro novým možnostem a naplňují nás vnitřní sílou, radostí, odvahou a odhodláním.

Pozitivní účinky záklonů

Ne nadarmo se říká, že praxi záklonů se nevyplácí provádět večer před spaním. Euforie a dobrá nálada, kterou zpravidla spouštějí, může totiž znemožnit klidné a snadné usnutí. Mé doporučení tedy zní, že pokud potřebujete povzbudit a dostat se do příjemného rozpoložení, věnujte si chvíli času a vykonejte pár záklonů. Ty vám udělají dobře nejen fyzicky, ale i vnitřně.

Poloha kočky

Abychom připravili páteř na provádění záklonů, rozcvičíme se nejprve pohyby prohýbání a hrbení se v poloze kočky. Zaujmeme polohu kleku na všech čtyřech. Dlaně máme pod rameny, kolena pod kyčlemi, dbáme na měkké lokty. Hlava je v prodloužení páteře. Těžiště držíme stále na středu, i poté, co začneme vykonávat pohyb.

Nejprve s nádechem vedeme pohyb od kostrče do prohnutí, kdy hlava může jít lehce do záklonu, s výdechem opět od kostrče jdeme do vyhrbení a bradu směřujeme k hrudní kosti. Opakujeme přibližně 5×. Poté obrátíme dechové kolo a prohýbáme se s výdechem a hrbíme s nádechem. Všímáme si, jak se v závislosti na dechu změnila práce svalů.

Od pupíku nahoru

Pro správné provádění záklonů vždy pamatujeme na to, že pohyb vedeme od pupíku nahoru. Spodní část těla se záklonu neúčastní. Vždy je to o horní části těla, kterou aktivujeme a otevíráme.

Kobra

K mým oblíbeným patří kobra. Tělo protáhne a současně i posílí. Položme se na břicho, dlaně umístěme tak, aby palce byly na jedné úrovni s bradavkami. Spojme paty, abychom chránili bedra. S nádechem se hrudník zvedá nahoru, lokty tlačíme k tělu, hlava může být lehce v záklonu – ale jsou aktivní šíjové svaly. Hýždě jsou uvolněné, pracují svaly podél páteře a také břišní svalstvo. O dlaně se neopíráme, ty jsou na podložce pouze odložené. S výdechem se vracíme do původní polohy. Pohyb můžeme provést 5–10×, nebo pouze setrvat v horní poloze a dýchat.

Luk

S výdechem přitáhneme paty k hýždím a uchopíme se za nárty nebo za kotníky, jak tělo dovolí. S nádechem nejprve pomalu zvedneme hrudník, poté přidáme i nohy. Vytahujeme se z ramen, hlava je v prodloužení páteře, otevíráme hrudník. Při sebemenší známce nepohodlí polohu ukončíme a zaujmeme relaxační polohu dítěte, popř. zajíce. V poloze luku můžeme zapojit břišní dech a na břiše se pohoupat. Příznivě tak podpoříme trávení a promasírujeme břišní orgány. Rozhodně ale neprovádíme po jídle.

Velbloud

Zaujmeme polohu kleku, nohy necháme na šíři pánve nebo je dáme těsně k sobě. Chytneme se za bedra, zpevníme tuto oblast a pomalu se začneme zaklánět. Dbáme na to, aby byly stále aktivní šíjové svaly. V této poloze můžeme zůstat. Pokud se cítíme dobře, můžeme pokračovat dál. Zakloníme se tak, že přesuneme ruce a položíme dlaně na paty. Uvolníme krční páteř a relaxujeme. Jakmile začneme pociťovat jakékoliv známky nepohodlí, zpevníme oblast bederní páteře, aktivujeme šíjové svaly, pomůžeme si rukama a vracíme se do výchozí polohy.

---

Po záklonech ideálně zaujmeme relaxační polohu dítěte nebo zajíce. Celou sestavu zakončíme klidným spočinutím v poloze šavásany.

 

  • autor: Kateřina Lukášová
  • www.sadhak.cz
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné