úterý 3. 12. 2024
Seděl se sepnutýma rukama na trůnu a byl oblečený do indického dhoti. Za stěnami pronajatého sálu místní školy tepal rušný život New Yorku, města, které nikdy nespí. Ale uvnitř místnosti byly pohyby guru Sri Chninmoy vláčné a jeho slova pomalá:
„Já jsem pokračovatelem a ztělesněním odkazu největších duchovních mistrů Buddhy, Sri Krišny a Ježíše Krista.“
Stovky žáků, včetně mě, téměř nedýchaly a bezvýhradně se oddávaly přesvědčení, že sedí před výjimečnou duchovní osobností, která pomocí meditace šíří do světa mír, harmonii, radost a štěstí.
Na tom poslání jsem neviděl nic špatného. Proto jsem v tomto duchovním uskupení mnoho let setrval a stal se po čase i lídrem pobočky sekty Sri Chinmoy Centrum na Slovensku. Neviděl jsem nic špatného na tom, že postupně předávám schopnost svobodného rozhodování do rukou charismatického vůdce, kterého následovaly tisíce lidí na světě, včetně Carlose Santany.
Guru Sri Chinmoy tvrdil: „Všechna vaše omezení, nedokonalosti a temnota jsou mými. Já se o vás postarám nejen zde na zemi, ale i tam nahoře v nebi.“
A proto jako oddaní žáci, jsme se nezabývali žádnými problémy. Vždyť guru je za nás vyřeší. Nenechávali jsme se už zatěžovat vztahy s rodinou, přáteli. Odměnou za poslušnost byl povznášející osvobozující pocit nejen při meditaci, ale i v běžném životě.
A tak přeprogramoval jsem své myšlení a chování podle pravidel gurua a sekty. Na mnoho let to byl můj jediný smysluplný svět.
Jak je možné, že vůdci sekt dokáží mít tak silný vliv na lidi, že jim uvěří prakticky vše, co tvrdí, i když může jít i o evidentní lež?
Alexandra Hrouzková:
„Každý „vůdce“ přitahuje určitý typ, skupinu lidí, není to tedy tak, že by jeho vlivu podléhal úplně každý člověk. Je to vždy průsečík vlivů na obou stranách této formy vztahu – jak na straně manipulátora, tak na straně manipulovaného člověka. Obecně lze říci, že manipulovaný člověk bývá jedinec nějakým způsobem oslaben (ať už se ocitá v náročné životní situaci, či čelí psychickému oslabení – například nějaké formě nejistoty, úzkostem, depresím, často se jedná o jedince určitým způsobem osamělé nebo cítící se v životě osaměle…) a manipulátora pak vnímají jako charismatickou pečující autoritu, v jejíž přítomnosti se cítí lépe, bezpečněji, jistěji například. Skupina lidí okolo manipulátora také jedinci nabízí člověku příjemné sociální zázemí – společnost lidí – se stejným a společně sdíleným zájmem, a tato příslušnost ke skupině tak naplňuje přirozeně jednu ze základních potřeb člověka. Více než obsah slov manipulátora působí prožitek pozitivních emocí v jeho přítomnosti a v přítomnosti skupiny podobně smýšlejících jedinců.“
Ale manipulátoři se nenacházejí pouze v duchovním a jógovém světě. Zaměňte jméno Sri Chinmoy za jakoukoli osobnost – politickou, společenskou, nebo někoho autoritativního v rodině, lidi, kteří se snaží od vás probrat rozhodování za vaše osobní štěstí a svobodu.
Proč manipulátoři dokáží přesvědčit lidi, že žijí špatně a přemýšlejí nesprávně, že jen ve spojení s nimi dosáhnou osvícení, milionový důchod, rychle zbohatnou, zlepší si postavení, život?
Alexandra Hrouzková:
„Tonoucí se stébla chytá. Když je člověku těžko, přirozeně se chce mít a cítit lépe. Když člověk necítí podporu a bezpečí ve svém stávajícím sociálním okolí – tedy pokud je na svá trápení v životě sám – pomocná ruka „silné osobnosti“, která je člověku osobnostně blízká a která je se zdánlivou laskavostí nabízena, se snadno a ochotně přijímá. A když člověk kolem sebe nemá – nebo nevnímá – zázemí blízkých lidí, se kterými by mohl svůj nový kontakt s „vůdcem“ s důvěrou v jejich upřímnou podporu „probrat“ – nemá vnější korekci a jeho cesta k závislosti na manipulátorovi je pak přímá.“
Po mnoha letech jsem se dokázal osvobodit z pout sekty, protože jsem si uvědomil, že nežiji svůj život.
Měli bychom být opatrní na lidi, kteří lákají krásnými slovy, sliby, úsměvem, zájmem a láskou, přitom nás vůbec neznají. A pokud nám nabídnou odpověď na všechny vaše dotazy, slibují, že vyřeší každý váš problém, určitě půjde o manipulátora. Chraňme si osobní svobodu a vlastní rozhodování.
autoři:
foto: Dušan Štraus