Ásany 31. 05. 2020 PDF Tisk

Poloha ve dřepu a sedu (Upavesasana)

Jedná se o polohu, jejíž sanskrtský výraz bývá užíván jen velmi málo. Obvykle je známa pod českým opisem jednoduše jako poloha ve dřepu a sedu.

Poloha ve dřepu a sedu (Upavesasana)

Podle některých pramenů bývá variantou k malásaně. Co se týče klasifikace, tak upavésasanu řadíme k symetrickým polohám ve stoji. Jedná se víceméně o hluboký dřep, který konkrétně v Indii bývá polohou typickou pro konzumaci potravy. Zde je údajně skryt původ pověstné indické štíhlosti – v této poloze se žaludek velmi rychle naplní a jednoduše neumožní přejíst se.

Provádění polohy
Gravitace tlačí tělo dolů. Chodidla se nacházejí v poloze hlubokého dřepu, snížíme těžiště směrem k zemi, jako bychom si sedali na židli. Chodidla pracují. Jsou celou plochou na zemi. Lokty zapřeme o vnitřní stranu kolen a spojíme ruce před hrudníkem tak, aby palce směřovaly do jeho středu. Vytáhneme se z ramen, za temenem hlavy vzrůstáme vzhůru. Můžeme provést rotaci nejprve na pravou stranu a potom na levou. Spodní část lopatky položíme místo lokte na vnitřní část kolene, ruce spojíme za zády a otevřeme hrudník. Pohled směřuje šikmo vzhůru, bradu stále lehce tlačíme k hrudní kosti.

Kontraindikace
Je třeba, aby byly aktivní svaly chodidel. V opačném případě by nebyly funkční klouby. Aktivita chodidlových svalů chrání především kyčle. Pokud je zkrácena Achillova šlacha, může činit problém ohnout kotník do potřebné hloubky a položit na podložku paty. Stejná potíž může vzniknout v případě omezení na přední straně kotníku. Nedoporučujeme spoléhat se příliš na patové podpěrky, protože by nedošlo k zaktivování svalů chodidel, které jsou v této poloze stěžejní.

Svaly chodidla a hluboké vnitřní svaly
Horní část těla nepoužíváme k pasivnímu tlaku do kyčlí. Důsledkem toho by oblast pánevního dna byla hůře dosažitelná. Skutečnost, že schází opora v hlubokých vnitřních svalech, signalizuje tělo vyskočením šlachy předního svalu holenního. Nechte polohu plynout, dýchejte a uvolněte se. Dovolte gravitaci, aby odvedla svou práci. Nespěchejte a dopřejte jí čas, aby se ohnutí jejím vlivem vytvořilo samo. K udržení integrity užijte vnitřních svalů.

Co se děje v těle
V oblasti páteře dochází k podélnému natažení. Mírný ohyb se objevuje v oblasti ramen a loktů. Předloktí se nachází v pronaci. Zápěstí, ruce a prsty se natahují. Co se týče dolních končetin, tak v oblasti bedrokyčelního kloubu dochází k nutaci a ohybu. U kyčle k vnější rotaci a odtažení a v kotníku dochází k dorzálnímu ohybu. Vnitřní svaly chodidla pracují díky páteři, která drží klenbu chodidel. Dorzální ohyb kotníku tím není omezen. Dochází zde ke stahu koncentrickému. Ke stahu excentrickému dochází v oblasti velkého svalu hýžďového, hruškovitého, vnějšího, vnitřního gemelli a vnitřního obturátoru. Tyto svaly umožňují ohyb kyčlí a podporují vnější rotaci. Díky hamstringům nacházejícím se na kyčelním kloubu, části čtyřhlavého svalu stehenního a plochému svalu lýtkovému se kyčel a kolena natahují a je umožněn dorzální ohyb v kotníku.

Dech
Po celou dobu provádění polohy se pokusme pozorností zůstat uvnitř. U dechu. V této poloze můžeme prodloužit všechny tři zakřivení páteře a spojit všechny tři bandhy. Hluboká opora chodidlových kleneb energeticky pomáhá při zdvihu pánevního dna a snížení svalů břišních. Hovoříme o múla bandze. Pánevní dno je zde snadno dosažitelné a výdech je iniciován jako reakce na tlak při nádechu. Silné prodloužení hrudní páteře umožní zapření loktů v oblasti kolen. Důsledkem toho se základna hrudního koše a bránice zvedají nahoru a dochází k uddijána bandze. Podélné natažení páteře dokončuje džalandhára bandha.

Pozornost
Z fyzického hlediska věnujeme pozornost oblasti pánevního dna a také svalům chodidel.

Literatura
Leslie Kaminoff, Amy Matthews: Jóga Anatomie
Kathryn Budig: The Women´s Health, Big Book of Yoga

 

  • autor: Kateřina Hájková
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné