Ásany 30. 08. 2020 PDF Tisk

Poloha kohouta – kukkutásana

Kukkutásana je pokročilá jógová balanční poloha. Vyžaduje dobrou flexibilitu nohou, zejména kyčlí a kotníků, posiluje paže a ramena a zlepšuje koncentraci. Doporučuje se praktikovat ji až poté, co je plně zvládnutá padmásana, poloha lotosu.

Poloha kohouta – kukkutásana

Kukkuta – kohout
Ásana – poloha

Provádění polohy
Zaujměte polohu lotosu, padmásanu. Vsuňte ruce mezi stehna a lýtkové svaly a pokračujte, dokud se nedotknou země. Až se tak stane, opřete se plnými dlaněmi do podlahy, prsty do široka rozprostřete a nechte je směřovat dopředu. Nadechněte se a s výdechem se odtlačte od dlaní, které v této poloze přebírají úlohu chodidel – jsou vašimi body opory, body kontaktu se zemí. Celou váhu těla nyní podpírají pouze dlaně. Vydržte, dokud je poloha pohodlná.

Jaká tajemství poloha ukrývá
Název polohy pochází ze sanskrtského výrazu kukkuta, což znamená kohout. Proto je kukkutásana označována jako poloha kohouta. Jedná se o jednu z ásan zmíněných v tradičním hathajógovém starověkém textu jménem Hatha Jóga Pradípika a Ghéranda Samhita. Kukkutásana stimuluje kořenovou čakru, múladháru, a využívá se k probuzení hadí energie, kundaliní, která spí stočená u kořene páteře, v křížové kosti. Stimulací kořenové čakry je podporována fyzická i psychická stabilita. Na fyzické rovině poloha cvičí rovnováhu a posiluje mezilopatkové svaly a svaly paží. Na mentální úrovni podporuje schopnost koncentrace.

Kontraindikace
Polohu neprovádějte, pokud máte potíže se zápěstími nebo trpíte-li na záněty šlach.

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

 

Objednat předplatné