sobota 2. 11. 2024
Znáte to, odcházíte z tělocvičny, jste celí rudí a pot se z vás jen řine. Naopak kamarádka vypadá jak z reklamy, nikde ani stopa po prodělané námaze, a přitom jste prokazatelně dělaly obě to samé. Každý z nás to má trochu jinak, ale potíme se a bojujeme s tím všichni.
Pocení (co to je, proč)
Pocení je normální a zdravá tělesná funkce. Tělo se tím brání přehřátí – tekutina se odpařuje z pokožky a naše tělo se ochlazuje. Tomuto procesu říkáme termoregulace. K pocení dochází z mnoha důvodů: v horkém prostředí, při zvýšené tělesné aktivitě, prožíváme-li silné emoce, včetně stresu, jestliže jíme horké nebo ostré jídlo. Pocení se může objevit i jako vedlejší účinek při užívání některých typů léků, při nemoci nebo hormonálních změnách.
Během hodiny jógy se nezapotíte tak jako na lekci spinningu, ale mnoho nováčků bývá stupněm zapocení překvapená. Praktikujete-li dynamickou formu jógy, není propocené tričko nic výjimečného. V místě, kde praktikujete, má být teplo, bez průvanu, aby vaše svaly zůstaly dostatečně prohřáté, a vy jste se mohli bez zbytečných rizik soustředit na své pozice. Při závěrečné relaxaci bychom měli mít možnost přikrýt se dekou, nebo si alespoň obléknout teplejší mikinu a ponožky.
Hot jóga (rady pro začátek)
Pokud se chcete během jógy pořádně zpotit, navštivte lekci tzv. hot jógy. Jde o provádění pozic hatha jógy a dechového cvičení v sále vyhřátém na přibližně 40 stupňů Celsia, která obvykle trvá 90 minut. Toto cvičení má díky pocení silné detoxikační účinky, odbourává stres a dodává energii. Vzhledem k teplotě dochází k efektivnějšímu spalování kalorií. Teplo nám umožňuje jít do polohy plynuleji a hlouběji, zároveň otevírá póry, čistí pleť i plíce.
Půjdete-li vyzkoušet svou první lekci, dostavte se dřív. Lektoři s vámi proberou případná zdravotní rizika, vysvětlí vám, jak bude hodina probíhat. Celý den byste měli dodržovat pitný režim, nemá smysl vypít větší množství vody těsně před, bude vás pouze tížit žaludek. Vezměte si láhev vody s sebou a během lekce po malých doušcích upíjejte. Pokud to studio umožňuje, je ideální se na pár minut věnovat v teplém sále aklimatizaci. Zvláště v začátcích se může stát, že se vám zamotá hlava. V tom případě přestaňte cvičit a na chvíli si odpočiňte. Počítejte také s tím, že budete po chvíli úplně propocení. Proto čím toho máte na sobě méně, tím lépe. Neberte si dlouhé legíny, které se na vás budou nepříjemně lepit, a tričko raději vyměňte za krátký top. Doporučuji čelenku a ručník samozřejmě s sebou. A rada na závěr. Nezkracujte si poslední šavásanu úprkem do sprchy. Po lekci se budete ještě nějakou dobu potit, je proto vhodné zůstat chvíli v klidu a se sprchou počkat.
Sauna (pravidla saunování, po józe ano, po cardiu ne)
Zapotit se chodíme především do sauny. Správné saunování má jednoznačně pozitivní vliv na naše zdraví, pomáhá při nespavosti, posiluje imunitu, uvolňuje napětí… jeho popularita opět roste. Není však vhodné pro každého. Ti, kteří mají zdravotní problémy, zvláště vysoký krevní tlak, se srdcem, astma, by se měli poradit s lékařem, a případně vybrat tzv. infrasaunu s nižší teplotou. Do sauny vstupujte vždy vysprchovaní a důkladně osušení. Pobyt uvnitř je individuální, obvykle to bývá do 15 minut. V sauně vydržíte déle, pokud budete dýchat ústy, nikoli nosem. Ale řiďte se svými pocity. Ze sauny jdeme opět nejprve pod sprchu se studenou vodou a až poté se můžeme ponořit do ledového bazénku. Následuje zabalení do osušky a odpočinek. Někomu stačí tento rituál opakovat dvakrát, ideální jsou tři „cykly“. Nezapomínejte na pitný režim, při pocení odchází z těla i minerální látky, zejména sodík a draslík, proto sáhněte po minerální vodě.
Saunu nejraději navštěvujeme v chladném počasí, ale já ji nevynechávám ani v létě. Mám pocit, že se mi pak venkovní vyšší teploty zvládají lépe. Ideálním „saunovacím“ časem je podvečer. Nic vám nebrání vyrazit do sauny ráno, ale po celém dni můžete plně zrelaxovat a příjemně unaveni budete i lépe usínat. Po lekci klidné jógy je sauna příjemnou tečkou, ale vynechte ji po aerobní zátěži, když máte ještě zvýšenou tepovou frekvenci a z těla se řine pot. V tomto případě by to byla zbytečně velká zátěž pro vaše srdce.
Deodorant, nebo antiperspirant?
Pot vylučuje naše tělo neustále. Potíme se i v klidu. Průměrně vyloučíme 0,5 l potu denně, v horku a při námaze to může být mnohokrát více. Je tedy důležité pravidelně tekutiny doplňovat. Pot sám o sobě nezapáchá. Zápach, který kolem sebe občas šíříme, je způsoben rozkladem tukových a bílkovinných složek na naší kůži. Ve vlhkém a teplém prostředí (jako je podpaží) roste hodnota pH, a to různým bakteriím a kvasinkám vyhovuje. Zapáchají tedy množící se bakterie, nikoliv pot sám. Z toho důvodu platí, čím déle necháme pot na své pokožce, tím silnější je jeho zápach.
Jedná se o zcela přirozený proces začínající v průběhu puberty. Proto u dětí pot necítíme, ale jistě mi dáte za pravdu, že největší problém, kvůli hormonálním změnám, mají dospívající teenageři, především chlapci. Na místě je tedy vytvořit si správné hygienické návyky – sprchování, čisté oblečení a používání antiperspirantů či deodorantů. Mezi antiperspiranty a deodoranty je zásadní rozdíl. Deodoranty překrývají pouze pach, zatímco antiperspiranty omezují pocení. Obsahují totiž soli hliníku, které se uvolňují do vlhkosti na povrchu pokožky. Vytváří se tak gel, který množství uvolňovaného potu redukuje. Antiperspiranty obsahují také jemné parfémové složky, které zastanou i funkci deodorantu. Pro boj proti pocení a zápachu se tedy hodí lépe. Přípravky se dále liší formou aplikace, jako je deosprej, roll-on, stick, gel a podobně. Záleží už pouze na vás, jakou formu aplikace si oblíbíte.
U některých lidí může používání antiperspirantů nebo deodorantů způsobovat podráždění pokožky nebo vyrážku. Tuto alergickou reakci nejčastěji způsobuje přidávaný parfém či vůně. V tom případě lze vyzkoušet neparfémovaný antiperspirant pro citlivou pokožku.