BLESKOVĚ
Relaxace 01. 12. 2020 PDF Tisk

Nejlepší relaxační ásany

Už jste přemýšleli nad tím, jaká aktivita nabízí spousty výhod a zároveň je skvělou cestou k relaxaci? Jednoznačně jóga! Někteří lidé srovnávají jógu s přírodní medicínou kvůli jejím léčivým vlastnostem a výhodám, které přináší našemu duševnímu i fyzickému zdraví. Jóga představuje přirozený pohyb, díky kterému můžete zlepšit svou celkovou pohodu.

Nejlepší relaxační ásany

Být zdravý a zrelaxovaný není jen o tom dělat zdravé věci pro sebe a své tělo, ale znamená to také pracovat se svou myslí tak, abychom měli ty správné myšlenky!

Mezi výhody jógy patří:

 • hluboká relaxace
 • snížený výskyt úzkosti
 • lepší trávení
 • vylepšená rovnováha – fyzická i mentální
 • méně častá bolest hlavy a únava aj.

Existuje mnoho ásan, které nám zklidní mysl natolik, že plně vypne a uvolní se také fyzické tělo. Jsou vhodné pro začátečníky, ale také pokročilí jogíni by se k nim měli vracet.

U všech těchto pozic je důležitá jedna věc – váš dech. Dýchat je potřeba dlouze a zhluboka, aby se každý jeden sval vašeho těla mohl uvolnit a z těla odešlo všechno napětí. Pokud budete správně dýchat, získáte z ásany maximální užitek.

 1. Diamantový sed (vadžrásana)

Tato ásana pomáhá regulovat krevní oběh v pánevní oblasti a pomáhá při trávení.
Posaďte se pohodlně tak, aby se paty dotýkaly pánevního dna, napřimte páteř, oči nechte zavřené a dýchejte. Ideálně po dobu 2 minut.

 1. Milostivá póza (bhadrásana)

Díky této pozici vyrovnáte své tělo.
Sedněte si na podložku a spojte chodidla ploskami k sobě. Uvolněte hlavu, krk a páteř. Vydržte tak dlouho, jak je to pohodlné.

 1. Kobra (bhudžangásana)

Ásana, která zlepšuje astma, protahuje přední stranu těla, otevírá hrudník a tím i srdeční čakru a celkově působí na naši psychiku.
Lehněte si na podložku, dlaně vedle hrudníku. S nádechem zatlačte dlaněmi do podložky a pomalu zvedejte horní polovinu těla, dokud se paže plně nepropnou. Ramena tlačte dozadu a dolů. Vydržte až 30 sekund.

 1. Poloviční twist vsedě (ardha matsjendrásana)

Zvyšuje flexibilitu a čistí vnitřní orgány.
V této ásaně ohněte levou nohu tak, aby pata levé nohy ležela vedle pravého boku. Pravou nohu dejte přes levé koleno. Položte pravou ruku za sebe a levou ruku na pravé koleno. Držte několik sekund a pomalu a zhluboka dýchejte.

 1. Pozice mrtvoly (šavásana)

Jestli vás něco dokonale zrelaxuje, je to právě pozice mrtvoly neboli šavásana. Navíc snižuje úzkost a je také vhodná jako technika na uvolnění mysli.
Lehněte si na zem a uvolněte každý sval svého těla. Dýchejte do břicha. Pokuste se ignorovat rozptýlení a vyčistěte mysl tím, že se soustředíte na svůj dech. Setrvejte tak dlouho, jak vám to vyhovuje.

 1. Ryba (matsjásana)

Tato ásana posiluje svaly a zlepšuje držení těla.
Lehněte si na záda a nohy položte na podlahu. Nadechněte se, mírně zvedněte pánev z podlahy a vložte ruce dlaněmi dolů pod hýždě. Držte po dobu 15 až 30 sekund.

 1. Předklon vsedě (paščimottanásana)

Tato ásana kromě relaxace a napojení na dech pomáhá s mnoha problémy, které zahrnují zmírnění příznaků menopauzy a menstruačního nepohodlí.

Abyste ji ale dělali správně, je potřeba nekulatit záda a zaměřit se na protažení páteře od středu těla. Držte pozici 1 až 3 minuty a vnímejte, jak se s každým výdechem uvolňuje napětí.

 1. Trojúhelník (trikonásana)

Tato pozice stimuluje funkci břišních orgánů a snižuje stres.
Postavte se s nohama od sebe a rozpažte ruce. Pravou ruku položte k přední části pravé nohy. Dýchejte a setrvejte po dobu 5 až 6 dechů.

 1. Židle (utkatásana)

Ásana stimulující srdce, bránici a břišní orgány.
Jde v podstatě o dřep udržující rovnováhu, hluboké dýchání a celkovou výdrž. Držte po dobu 30 sekund až 1 minuty.

 1. Pozice dítěte (balásana)

Pozice dítěte snižuje stres a únavu.
Sed na patách, čelo opřené o zem. Dech klidný. Držte 3 minuty.

 • autorka: Valentina Lebová
 • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné