pondělí 11. 11. 2024
Palmový olej - aktuálně velmi žhavé téma. Chodíme v obchodech, čteme obaly a kroutíme hlavou, kde všude ho nacházíme. Jednou je to naše oblíbená tyčinka, podruhé oblíbené müsli...
Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když napíši, že aktuálně nás problematika palmového oleje všechny zajímá. Dnes bych nechala stranou stránku ekologickou a zaměřila se více na to, jakým způsobem se palmový olej v potravinách může skrývat. Do složení výrobků se totiž dostala nová zkratka - CBE.
Již v roce 2012 tvořil trh s palmovým olejem celých 32% veškeré produkce tuků a olejů na světě. Indonésie a Malajsie jsou aktuálně největšími vývozci tohoto oleje, připisuje se jim až 86 % světové produkce. Enormní nárůst produkce nastal kvůli dvěma olejům - palmojádrovému a palmovému. Pro doplnění, palmojádrový olej se získává extrakcí z jader plodů palmy olejné, zatímco palmový se získává z mesokarpu (oplodí) plodů. Surový (takový, který ještě neprošel rafinací) palmový olej, který se získává speciálními extrakčními technikami je tmavý, bohatý na vitamíny, karotenoidy, fytosteroly a jiné cenné látky. Jelikož společnosti chtějí a potřebují co největší "univerzálnost", olej podstupuje značnou chemickou a/nebo fyzikální rafinaci, po které dostáváme rafinovaný olej bez zápachu a výrazné barvy, s minimem původních cenných látek, ale za to velmi tepelně stabilní a odolný proti žluknutí a jiným nežádoucím procesům. A právě pro tyto vlastnosti je nejvíce ceněn a vyhledáván pro jeho použití. Bohužel stále častěji...
Ekvivalent kakaového másla - Cocoa butter equivalent (CBE)
Kakaové máslo je běžnou součástí čokoládových výrobků. Je to rostlinný tuk, který vzniká lisováním rozdrcených pražených kakaových bobů a je to také jeden z relativně stabilních tuků (díky obsahu antioxidantů nepodléhá žluknutí). Zkrátka ideální, ale ne úplně levná ingredience. V posledních letech se však kakaové máslo začalo nahrazovat, konkrétně ekvivalentem kakaového másla, známého pod zkratkou CBE. CBE je majoritně složen z bambuckého oleje a různých frakcí palmového oleje tak, aby se dosáhlo požadované konzistence a chování jako u kakaového másla. Za touto náhražkou není nic jiného než peníze a touha po zalíbení se zákazníkovi. Stále více a více firem začíná tento ekvivalent používat jen proto, že to vyjde výhodněji a že textura produktů je mnohem lákavější. Palmový olej má, jak již bylo naznačeno výše, velmi dobré potravinářské vlastnosti. Je pak ale čokoláda stále čokoláda? Zajímavým faktem je, že v USA se produkt s obsahem CBE musí v názvu odlišovat od produktu, který by ho neměl.
Nyní už tedy nestačí jen ve složení hledat pojem "palmový olej" nebo "ztužený palmový olej", je potřeba hledat i zkratku CBE. Pokud ještě výrobek obsahuje jen složku "rostlinný tuk" (dle legislativy by už neměl), můžete si být jisti, že jde na 90% o palmový olej. Mějte se na pozoru.