Cvičební sestavy 28. 10. 2018 PDF Tisk

Podzimní jógové zahřátí pro chvíle pohody

Venku fouká, prší. Je tam zima a pošmourno. Když podzim ukáže, co umí, často dokáže zkazit náladu. Důležité ale je, jak to máme uvnitř. Protože když tam máme světlo a teplo, neohrozí nás ani podzimní plískanice.

Podzimní jógové zahřátí pro chvíle pohody

Letošní léto bylo skutečně parné. A také dlouhé. Mnozí si na něj zvykli natolik, že je pro ně těžší než jiné roky rozloučit se s tropickými teplotami a vplout do zamračeného podzimu. Pokud i vy těžko snášíte přechod z prosluněného období tepla do deštivé podzimní sezóny, nezoufejte. Berte to jako příležitost naučit se přijímat s radostí to, co přichází, a najít si na všem něco, z čeho se můžete těšit.

Klid a ticho

Temná podzimní odpoledne a chladné večery, nebo naopak mrazivá rána, třeba přímo vybízejí k odebrání se do sebe a ke strávení příjemného času s hřejivou jógovou praxí. Je jen na nás, jak se rozhodneme, že budeme přijímat, co nám život předkládá. A rozhodneme-li se, že si to uděláme hezké a budeme-li se toho rozhodnutí držet, pak to hezké bude. Už jste se rozhodli? Pak zapalte svíčku. A uložte se do šavásany. Přikryjte se dekou a naslouchejte tomu, co se ve vás odehrává. Všímejte si dechu. Uvolněte se a jen ležte a dýchejte. Vnímejte, jak je to krásně jednoduché.

Hledání jednoduchosti

Jakmile se nabažíte šavásany, přesuňte se jemně, opatrně, se zavřenýma očima, do sedu a založte nohy tak, jak je vám to pohodlné. Hýždě případně podložte polštářkem nebo kusem oblečení. Tak, aby kolena a kyčle byly v jedné rovině. Dýchejte, vnímejte proud dechu dovnitř a ven. Za temenem hlavy se vytahujte do výšky. Prejte se sami sebe. Jak se cítím? Je mi dobře? Pohodlně? Co mohu udělat pro to, abych se tak cítil/a? Pokud je to změna polohy, vykonejte ji. Založte nohy na druhou stranu a pokračujte. Jste jen vy a váš dech. Nic víc. Nic míň. Tak jednoduché to je. Vnímáte to?

Bezpečí v poloze dítěte

Lidé si často život dělají zbytečně složitý. Přitom všichni hledáme jednoduchost. V lásce, v práci, ve stravě. Poslouchejte za zavřenýma očima své nitro, tělo, potřeby, které odtud přicházejí. Rozlišujte mezi potřebou, kterou je třeba naplnit, a tendencí, která nutkavě našeptává a nutí. Následujte intuici a vnitřní puzení. Přesuňte se do polohy dítěte. Přikryjte se dekou. Čelo položte na zem, případně na polštářek. Paže podél těla dlaněmi vzhůru. Dýchejte do břicha. Pozorností zůstávejte u dechu. U sebe. Prociťte bezpečí, které poloha dítěte dává. Jako u matky v břiše. Jako embryo. Zárodek života. Každý den můžete začít znovu. Každý den skýtá možnost žít podle nejlepšího vědomí a svědomí, a naplnit tak nejlepší verzi sebe sama. Cítíte, jak je to jednoduché?

Blažené spočinutí

A nakonec se těmto možnostem otevřete. Přijměte je za své a nechte se naplnit teplem a světlem, které z té skutečnosti vyplývá. Buďte u sebe, u dechu. Lehněte si na záda, pokrčte nohy, zapřete je o chodidla, paty co nejblíže k hýždím. Nechte padat kolena dolů, až se dole spojí chodidla. Jste v poloze blaženosti. Položte dlaně na podbřišek. Nechte dech volně proudit. Přikryjte se. Odpočívejte. Uvolňujte se. Vnímejte. Naslouchejte. Objevujte vnitřní teplo a světlo, které vás učiní imunními vůči všem podzimním i jiným plískanicím. Nechte zářit své vnitřní slunce a pečujte o něj, aby nikdy nezhaslo. Vnímejte lehkost a svobodu, která přichází s každým nádechem, a s každým výdechem pusťte pryč veškeré napětí, ať už je jeho původcem cokoliv. Buďte se sebou a se svým dechem. A nahlížejte odtud na sebe, na své milované, na celý svět. Vnímejte, jak jednoduché to je. Nehledejte složitosti. Přijměte jednoduchost.

 

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné