Zažili jste na hodině jógy 07. 11. 2022 PDF Tisk

Máte potíže při relaxování v šavásaně/v pozici mrtvoly?

Co když se nedokážete uvolnit a relaxovat, a to ani ve chvíli, kdy si lehnete do šavásany? Plně se uvolnit je mnohem těžší, než se může zdát – zejména pokud jsme nabuzení několika šálky kávy, vystresovaní z přemíry práce, plní negativních pocitů nebo nervózní z blížící se zkoušky.

Přinášíme pár tipů, co vám může pomoci.

Máte potíže při relaxování v šavásaně/v pozici mrtvoly?

Možná vám tento scénář něco připomíná: Své tělo uložíte v pozici šavásany (pozice mrtvoly - leh na zádech), snažíte se uvolnit, ale vaše mysl se nezastaví. Myslíte na to, jak projedete hustou dopravou, myslíte na hádku se svým partnerem, zkrátka nemůžete z hlavy dostat řadu věcí. Snažíte si představit, jak dech prochází celým vaším tělem, od hlavy až ke konečkům prstů u nohou, ale psychicky jste na míle daleko. V určité chvíli se zastavíte a uvědomíte si, že vaše břicho je zatnuté, ruce jsou sevřené v pěst a ramena zvednutá k uším. Proč se to tak stalo?

Problémem je, že vaše mysl je přehlcená a zcela naplněná. Kvůli tomu nejste schopní věnovat pozornost samotné relaxaci, aby odvedla svou práci. Abyste toho dosáhli, musíte se zaměřit na dech. Dle učitelů jógy je dech mostem mezi tělem a myslí. Zaměřte se na pomalé a hluboké dýchání. Tím ztišíte své myšlenky a uklidníte nervový systém. Poté se vaše mysl i tělo přirozeně oddají relaxaci.

Praxe:

  1. Začněte od začátku: Lehněte si na záda do šavásany a pod hlavu si vložte polštář. Položte si jednu ruku na břicho a druhou na hrudník. Ještě předtím, než se vám spustí proud myšlenek, zaměřte se na svůj dech. Všímejte si pocitu vstupujícího vzduchu, když vdechujete a plíce se vám rozpínají, stejně tak, jak se cítíte, když vydechujete.
  2. Zkontrolujte si, jestli se vám při dýchání pohybuje hrudník. Pokud ano, uvolněte ho a zaměřte se na dýchání výhradně do břicha. Nádech a výdech udržujte stejně dlouhý.
  3. Postupně začněte dech prohlubovat a zpomalovat. Při dalším výdechu ho jemně prodlužte a na jeho konci můžete i zapojit břišní svaly - zkuste z plic vytlačit ještě o trochu více vzduchu. Naopak během nádechu nechte naplnit břicho a pozorujte, jak přirozeně se při dýchání pohybuje. (Mohlo by pomoct spočítat si dobu, po kterou se nadechujeme a vydechujeme: například nejdříve začít na doby 3:3 a postupně prodloužit na 6:6, dle toho, jak je vám to příjemné). Zkuste to takto procvičovat několik minut.
  4. Pak navažte jednotlivé dechy na sebe, čímž snížíte pauzu mezi nimi. Představte si například jízdu výtahu a propojte tuto představu se svým dechem. Když se nadechujete, výtah stoupá. Cestou nahoru zpomaluje, až dosáhne vrcholu. Poté plynule přechází do klesání, u nás výdechu. V dolní části zase naváže na cyklus a celé se to opakuje. Čím hlubší dýchání, tím dále vaše myšlenky odplynou a vy si můžete užít přítomný okamžik plný pocitu pohodlí, klidu a relaxace.
  5. Jakmile jste připraveni opustit šavásanu, vraťte se ke svému přirozenému dechu a nervový systém se probudí s vámi. Otočte se bok, a ještě chvíli zůstaňte ležet (nespěchejte, nehrňte se do ničeho příliš rychle). Ještě párkrát se zhluboka pomalu nadechněte, pak se pomalu posaďte...postavte a připravte se vykročit do světa.

 

  • zpracovala: Jana Ondrejechová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné