Zdravá strava 06. 03. 2019 PDF Tisk

Ortorexie – patologická závislost na zdravé stravě

Stále více lidí jde z extrému do extrému. Dostávají se do společenské izolace, protože nejsou schopní polevit ze svých nároků. Utrácejí peníze za „čisté“ výrobky - superpotraviny, biopotraviny, koncentráty bioaktivních látek, potraviny bez chemie - a úplně zapomínají na reálný život...

Ortorexie – patologická závislost na zdravé stravě

Také vám přijde, že se pomalu a jistě stává ze zdravé výživy něco „nepřirozeného“ až občas asketického? Jsem moc ráda, že se v naší malé zemičce začali lidé o stravu zajímat a že vrchol kulinářského umění už není jen vyladit omáčku k dokonalosti a upéct bábovku. Začínám mít podezření, jestli to všechno nesměřuje zase někam jinam...

Velmi ráda brouzdám internetem a hledám nové zajímavé weby, recenze, zkušenosti, nové podniky, nové (super)potraviny ... – zkrátka vše nového, co se výživy týče. Nedávno jsem narazila na produkt super-ghí. Pro výrobu ghí (přepuštěné máslo, zbavené mléčné bílkoviny) není použité ledajaké máslo, ale výhradně máslo z mléka krav, které se pasou na čerstvé trávě. Toto ghí je tedy jakýsi „upgradeovaný“ produkt. Produkt, který stojí skoro 7x více než klasické máslo!? A tak si pokládám jednoduchou otázku – není to už trochu moc?? Prosím, neberte to jako napadení či osočení...jen jako příklad. A že těch příkladů je. 

Je to už nějaký čas, co se definovala nová porucha příjmu potravy (PPP), tzv. ortorexie. Ortorexie se projevuje patologickou závislostí na zdravém stravování a biologicky čisté a nekontaminované stravě. Lidé s těmito sklony se v myšlenkách zabývají zdravou stravou více, než je zdrávo. V průběhu dne neustále úsek od úseku přemýšlí, jaký bude další nutriční pokrm, který dokonale vyživí jejich organismus. Při nečekaném pozvání na oběd nebo večeři dochází ke skoro panickému jednání a reakcím, provázeným myšlenkami: „Co si tam asi dám?“ Následuje nervozita a neschopnost si danou společenskou událost vůbec užít. Jakýkoliv prohřešek znamená těžké selhání.

Bohužel tento scénář není vymyšlený, ale zcela reálný. Stále více lidí jde z extrému do extrému. Dostávají se do společenské izolace, protože nejsou schopní polevit ze svých nároků. Utrácejí peníze za "čisté" výrobky - superpotraviny, biopotraviny, koncentráty bioaktivních látek, potraviny bez chemie - a úplně zapomínají na reálný život – život plný zážitků, uvolněné atmosféry, přátel, rodiny... a přirozeného stravování.

Ortorexie je porucha vážná, stejně jako anorexie. Pokud máte podezření, že se může týkat i vás nebo vašich přátel, můžete si zkusit udělat jednoduchý test - tzv. Bratmanův test. Pokud jste na skoro všechny otázky odpověděli ano, je na místě se nad sebou zamyslet :).

  1. Trávíte více než 3 hodiny denně přemýšlením o vaší dietě?
  2. Plánujete své pokrmy na několik dní předem?
  3. Je pro vás nutriční hodnota vašich pokrmů důležitější, než potěšení z vlastního jídla?
  4. Snížila se kvalita vašeho života se zvyšováním kvality vašeho stravování?
  5. Stal jste se postupem času přísnějším sám k sobě?
  6. Zvýšilo zdravější stravování vaši sebeúctu?
  7. Vyloučil jste ze svého jídelníčku vaše oblíbené pokrmy a nahradil je "správnými"?
  8. Působí vám vaše dieta potíže při stravování mimo domov, nebo ve styku s rodinou a přáteli?
  9. Máte pocit viny, jestliže vaši dietu porušíte?
  10. Cítíte vlastní uspokojení, jestliže se stravujete zdravě?

 

Zdroj testu: www.orthorexia.com

 

Objednat předplatné