Technika cvičení 23. 05. 2017 PDF Tisk

Pět jógových pravidel, která můžete porušit

Lektoři jógy nám často během cvičení radí, co máme udělat a jak, abychom dosáhli ideální pozice nebo pomohli zatěžované části těla. V dnešní době ale vznikla řada pomůcek nebo nápověd, které mohou žákům sice pomoci, ale ne vždy jsou přesné.

Pět jógových pravidel, která můžete porušit

Například rada, že máme umístit dvě pěsti mezi svá chodidla, čímž odměříme vzdálenost, kterou máme mezi kyčlemi, může být dost zavádějící. Pravděpodobně to pomůže přiblížit se požadované pozici, ale mysleme na to, že podobné nápovědy nesmí být vnímány jako fakt nebo jako jógová pravidla – stále jsou to jen pomůcky.

Přinášíme vám pět jógových „pravidel“, která můžete porušit:

  1. V pozici holuba: Flexuj svá chodidla, abys ochránil koleno

Flexování chodidel ne vždy chrání koleno, a naopak může být problematické. Zdravá aktivace nohy a kotníku je naopak užitečná pro udržení stability. Například když držíme holeň pod úhlem 90 stupňů, je ohýbání chodidla užitečné, protože to mimo jiné pomáhá proti strnulosti kotníku. Oproti tomu, je-li holeň v úhlu menším než 90 stupňů, může naopak flexování chodidla vést k vykroucení kolene. To může v extrémním případě vést až ke zranění. Pokud máme v pozici holuba kolenní kloub ohnutý v úhlu menším než 90 stupňů, pak se obecně snažíme, abychom chodidlo udrželi v takové pozici, kdy samo o sobě je protažené do špičky, ale prsty jsou ohnuté směrem k holeni.

Poučení: Pro koleno je nejlepší, a v tento moment je také nejvíce chráněno, když jsou holeň a stehno vyrovnané. I pokud chcete, aby vaše chodidlo a kotník zůstaly aktivní, nemusíte kvůli tomu chodidlo ohýbat. Místo toho si vyberte takové postavení, ať už je to pro vás flex, protažení, nebo něco jiného, kde ucítíte, že je vaše koleno nejspokojenější.

  1. V pozici bojovníka II: Zarovnejte své boky s okraji své podložky

Každý kyčelní kloub je odlišný, nikdy proto nemůžeme unifikovat nápovědu. V pozici bojovníka II je cílem, aby se stehno přední nohy zarovnalo rovnoběžně s podložkou, ale koleno se nevytočilo dovnitř. Nicméně rozsah tohoto postoje je u každého člověka jiný. Pokud chcete zjistit, jaký je ten váš, postavte se do pozice bojovníka II a pak ohněte koleno přední nohy až přes kotník. Udržte svou pánev otočenou dopředu, aby v tuto chvíli žádným směrem nevybočovala. Koleno vyrovnejte nad kotník a až teď otočte pánev směrem ke straně (rovnoběžně se stranou podložky) a usaďte se do vám pohodlné pozice.

  1. Vždy zapojujte pánevní dno

Během cvičení často slýcháváme, že máme zapojit pánevní dno. Zapojování pánevního dna je dobré, protože podporuje činnost vnitřních orgánů a slouží jako opora dolních zad. Nicméně nic se nesmí přehánět a také chronicky zpevněné, zaťaté pánevní dno je stejně špatné jako příliš oslabené. Nejlepší je, pokud dokážeme naše pánevní dno zapojit i plně uvolnit. Musíme myslet na to, že ani v tomto případě neexistuje pouze „on“ nebo „off“, ale možností je více. Některé pozice vyžadují silnější vnitřní oporu, některé méně. Je důležité myslet také na relaxaci pánevního dna, čímž dochází k jeho rozšíření.

  1. Stáhněte lopatky k sobě

Dnešní společnost, která většinu svého času tráví u počítače, začíná mít problémy se zády a hrbí se. Posilování mezilopatkových svalů působí blahodárně, protože pomáhá minimalizovat každodenní návyky a otevírá hrudník. Nicméně například v pozici, kdy máme ruce nad hlavou, se musí lopatky protáhnout a rozšířit tak, aby se paže mohly zvednout. V tomto případě je stahování lopatek k sobě kontraproduktivní. Neplatí tedy, že vždy a za všech okolností nám jeden pohyb, jedna rada může být k užitku.

  1. V pozici čaturanga: Lokty ohněte do úhlu 90 stupňů

Kolikrát jste slyšeli, že v jógové pozici čaturanga (pozice prkna) máte mít lokty v úhlu 90 stupňů? Má to pomoci otevřít zápěstí a ramena pro lepší vyvážení pozice. I když to může být pravda, nebude to užitečné, pokud výsledkem bude přetížení ramen a dolní části zad. Snížení úhlu u loktů naopak může usnadnit podporu vaší tělesné hmotnosti. Místo snahy udržet u loktů úhel 90 stupňů, bychom se měli zaměřit na udržení klíčních kostí doširoka otevřených.

 

Nezapomeňte, že váš učitel je průvodcem, ale šéfem bude vždy vaše tělo. Pokud se v určité pozici necítíte příjemně, upravte ji a přizpůsobte. Během posledních desetiletí jsme se více a více dozvídali o fungování těla, o vlivu jednotlivých jógových postupů a pozic, a je víc než zřejmé, že se vše bude stále vyvíjet. Mezitím, než si každý najdeme tu svou cestu, přistupujme k radám svých učitelů jako k užitečným pomůckám, nikoliv pravidlům.

 

  • přeložila a zpracovala Jana Ondrejechová
  • zdroj: yogainternational.com
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné