Psyché&Duše 04. 01. 2020 PDF Tisk

Leden jako čas nových začátků, opouštění starého a vidina nového

Leden jako nový začátek? Mohli bychom si pod tím představit mnoho. Vize, plány a cíle. Směry, které vedou pozornost. Nové motivace, předsevzetí...

Leden jako čas nových začátků, opouštění starého a vidina nového

Vánoce a období s nimi spojené vysílají určitou vlnu stresu či melancholie. Tlak ve vzduchu, který volá po odpočinku a pohodě. Představa dokonalosti, jak by celé sváteční období mělo vypadat. Následné odkládání čehosi, až… třeba v lednu. Leden bývá měsícem nenaplněných předsevzetí a plánů, které jsme si sami vytvořili a neuskutečnili. Tušíme, že leden volá po novém! Nové začátky jsou sice motivací, ovšem jsou také náročnou zkouškou. Pro otevření se novému je potřeba pustit staré.

Čas vánoční je zrcadlem vztahu nás samotných a také vztahu k našemu okolí. Vnímáme tlak dokonalosti, ve které toužíme být. O Vánocích přichází čas, kdy chceme dokonalost kombinovat s pohodou. Všichni víme, že pohoda přichází v momentech, kdy se vše „nějak“ děje. Odevzdáme se všemu. Odevzdat se je proces. Je to vztah převážně k Já. Odevzdat se znamená nelpět, bez kontroly. Pustit představu o dokonalosti je tou nejzdravější formou bytí. O Vánocích, na Nový rok, kdykoliv.

Přichází motivace pro nové aktivity, rituály, pro nová nastavení, plán může začít. Často se však stává, že po pár týdnech v novém roce se vracíme do starých kolejí. Elán vyprchává, motivace je ta tam a nikdo z nás si není jistý, co si umanul. Vzniká prostor pro prázdnotu a zklamání z nedosažených vizí. Leden bývá měsícem sklizených ozdob, obalenějších těl a prázdna. Zbytečně, jen kvůli představě.

Mylnou představu o dokonalosti by měl vystřídat proces odevzdání se. Odložení starého, příprava na nové. S přípravou (na nové) přichází zdravá motivace, která zůstává. Pokud věnujeme přípravě dostatečné úsilí a nepolevujeme v konání, motivace je realitou. Přicházejí dny, které jsou náročnější, slabší. Sklízíme skutečné ovoce pouze tehdy, vytrváme-li.

Začněme nový rok s poděkováním za uplynulé. Vděčností k tomu, čeho jsme dosáhli. S hrdostí a úctou k dokonanému, s pozorností zaměřenou k přicházejícímu. Bez lpění odchází staré, nastává prostor pro otevření se (novému). S každým nádechem si uvědomuji život, radost a s výdechem nechávám odplavit nepotřebné. V konečnosti je dech vodítkem. Dech je nástroj, který potřebujeme. Stoupám na podložku.

Pro vstup do nového roku je vhodný rituál. Práce s vizualizacemi, meditace, pravidelná praxe, která rituály podpoří. Každodenní praxe je vodítkem k dokonalosti. Stačí začít dnes, bez odkladu k zítřkům. Tady a teď se tvoří příběh. V přítomnosti přichází motivace, kreativita. Bez lednových předsevzetí začněme dnes. S radostí a pokorou pro lepší zítřky.

 

  • autor: Kateřina Kostková
  • @kace.yogaforlife
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné