Zdraví 17. 11. 2018 PDF Tisk

Manómaja jóga a postmetabolická aktivita

Představte si, že byste měli kontrolu nad tím, jak se vaše tělo vyvíjí a roste, uměli byste změnit své tělo nebo jeho jednotlivé části....

Manómaja jóga a postmetabolická aktivita

Dokážete změnit velikost a tvar svého těla zmenšováním a zvětšováním tukových zásob ve svalech i tkáních, snižováním nebo zvyšováním obsahu vody v jednotlivých orgánech a tkáních. Proces zvaný manómaja jóga nabízí kontrolu hmotnosti v širokém měřítku kontroly fyzikálních i chemických procesů, jimiž tělo přetváří potravu, vodu a vzduch na jednoduché sloučeniny, ze kterých pak uvolňuje energii pro obnovení složek, které byly zničeny zpětným metabolismem těla. Ideální manómaja určuje skupinu ásan, krijí a pránájámy, které zrychlují metabolické odbourávání buněčných složek a používají tento materiál v rekonverzních procesech jako energii, která umožňuje recirkulaci metabolitů pro novou buněčnou konstrukci. Proces umožňuje pročištění konečných produktů životních procesů nebo metabolismu pomocí specializovaných orgánů – játra, ledviny, močový měchýř a střeva. Celková spolupráce všech částí těla je v harmonii – symbióze.

Snížení hmotnosti

 1. Zabývejte se intenzivně hathajógovými ásanami a bhastrika pránájámou. Každá vaše sestava (lekce) by měla trvat minimálně 40 a maximálně 90 minut.
 2. Odložte sprchování po cvičení o hodinu až dvě, aby metabolická aktivita neklesla. Pokračujte lehkou prací, joggingem, plaváním, rychlou chůzí.
 3. Odložte jídlo na nejméně hodinu po cvičení ásan a pránájámy. Jakmile totiž začnete jíst, tělo začne s anabolickou aktivitou a postmetabolická aktivita uhasíná. Jídlo, které jíte, by mělo být lehké (ovocné šťávy, čerstvé ovoce, listová zelenina, naklíčená zrna, neslazený bylinný čaj).
 4. Přemýšlejte o novém zdravotním stavu, i v mysli tvarujete své tělo. Buďte pozitivní ve všem, co děláte. Věnujte se své běžné denní činnosti a buďte si po celý den vědomi toho, že máte určitou kontrolu nad svým tělem, svými myšlenkami, tedy nad svým životem. Pijte celý den čistou vodu.

Zvýšení hmotnosti

 1. Zabývejte se intenzivně hathajógovými ásanami a bhastrika pránájámou. Každá vaše sestava (lekce) by měla trvat minimálně 40 a maximálně 90 minut.
 2. Bezprostředně po dokončení cvičení si dejte horkou sprchu nebo koupel. Zpomalíte tím postmetabolickou aktivitu na poloviční rychlost.
 3. Jezte vydatnou, zdravou stravu, která zahrnuje hodně uhlovodanů, rostlinných tuků a má odpovídající kalorickou hodnotu. Cvičení ásan z první části zajistí, že tuk se bude ukládat tam, kde je ho zapotřebí, a že se svaly budou tvarovat optimálním způsobem. Člověk musí potravu velmi dobře rozžvýkat, to je pro metabolismus velmi důležité. Ve skutečnosti metabolické procesy začínají již v ústech. Nepolykejte stravu celou a nezpracovanou. Žvýkání se může stát cvičením jako kterýkoliv jiný pohyb těla a nespotřebovává mnoho energie.
 4. Buďte pozitivní ve všem, co děláte, a myslete na sebe jako na člověka s novým tělem.
 5. Věnujte čas odpočinku a relaxaci. Dělejte vše důkladně. Dejte věcem čas projevit se.

 

Literatura: Jóga – krok za krokem (1999)

 • autor: Eva Učňová
 • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné