Podzimní zahřívání

03. 11. 2018


Heslem podzimního období je: zahříváme se! Prevence by pro nás měla být rutinou. Když přijdou první nachlazení, tak už obvykle bývá pozdě a kruh je započat... Na co se zaměřit?

Letošní teplé letní dny přešly plynule do krásného prodlouženého babího léta a my si jen neradi připouštíme, že přichází opravdový podzim, a nechce se nám do teplých kabátů. Dny se ovšem, bohužel, zkracují a začíná se nenápadně ochlazovat. Neměli bychom se nechat uchlácholit pohledem z okna a vyběhnout ven jen tak na lehko. To by se již nemuselo vyplatit. Podle ajurvédy přichází čas váty, která je spojována s pohybem a větrem a ten již nabírá na síle a je o něco chladnější. Naše těla se s touto změnou musí vyrovnat, jsou náchylnější na nachlazení, naše imunita je slabší. A právě proto je potřeba zareagovat a proti chladné a suché vátě bojovat teplem a vlhkem.

Začněte s posílením imunity včas. V době, kdy uléháte s teplotou, kašlem a pořádnou rýmou do postele, je již opravdu pozdě. Prevence by se pro nás měla stát běžnou rutinou. Možná, že jste již zakoupili vitamínové doplňky pro vaše děti (děti jsou přirozeně na prvním místě), ale zapomínat nesmíte ani na sebe. Heslem tohoto období je: zahříváme se.

Strava

S chladnějším počasím se mění náš jídelníček. Již nemáme chuť na lehké zeleninové saláty, ale vybíráme častěji teplé polévky, pečenou zeleninu, jako je dýně, mrkev, červená řepa (samé krásné barvy podzimu). Máme ideální čas pro experimenty v kuchyni, neboť přednost by měly dostat tepelně zpracované potraviny. Vařte si raději doma a chemicky upravovaným polotovarům se vyhýbejte. Trh je plný podzimní sklizně, a tak můžeme kombinovat, zapékat, vařit, restovat. Nechystáme se k zimnímu spánku, není nutné předzásobit své tělo tukem, ale naše strava se přeci jen stává výživnější. Na řadu přicházejí i ostřejší přísady, jako je zázvor nebo chilli papričky. Čili zahříváme!

Teplé nápoje

Dostatečný přísun tekutin je třeba po celý rok. I přesto, že v chladnějších dnech nemáme takový pocit žízně jako v létě, nesmíme na tekutiny zapomínat. Vynechejme studené, nebo dokonce ledové nápoje, přišla doba čajíčků a bylinek. Přisladit je můžeme medem nebo nyní populárním čekankovým sirupem. Jeho bonusem je jak pozitivní vliv na střevní mikroflóru, čímž prospívá našemu imunitnímu systému, tak zároveň i jeho nízká kalorická hodnota. Uvařme si čaj a zahřívejme se!

Podzimní barvy

Dočetla jsem se, že módní experti stanovili za barvu tohoto roku výraznou fialovou. Ovšem královnou podzimu se stala barva oranžová. K podzimu se výborně hodí. Příroda se nám zbarvuje do teplých odstínů oranžové, červené, žluté a nás zahřívá jen samotný pohled na ně. Obklopte se tedy teplými odstíny barev, obměňte svůj šatník a rozsviťte ho například oranžovým svetříkem nebo fialovou šálou (asi raději ne dohromady), ať jste in a hlavně v teple.

Dynamická jóga

V józe se snažte o pravidelnost. Cvičte v klidném, teplém prostředí, atmosféru můžete doladit svíčkou. K zahřátí se hodí nejlépe dynamická jóga, ale vyberte si tu, která vyhovuje nejvíce vám. Svou pozornost zaměřte na obrácené pozice, které podporují správný tok lymfy. Právě lymfa je významnou součástí imunitního systému a má významný podíl v boji proti nejrůznějším infekcím. Lymfatický systém představuje ochranný a obranný aparát lidského těla a neméně důležité jsou jeho čisticí a regenerační funkce. Lymfa je zkrátka pramenem zdraví. Mezi ásany, které její činnost ovlivňují a které se rozhodně vyplatí v tomto čase nevynechávat, patří pes hlavou dolů, svíčka, pluh, předklony vestoje nebo stoj na hlavě. A pokud jste se během dynamické lekce zapotili, nezapomeňte se při závěrečné relaxaci přiobléknout, lépe přikrýt dekou, ať je vám krásně teploučko.

Teplá vana na závěr dne

Svou večerní jógovou praxi můžete ideálně završit teplou koupelí s pár kapkami vonného éterického oleje (pomeranč nebo hřebíček je pro toto období nejlepší). Pro milovníky sauny je tu jednoznačná volba. Během saunového rituálu ze sebe vypotíte všechny škodlivé látky, veškerou negativní energii a stres. Uvolníte svaly, mysl, krásně si odpočinete a prohřejete se.

 


Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket