Zdravá strava 10. 07. 2019 PDF Tisk

Ponořte se do radosti i při vaření

Jak by měla vypadat strava v letních měsících? Jaké potraviny jsou vhdoné a jaké naopak méně?

Ponořte se do radosti i při vaření

Je tu léto, nejpestřejší a nejbarevnější roční období, doba největšího jangu v přírodě i v lidských tělech. V tomto čase má největší aktivitu energetická dráha srdce a tenkého střeva, vládu v těle přebírá naše srdce – náš císař. Plnými doušky si užívejme radosti, spokojenosti, smíchu a dalších projevů šťastného života, protože všechny tyto pocity dělají našemu srdci dobře. Na materiální rovině srdce ovládá cévy a řídí krev. Nehmotnou podstatou je jeho úzká spojitost s vědomím a psychikou. A podpoříme-li ho vhodnou kvalitní stravou, posílíme tím celý náš organismus.

Vzhledem k velmi teplému počasí jsou tu i tendence k přehřívání. Preferujeme potraviny, které vyživují tekutiny těla a hmotnou složku srdce. Mezi tyto potraviny patří ovoce, zelenina, mořské plody, mořské řasy a obiloviny. Barevnost léta by se měla odrazit v letních pokrmech, které můžeme zdobit jedlými květy. Stále navyšujeme podíl syrové stravy a dáváme přednost svěžím potravinám. Nedílnou složkou letních jídel by měly být potraviny obsahující osvěžující hořkou chuť, která jednak vysušuje, a také podporuje trávení. Při konzumaci velkého množství syrové zeleniny a ovoce vnášíme do těla chlad a vlhkost, a vysušující aspekt hořké chuti tu hraje významnou roli. Tepelnou úpravou by měl být krátký var a napařování.

Je třeba dbát na kvalitní pitný režim. Pozor na konzumaci kávy a černého čaje ve velkém množství. Ideální je tyto potraviny z jídelníčku vyloučit. Nejsme-li toho schopni, je potřeba vyvážit jejich značný vysušující účinek svěžími potravinami. Vhodnými nápoji jsou čaje z heřmánku, máty, zelený čaj. Naopak ledové nápoje a sycené oxidem uhličitým jsou zcela nevhodné.

Velmi dobrou variantou je kokosová voda z mladého kokosu. Nejen že naše těla osvěží, ale osahuje značné množství elektrolytů, podobného složení, jako je krevní plazma. Ke ztrátě elektrolytů dochází pocením a kokosová voda je jejich vynikajícím přírodním zdrojem v ideálním zastoupení.

Potraviny vhodné do horkého letního počasí:

Obiloviny: především quinoa, dále amarant, ječmen ve formě zrna, vloček, bulguru, dlouhozrnná rýže, kukuřice, žito

Potraviny osvěžující hořké chuti: čekanka, rukola, pampeliška, vojtěška, štěrbák, kořen lopuchu, citrónová kůra

Potraviny hořko-sladké chuti: chřest, tuřín, řeřicha, laskavec, celer, kakao

Ovoce: veškeré bobuloviny (borůvky, brusinky, maliny, ostružiny, červené hrozny, rybíz, angrešt…), papája, grapefruit

Bylinky: bazalka, tymián, pelyněk, kurkuma, červená paprika, rozmarýna

V teplém letním počasí polévka nejen osvěží, ale může být lehkým obědem nebo večeří. Co se týká tepelné úpravy, preferujeme krátce vařené polévky se značným podílem zeleniny. Dlouhodobé vývary si necháme na podzim a na zimu.

Je-li velké teplo, přídavkem malého množství potravin horké povahy (chilli, cayenský pepř, černý pepř, pálivé papriky) podpoříme otevření pórů v kůži a případné horko může odejít z těla ven.

 

Objednat předplatné