Technika cvičení 15. 05. 2018 PDF Tisk

„Neutrální poloha páteře“ v praxi „nejen“ jógových ásan

Neutrálním se často nazývá jakýsi návrat ke svému tělu obecně. K něčemu, co by pro každého z nás mělo být naprosto přirozené. Týkat by se to přitom nemělo jen naší jógové praxe.

 

„Neutrální poloha páteře“ v praxi „nejen“ jógových ásan

Čtyři typy neutrality

Existuje mnoho odlišných názorů na to, co představuje neutrální postavení či neutrální poloha páteře či postoje obecně. Pro jogíny popisuje neutrální postavení tadásana (Mountain Pose): stojíte ve vzpřímené poloze, stojíte směrem přirozenému směru gravitace a vaše váha je rovnoměrně rozložená do celého těla, protože jsou obě nohy stejně zatížené. Nicméně je zde třeba balanc vyvažovat, a to právě nohama.

Další, druhá, podoba toho, co má být neutrální, se pak nazývá „anatomická poloha“ – termín, vytvořený počátkem roku 1900, popisuje verzi neutrální polohy páteře, která vychází z pozice šavásana: leh na zádech v horizontální poloze, kdy gravitace může odpočívat a naše tělo je plně podepřeno, dlaně jsou vytočené nahoru.

Existuje ale také třetí a čtvrtá definice neutrální polohy páteře, kdy třetí je nazvaná „atleticko-neutrální“ a tuto pozici zaujmeme v okamžiku, kdy se naše tělo nachází v pohotovosti. Váha se lehce položí na prsty, kolena a boky se ohnou, paže před vaší hrudní kostí jsou připravené. Tato pozice je blízká tvaru, ale ne svalovým tonusem, definici čtvrté, která se nazývá „plovoucí neutrál“: pozice, ve které by se vaše tělo nacházelo, pokud by bylo zcela uvolněné pod vodou, jako plod v lůně nebo astronaut ve vesmíru.

Tyto čtyři typy neutrální polohy páteře jsou pozice, ve kterých se pohybujeme a je potřeba zjistit, která z nich nám vyhovuje nejvíce a zda je opravdu pro naše tělo tou neutrální. Zda podporuje naše zdraví a pomáhá nám nalézt klid. Cítíte se pohodlně a spokojeně, když odpočíváte v tadásaně nebo šavásaně? Laicky řečeno, je potřeba, aby tyto pozice nevytvářely v našem těle úzkost a napětí a nám samotným nepůsobily úbytek energie.

Samozřejmost tadásany

Zastavme se na chvilku u pozice tadásana. Mnoho začátečníků považuje tuto pozici za jednu z nejjednodušších. Popravdě se ale jedná o jednu z nejnáročnějších ásan. Jedním z důvodů je právě to, že nalezení neutrálnosti se může jevit obtížnější, než si myslíte. Velmi často se totiž stává, že naše přirozená neutralita páteře, která nám byla dána od narození, je narušena či ovlivněna. Čím? Sportovní aktivitou či neaktivitou, postojem, nehodou či zaměstnáním. Vzniká tak nerovnováha mezi přední a zadní částí těla, která způsobuje to, že boky jsou příliš vystrčené dopředu.

Správný postoj

Správně bychom měli stát vzpřímeně, s patami na zemi, s váhou na celých ploskách chodidel, s páteří v prodloužení, to by mělo znamenat návrat k sobě samému. Tento postoj by měl být uvolněný, aby stimuloval klid pro autonomní nervový systém.

V dnešní době se příliš mnoho z nás nachází někde na pomezí neutrální a atleticko-neutrální polohy páteře, což znamená, že nejsme ani v klidu, ani plně připraveni. Například pokud jsou kolena rovná a vaše pánev je více vpředu, než by měla být, může to vytvářet dysbalance, jako je úzkost, napětí či bolesti zad. Pak to, abychom se udrželi ve vzpřímené poloze, není odvislé jen od naší kostry, ale je nutné plně zatížit vazy a svaly. To se po čase může stát problémem, který vygraduje v bolesti vzniklé degenerací měkkých tkání.

Mimo podložku

A to platí také u jógy. Mnoho jogínů dává pozor na to, co dělají během své praxe, ale už ne na to, co dělají po zbytek času. Jak sedí? Jak stojí? Když se mají ohnout, protože jejich dítěti upadla hračka, zvedají se správně, tedy do neutrální polohy? Když tohle pochopíte, budete moci mít neutrální polohu páteře všude, to znamená i mimo svou podložku.

Je třeba pochopit fakt, že neutrální poloha páteře není jen o páteři jako takové. Neutrální poloha páteře drží naše tělo v odpočinkovém módu. Jedním z klíčů, jak toho dosáhnout, je plně aktivovat své nohy. V tadásaně to znamená rozložit váhu svého těla na plosky obou chodidel a prsty nechat odpočívat na podlaze. Zachycují zem, ale nejsou tím, na čem záleží, abychom udrželi rovnováhu. To znamená, že jimi netlačíme proti podlaze. Nesmí ale docházet ani k druhému extrému, a tím je, když se naše prsty odlepují od země, zatímco stojíme. To značí dysbalanci ve spodní části nohou.

Neutralita páteře 

Nalézt neutralitu je přitom vcelku jednoduché, otestujte si toto: Postavte se a zkuste zvednout od země všech deset prstů na nohou a pak jedno chodidlo tak, aniž byste cítili, že se vaše váha posune dozadu. Pokud tomu tak není, značí to, že je vaše pánev více posunutá dopředu a je potřeba ji přivézt zpět, dokud se prsty na nohou neuvolní. Je potřeba jít váhou těla tedy více na paty. Celkově pak platí, že abychom dosáhli neutrality páteře, je potřeba vnímat a aktivovat tři body chodidel: palec, malíček a patu.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné