BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 26. 08. 2021 PDF Tisk

Nejlepší flow jóga k uvolnění těla po dlouhých hodinách práce

Pro většinu z nás je typické věnovat každý den hodiny a hodiny práci. Čas trávený u notebooků a stolních počítačů, mysl i tělo pod kontrolou, koncentrace a celková námaha mohou způsobit extrémní bolesti zad, ramen a krčních svalů. Kvůli špatnému držení těla mohou někteří lidé pociťovat napětí, brnění, bolesti hlavy, svalovou únavu a nakonec i zhoršenou výkonnost. S tím vším ale pomůže jóga.

Nejlepší flow jóga k uvolnění těla po dlouhých hodinách práce

Speciální „jógové“ flow, které navrhl Anubha Raman, instruktor jógy, vás po práci snadno uvolní a zrelaxuje, a dokonce pomůže předcházet problémům spojeným s držením těla.

Krok za krokem k bezbolestnému tělu
Postavte se rovně, přičemž nohy nechte od sebe na šíři ramen. Pomalu začněte jemně rotovat hlavou ze strany na stranu. Nechoďte do maxima, zastavte se vždy o něco dřív. Bradu držte vodorovně se zemí a nenechte ji klesnout k hrudi. Opakujte alespoň 10krát a vnímejte nejen pohyb samotný, ale také svůj dech. 

Přejděte k ramenům. Ta bývají díky práci na počítači obzvláště zatuhlá, navíc v této oblasti hromadíme stres. Otáčejte rameny nejprve po směru hodinových ručiček a pak i v protisměru, dokud nepocítíte uvolnění.

Rotujte. Levou rukou chytněte pravý loket a s výdechem otočte horní část těla doleva, přičemž nohy zůstávají statické. V rotaci setrvejte několik vteřin a následně se s nádechem vraťte zpět. Proveďte i na druhou stranu. Pamatujte, že v józe musí být rovnováha. Celkově pak postup opakujte 3–5krát na každou stranu.

Zastavte se opět na středu, s nádechem zvedněte pravou paži a s výdechem se jemně ukloňte doleva. Udělejte ze svého těla půloblouk. Myslete na to, aby se tělo při pohybu nenaklánělo dopředu, ale zůstalo rovné. Opakujte na druhou stranu. Vždy setrvejte jen tak dlouho, dokud je vám to příjemné.

Postavte se do tadásany, dejte nohy od sebe dál, než je šíře vašich ramen, nadechněte se a s výdechem jděte do předklonu, pravou dlaní se dotkněte podložky (pokud vám to rozsah neumožní, vezměte si bloček). S nádechem zvedejte levou paži směrem vzhůru a snažte se co nejvíce otevřít levou polovinu hrudního koše. Vydržte 30 sekund a s výdechem uvolněte. Opakujte na druhou stranu.

Zastavte se na středu a spusťte obě paže volně k zemi. Zkuste se nejprve zcela vyvěsit a až poté zaujmout pozici prasarita padahastásany, kdy se obě dlaně dotknou podložky. Zde relaxujte 10 dechů a vnímejte, jak vám krev proudí do hlavy.

Abyste plně protáhli nejen trup, ale celé tělo, zaujměte pozici eka padásany, kdy stojíte na jedné noze a paže vytahujete dopředu, zatímco druhou nohou míříte co nejvíce dozadu. Zpevněte břicho, abyste podpořili záda. Snažte se uvolnit ramena. Opakujte na obě strany.

Celou sestavu zakončete vadžrásanou, ve které dosednete na paty a dlaně opřete o kolena. Zavřete oči a vnímejte svůj dech.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné