Den jógy 21. 06. 2022 PDF Tisk

Mezinárodní den jógy…21.6.2022

Oslavte Mezinárodní den jógy jógou. Kam za ní vyrazit? Přinášíme vám základní tipy na speciální akce. Další akce naleznete v Kalendáři akcí na našem webu. 

Mezinárodní den jógy…21.6.2022

Od června roku 2015 se koncem měsíce každoročně slaví Mezinárodní den jógy. Vždy připadá na totéž datum. 21. červen je totiž dnem se zvláštním významem na severní polokouli je nejdelším dnem v roce, na jižní polokouli zase tím nejkratším. A právě v tento čas začal, podle jógových tradic, první guru Šiva předávat lidem své poznání prostřednictvím jógy.

Na 21. červen připadá letní slunovrat, v Indii a Nepálu jej žáci oslavují jako svátek duchovních a akademických učitelů, jimž skrze oslavy vyjadřují nejen vděk, ale také úctu, což není náhodou. Právě o letním slunovratu totiž první jógový učitel, neboli první guru (Adi Guru) a zároveň první jogín (Adi Yogi) Šiva začal lidem předávat moudrost a poznání jógy. Z toho důvodu je tento den považován za den zasvěcený těm, kteří se věnují duchovní praxi, a tito jsou potom v této praxi dávnou Šivovou moudrostí podporováni.

Kdo se o realizaci Dne jógy zasloužil především

Hlavním iniciátorem uznání Mezinárodního dne jógy byl indický předseda vlády Narenda Modi, jehož přáním bylo rozšířit povědomí o poselství jógy do celého světa. Na schůzi Valného shromáždění Spojených národů (United Nations General Assembly UNGA), které také Den uznalo, v září 2014 o józe řekl, že ji považuje za mimořádný dar indické tradice ztělesňující jednotu mysli a těla, harmonii mezi člověkem a přírodou a holistický přístup ke zdraví a celkovému blahu.

Jaké je poselství jógových slavností

Podobný názor zastávají i indičtí myslitelé (Sadhguru, Ravi Shankar), podle nichž symbolizuje Mezinárodní den jógy skutečnost, že věda uznává existenci něčeho, co všechno převyšuje a přesahuje. Zároveň se tak józe dostalo statusu oficiálního indického filosofického směru a byla přijata za plnohodnotnou součást indické kultury.

Kam za jógou vyrazit

Oslavy Mezinárodního dne jógy se konají i v našich končinách. Kam za nimi můžete v Česku vyrazit? Není-li uvedeno jinak, konají se oslavy přímo na Mezinárodní den jógy 21.6.

  • Šternberský palác, Hradčanské náměstí, Praha

Od 18. do 20.hodiny si můžete vychutnat 90-ti minutovou lekci Energy flow jógy v nádherných prostorách zahrady Šternberského paláce, jíž vás provedou lektoři Energy Studia - Václav Krejčík, Jakub Šamberger, Katka Bílková, Simona Josefová, Martina Vrňáková, Dara Rakovčík aBára Millerová. Vstupné je dobrovolné, výtěžek bude věnován nadaci Pink Bubble pomáhající mladým lidem v boji s rakovinou. V případě deště se akce uskuteční v Konírně Šternberského paláce. Více informací ZDE.

  • Karlův most, Praha

Od 5.00 hodin organizuje pražské jógové studio YogaMovement. Informace naleznete ZDE

  • Litice ve Škodalandu, Plzeň

Pod záštitou Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra proběhne ve Škodalandu u Borské přehrady v Plzni cvičení jógy ve dvou blocích dopoledním (7.30-11.00) a odpoledním (16.00-19.50). Vstup je pro návštěvníky zcela zdarma, akce se hodí pro všechny věkové kategorie. Kromě jógy budete moci navštívit i modrý stan 211, kde budete mít možnost nechat si změřit krevní tlak nebo se naučit, jak předcházet úrazům či jak resuscitovat malé děti. Více informací najdete na: https://www.zpmvcr.cz/kalendar-akci/mezinarodni-den-jogy

  • Kraví hora, Brno

Jóga v denním životě Brno pořádá 19.6. od 10 do 12 hodin dvouhodinové jógové cvičení spojené s nácvikem dechových technik. Touto cestou mohou Mezinárodní den jógy oslavit jógoví učitelé i zájemci z řad veřejnosti. Více info na: https://www.brno-stred.cz/kalendar-akci/oslava-mezinarodniho-dne-jogy~cal13661

  • Hradec nad Moravicí, u Bílé věže

V kouzelném prostředí zámecké zahrady můžete Den jógy oslavit cvičením jógy spojeným s muzikorelaxací (hra na křišťálové mísy). Akci pořádá Spolek Elegant, vstupné je dobrovolné a výtěžek poputuje na Mobilní hospic Charita Opava. Více info na: https://www.ichradec.cz/co-se-u-nas-deje/kalendar-akci-na-hradci/mezinarodni-den-jogy-2320_1991cs.html

  • Studio Jóga-VM, Eva Nedomová, Velké Meziříčí

Od 18. hodin budete mít možnost vyzkoušet, jaké to je oslavit Den jógy praxí 108 kol pozdravu slunci. Praktikuje se po 9 kolech, cvičení se prokládá odpočinkem v poloze dítěte. Cvičit se bude v krásném prostředí Zámeckého parku, vstupné je dobrovolné. Více info na: https://www.joga-vm.cz/novinky/

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné