Roční období 09. 05. 2022 PDF Tisk

Květen ve znamení srdce a sebelásky

Květnu podle tradiční čínské medicíny vládne naše srdce a je to krásně propojené se svátkem Prvního máje, kdy už Karel Hynek Mácha psal: „Byl pozdní večer, první máj, večerní máj, byl lásky čas…“ Srdci, a to jak fyzickému, tedy pumpujícímu naši krev, tak i duchovnímu, je dobré věnovat péči a pozornost. V dnešním díle se podíváme, jak na to.

Květen ve znamení srdce a sebelásky

Hlavní téma – srdce

Se srdcem je nedílně spojený prvek ohně a červená barva. Oheň značí teplo, a pokud ho nemáme v rovnováze, může dojít až k emočnímu vychýlení – vyhasnutí. Činnost srdce je nejsilnější mezi 11.–13. hodinou, a právě v tuto dobu bychom se měli zdržet konzumace kávy a jiných nápojů s kofeinem.

Srdce sídlí za plícemi a je chráněno žebry. Dávno už asi víme, že nevypadá tak jako na zamilovaných obrázcích. Jeho úlohou je rozvést okysličenou krev pomocí tepen do celého těla. Následně se krev vrací zpět do srdce a putuje do plic, kde vymění oxid uhličitý za novou dávku kyslíku, a pluje dál. Nepřetržitě, bez našeho plného vědomí a nutnosti tento proces řídit. Během jedné minuty dokáže naše srdce přečerpat až 5 litrů krve, což činí cca 7 000 litrů krve denně. Pokud je srdce nemocné, tak toto tempo nezvládá a krev zůstává na místech, na kterých nemá být.

Možné příznaky oslabeného srdce

Návaly horka, potíže se spánkem, nízký či vysoký krevní tlak, celková únava, otoky, nadměrné bušení srdce, úzkosti, strachy, ataky.

Psychosomatika srdce

Podle tradiční čínské medicíny je srdce spojováno s nebem a je označováno za sídlo „shen“, což lze volně přeložit jako vědomí nebo duch.

Pro srdce je špatný nedostatek sebelásky, lásky (mnohdy pocházející až z dětských let), citový chlad, podrážděnost, vyčerpání. Cílem by mělo být se naučit znovu milovat a přijímat sám sebe. Srdce „bolí“, když zůstáváme ve vztazích, které nám nevyhovují. Když máme kolem sebe toxické lidi a jejich slova či energie si moc pouštíme k tělu. Máme úzkost a strach z toho, že zůstaneme sami, a proto setrváváme ve společnosti lidí, ze kterých nám není dobře na duši a následně ani na srdci.

Psychosomatika nám v tématu srdce ukazuje, kde se vzdalujeme sami sobě, kde sebe popíráme a dáváme na druhé místo. Nemáme-li zdravý vztah se sebou, nemůžeme ho mít ani s ostatními. Vše začíná u nás.

Nezpracované emoce se mohou projevit jako úzkosti, strachy, pocit, že se nemůžeme nadechnout, a mohou přejít až do letargie či neschopnosti cítit lásku.

Téma sebelásky

Zvuk srdce je prvním zvukem, kterým světu a hlavně nastávající mamince dává miminko vědět, že je a že žije. Srdce je symbolem lásky a možná není náhodou, že právě květen je období, kdy téma lásky poletuje vzduchem.

Nejlepším léčitelem srdce je příroda, ne nadarmo má čakra srdce barvu zelenou (někdy i růžovou). Stačí jen chvilka a příroda nás pohladí svou svěžestí, životem a klidem. Vše má svůj řád a vše má svůj čas. Nechte se vyléčit a buďte k sobě laskaví.

Otázky ke zpracování

 • Proč se bojím být sama?
 • Dávám si dostatečný prostor pro sebe?
 • Mám samu sebe ráda?
 • Umím se přijímat taková, jaká jsem?
 • Jsem k sobě laskavá?
 • Kde a proč popírám samu sebe?
 • V jakých vztazích žiji?
 • Mám kolem sebe podporující lidi?
 • Pociťuji často ve svém životě stavy úzkosti a strachu?
 • Co mohu udělat pro to, abych k sobě znovu nalezla cestu?

Strava pro srdce

Brokolice, zelí, mandle, hořčice, citróny, dýňová a slunečnicová semínka, fazole, čočka, fíky, jáhly, listová zelenina, mák, broskve, meruňky, hroznové víno, vodní meloun, bílé rybí maso, avokádo, křen, pórek, celer, chřest, vojtěška, kešu a para ořechy, řasy.

Zaměřujeme se také na potraviny s hořkou chutí, neboť hořkost snižuje horkost našeho srdce. Zároveň ho společně s oběhovým systémem čistí a zbavuje odpadních látek. Mohou to být: rukola, oregano, zázvor, borůvky, pampeliška, čekanka, pelyněk.

Co vynechat

Cukr, alkohol, černý čaj, kávu, tučná a průmyslově zpracovaná jídla.

Bylinky a čaje

Arnika, pískavice, housenice, heřmánek, máta, smetánka lékařská, kajenský pepř, bazalka, hloh, srdečník obecný, lípa, brutnák lékařský, levandule, čekanka a dobromysl obecná.

Aromaterapie

 • Levandule – zklidňuje a snižuje krevní tlak, pomáhá při srdečních a emočních obtížích
 • Jasmín – uklidňuje nervy, uvolňuje strach, napětí a úzkosti
 • Neroli – ulevuje při nervovém vypětí, pomáhá při arytmii a palpitacích
 • Ylang-ylang – harmonizuje srdce, vhodný při nespavosti, tachykardii či vysokém krevním tlaku
 • Palmarosa – má ochlazující účinky
 • Růže – harmonizuje srdeční činnost, omlazuje

Ásany

 • Ryba – matsjásana
 • Most – setu bandhásana
 • Ležící motýl – baddhakónásana
 • Otevření srdce – anahatásana
 • Sedlo – supta virásana
 • Velbloud – uštrásana
 • Obrácené prkno – púrvóttánásana
 • Břišní zkrut – vleže na zádech, chodidla zvedneme ze země, nohy svírají úhel devadesát stupňů, ruce jsou rozpjaté na zemi, nohy pokládáme na pravou stranu, po pěti hlubokých nádeších vyměníme

Uvolněte se na vlně dechu

Usedněte na pár chvil do pohodlného sedu a stahujte pozornost z vnějšího světa do světa svého, vnitřního. Uzemněte se, vnímejte vůně, zvuky, dotek oblečení na kůži, teplotu, světlo, tmu, tíhu svého těla, které je přitahováno gravitací. Nyní se pojďme společně soustředit na dech. Pomalu a zhluboka přivádějte dech do celého těla. Vnímejte, jak se tělo pomalu rozpíná a plní vzduchem. Následně úplně a s úlevou vydechněte, uvolněte ramena, mimické svaly v obličeji, veškeré pnutí, tlak, nepohodu, a to jak fyzickou, tak duševní. Proveďte cca 10×, můžete i víckrát, a poté zůstaňte u sebe a věnujte pozornost okamžiku teď a tady.

Pár slov závěrem

Nikdy bychom neměli podceňovat hlas svého srdce, který k nám promlouvá každým dnem. My jsme ovšem k tomuto hlasu hluší a přestali jsme mu vlivem vířících myšlenek naslouchat. A když nenasloucháme svému srdci a následně nekráčíme cestou života, která je určená pro nás, tak se duše ozve přes bolest těla. A bude se ozývat do té doby, dokud jí konečně nezačneme naslouchat. Naslouchejte si. V řeči srdce je uložena pravda o našem životě, tedy o nás samých.

Objednat předplatné