Jóga praxe 30. 12. 2018 PDF Tisk

Po dlouhém lenošení se pořádně protáhněte

Cukroví, bramborový salát, vánočka, kapr, svařené víno, chlebíčky, šampus. Přes svátky a mezi nimi toho bylo až až. A k tomu pohádky, polehávání na gauči s oblíbenou knihou, společenské hry, spokojené tlachání a povídání o maličkostech. To všechno v sedě nebo v leže. Připadáte si po dlouhém lenošení tak trochu bez energie a chuti do života? Zpátky do sedla vás dostane jóga.

Po dlouhém lenošení se pořádně protáhněte

O józe se mluví jako o zastavení věčných změn a pohybů mysli. Bylo by ale pošetilé chápat ji jako zastavení pohybu. Vždyť pohyb je život! Ne. Mluví se o zkrocení neposedné mysli, která často lítá, kam ji napadne, bez ohledu na to, co se jí snažíme říci a o co ji žádáme. Chápejme jógu spíše jako nástroj, jak se sebou pracovat, abychom byli šťastní a spokojení. Přijetím sebe sama přijímáme celý svět a to, co život přináší, a udržujeme si při tom všem vnitřní klid, harmonii a rovnováhu, která představuje štít vůči všemu vnějšímu – pozitivnímu i negativnímu. To je to, co nám přináší pravidelná praxe. Ta zároveň dává pochopení přirozeného plynutí. A plynutí je pohyb. Na nás je, abychom si jej uvědomili, přijali jej a nešli jemu navzdory. Respektovali jej po svém a našli v něm něco, co je pro nás dobré. Protože vždycky a u všeho záleží na úhlu pohledu. Ten můžeme změnit jen my sami. Proto se říká, že by člověk měl začít sám u sebe. A přesně k tomu vede jóga.

Začněme u sebe: hledejme cestu, a ne důvody

A tak se přestaňme vymlouvat. Říká se: Kdo chce, hledá cestu, kdo nechce, hledá důvody. Nebo tak nějak. Myšlenka je každopádně tatáž: Přestaňme se vymlouvat na cukroví, na únavu, nachlazení. Zkrátka začněme. U sebe. S jógou. A neříkejte si, že začnete v pondělí. Možná, že byste to přesunuli na úterý, potom na středu, na čtvrtek a potom možná na další pondělí a potom… Víte sami, jak často takové „já začnu tehdy a tehdy“ dopadá. Proto si to neříkejte, zkrátka to udělejte. Hned další den si ráno přivstaňte a pozdravte slunce. Jóga protáhne tělo i mysl. Dá vám do nového dne kupu pozitivní energie, osvěží a povzbudí a vy se budete cítit spokojeně a vesele. A nejlepší na tom všem je, že ta pohoda bude vycházet zevnitř. Což je předpoklad k jejímu udržení. Praktikujte to tak 21 dní a uvidíte, že za tu dobu vytvoříte nový zvyk, který vás bude nadále provázet a plnit vás hlubokou vnitřní radostí nezávislou na okolí.

Běžte k sobě

Zahajte praxi v poloze šavásany. Ležte na zádech, paže volně podél těla, dlaně vzhůru. Pozorujte dech a dráhu, kterou v těle vykonává. Potom se přesuňte do sedu se založenýma nohama, a ještě chvíli jen dýchejte. Založte nohy na druhou stranu a pokračujte. Pozorujte dech. Potom se přesuňte do polohy hory. Stůjte s nohama u sebe, vnímejte tři body opory na chodidlech. Za temenem hlavy se vytahujte vzhůru, kostrč padá dolů mezi paty, ramena dozadu a dolů, paže podél těla dlaněmi vpřed. Za zavřenýma očima hledejte rovnováhu a stabilitu. Představte si, že jste strom, který stojí pevně a rovně, i když fouká vítr. Nenechá se rozhodit, ohnout, ovlivnit…

Pozdravte slunce a spolu s ním vyšší princip

Máte rovnováhu? Stabilitu? Otevřete oči s nádechem. S výdechem spojte dlaně před hrudníkem, tak, aby palce směřovaly do jeho středu. Nádech – ruce stoupají nahoru, podívejte se za nimi, lehce se zakloňte – pamatujte ale, že záklon vychází od pupíku nahoru, spodní část těla se jej neúčastní, tzn. neprohněte se v bederní oblasti – a s výdechem klesejte dolů do předklonu, s rovnými zády. Dole položte dlaně vedle chodidel, s nádechem odkročte vzad pravou nohou do polohy jezdce. Koleno v podpaží po ránu stimuluje lymfatický systém. Koleno vepředu nejde před špičku, pánev protlačujete dopředu a dolů, otevíráte hrudník, pohled směřujete vpřed. Jezdec musí vidět na cestu. S výdechem odkročte levou nohou vzad a zaujměte polohu střechy. Odtlačujte se od dlaní, za kostrčí se vytahujte šikmo vzhůru, hlava v prodloužení páteře, pohled směřujte k pupíku, paty zašlapujte pocitově do země.

Probuďte se jako spící had

Stále s výdechem přejděte do polohy prkna, dlaně jsou pod rameny. Kolena spusťte dolů, hrudník položte na zem mezi dlaně, bradu také na zem. S nádechem uvolněte a posuňte se lehce vpřed do kobry. Probuďte se jako spící had. Paty držte u sebe, chráníte tak bedra. Dlaně jsou na úrovni bradavek, neopíráte se o ně, jen jsou na zemi položené. Otevíráte hrudník, pracují svaly podél páteře, hýždě jsou uvolněné. S výdechem vraťte hrudník na zem, odtlačte se od dlaní a přes kolena se zvedněte zpět do střechy. S nádechem přikročte vpřed levou nohou do jezdce, s výdechem pravou nohou do předklonu. S nádechem spojte dlaně, s rovnými zády se přesuňte do stoje vzpřímeného, paže jdou až nad hlavu. S výdechem klesají paže dolů, se spojenými dlaněmi až před hrudník tak, aby palce směřovaly do jeho středu. Opakujte na druhou nohu. A celé opakujte alespoň pětkrát. Poté spočiňte v poloze šavásany a nechte v sobě doznít pocity z uplynulého cvičení. Jen ležte a dýchejte.

 

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné