BLESKOVĚ
Ásany 22. 08. 2021 PDF Tisk

Méně známé ásany, které stojí za to zařadit do své praxe

Jóga není nuda a nabízí nepřeberné množství ásan, z nichž ne všechny jsou známé jako pes hledící k zemi. O to větší výzva je vyzkoušet je. S humorem a dobrodružstvím, které jsou jim vlastní!

Méně známé ásany, které stojí za to zařadit do své praxe

Pozice vrány / kákásana
Pokud je pozice vrány pravidelnou součástí vaší praxe, zkuste její variantu na předloktích. Varování: Je to těžší, než to vypadá! Ale je to naprosto proveditelné – jen to zkusit. Stejně jako u všech takových pozic, kde se váha těla přesouvá na předloktí, je nutné správně aktivovat střed těla.

Pozice žáby / bhekásana
Pokud jste vyčerpali škálu svých záklonových pozic a potřebujete je trochu oživit, zkuste pozici žáby. Abyste s ní neměli problém, ujistěte se, že jsou vaše ramena i záda plně otevřená. Je to zábavné a vy můžete pracovat na zvedání hrudníku výš posílením méně používaných svalů zad. Otevřete tak srdce a lépe aktivujete srdeční čakru.

Funky stoj na předloktích
Tento poloviční stoj na předloktích je tak trochu legrační, ale nemyslete, není to úplná hračka a vyžaduje praxi. Pokud jste ale unaveni z provádění stejných inverzí po dlouhou dobu, představuje tato pozice docela zábavnou změnu. Snažte se naklonit pomocí středu svého těla, abyste zvedli nohy ze země – je to skvělý způsob, jak naučit své základní svaly zvednout tělo do inverzí a nemuset skákat. Důležité je také otevřít boky.

Lotos v pozici svíčky / úrdhva padmásana
Chcete zapracovat na své rovnováze? Pokud se vaše boky cítí pohodlně a jsou otevřené a vy nemáte problémy s koleny nebo krkem, zkuste balancovat v této variantě lotosu v kombinaci se svíčkou. Aktivujte střed svého těla, aby se správně zapojily svaly zad.

Pozice koně / vatajanásana
Tato pozice není pro každého a určitě ne pro ty, kteří mají citlivá kolena. Určitě vás ale pobaví, když se budete snažit najít rovnováhu. Otevřete boky a dopřejte stojnému kolenu podpěru alespoň napoprvé a jděte do toho s patřičným humorem! Jóga je zábavná a neměla by se brát příliš vážně. 

Kolena k uším / karnapídásana
Tato ásana je označována jako „tlak na uši“ a je zajímavá tím, že nám dává jakýsi prostor pro konfrontaci se svými smysly, pro to být sám se sebou a vnímat svou podstatu, což je ve věku technologie zahlcující nás 24/7 velká vzácnost. Tato ásana není pro každého. Vyhnout by se jí měli ti, již mají problémy s krční páteří. Důležité je také zahřát záda, páteř a ramena, než se do ní pustíte. Následně je nutné ji řádně prodýchat. Pravidelná praxe zmírňuje stres a uvolňuje tlak v oblasti trapéz a ramen.

Spící jogín / yogi dandásana
Ne, všichni jogíni takhle nespí. Zaujmutí této ásany však přináší klid do naší mysli. Cílem je dostat nohy za hlavu a vleže je to o fous snazší než vsedě. Je nutné otevřít boky a předem protáhnout hamstringy.

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné