Ásany 20. 06. 2021 PDF Tisk

Pozice hole – dandásana

Vypadá jednoduše, jako obyčejný sed, ale zas tak jednoduché to není. Stejně tak jako je pozice hory (ne obyčejný stoj vzpřímený) základem pro pozice vestoje, je dandásana – pozice hole – základem pro pozice vsedě. Aby přinášela našemu tělu benefity, nestačí si pouze sednout a natáhnout nohy dopředu. Provedení musí být aktivní, se zapojením těch správných svalů a se správným dýcháním. Jóga má totiž tu úžasnou vlastnost, že nám mnohdy zdánlivě banální a jednoduché pozice přináší nejvíce užitku.

Pozice hole – dandásana

Provedení pozice
Posadíme se, nohy protažené dopředu. Uvědomíme si sedací kosti, sedíme na jejich hrotech. Můžeme i hýždě rozprostřít do stran, abychom kosti lépe cítili. Špičky jsou přitažené ve flexi, paty zapřeme do podložky a tlačíme je dopředu. Kolena by neměla být úplně propnutá, „nezamykáme kolenní kloub“. Ze sedacích kostí se povytahujeme vzhůru, rovnáme páteř. Nejprve necháme ruce volně podél těla, ramena uvolněná od uší, lopatky nevystrkujeme, stáhneme je dolů a do stran. Hlava uvolněná s jemně přitaženou bradou, jako kdybychom chtěli opřít krční páteř o zeď za námi. Pohled směřuje vpřed. Poté paže zvedáme vzhůru a protáhneme celý trup za temenem hlavy.

Pokud cítíme přílišný tah na zadní straně dolních končetin, pokrčíme více kolena, případně si je podložíme dekou nebo jógovým bločkem. Jestliže máme problém udržet rovná záda, můžeme si dekou nebo menším polštářkem podložit sedací kosti. Zvednutí kyčlí zajistí pohodlný sed.

Soustřeďte se na silný střed těla, tedy na aktivní uddíjana bandhu. Ta nám nedovolí se nadechnout příliš do břicha a povolit tak břišní svaly. Během nádechu tedy „nenafukujeme“ břicho, ale naše bedra. Pozice nás učí i to, jak správně dýchat. Právě v dandásaně si můžeme plný jógový dech trénovat a přenést ho do dalších složitějších ásan. Dech stoupá od břicha (respektive beder) výše k hrudníku a končí až nahoře v podklíčkové oblasti. Lépe si tak uvědomujeme energetické zámky na našem těle, především uddíjana bandhu a múla bandhu. Při nádechu ve své mysli vytahujeme pánevní dno vzhůru – současně stáhneme múla bandhu a energie stoupá vzhůru za korunou hlavy. S výdechem múla bandhu uvolňujeme, energie klesá dolů do oblasti pánve. Uddíjana bandhu máme aktivní po celou dobu nádechu i výdechu.

Benefity
Naučíme se správně sedět. Především si protáhneme zadní strany stehen a lýtek, zlepšíme flexibilitu nohou a mobilitu kyčlí. Vytahováním ze sedacích kostí si srovnáme záda. Při správném provedení a dýchání masírujeme břišní orgány, zlepší se nám trávení, podpoříme správnou funkci pohlavních orgánů a ledvin. Pomoci si můžeme i od lehčí bolesti hlavy, když obrátíme naši pozornost dovnitř do sebe, uvolníme napětí a zbavíme se stresu.

Objednat předplatné