Zdraví 01. 07. 2020 PDF Tisk

Kontryhel – ochránce žen

Kontryheli, kontryheli, kéž by tě všechny ženy na mezi uviděly a nasbíraly… by méně ženských potíží měly. List kontryhelu připomínající symbolicky ženský plášť, „pláštík Panny Marie“, byl už od středověku používán hlavně k léčení ženských potíží. Věřilo se v magické účinky kontryhelu: prý dokáže uchovat věčné mládí, pokud ho žena sama natrhá za květnového úplňku nahá na znamení své čistoty a bosa. Ve středověku byl zasvěcený Panně Marii a považovaný za ochránce žen.

Kontryhel – ochránce žen

KONTRYHEL – ochránce žen – rosička
Kontryhel je planá bylina u nás hojně rostoucí především v horách a podhorských oblastech na vlhkých loukách, na březích potoků a u cest. Najdeme ji v několika odlišných variantách, léčivé jsou všechny, i zahradní druhy. Má krásné kulaté vějířovité listy a kvete od května do srpna žlutozelenými drobnými kvítky. V listech nacházíme kapičku vody, rosičku, kterou rostlina sama vylučuje, ta zajímala už středověké alchymisty a podle nich má kontryhel své latinské jméno Alchemilla.

Pro léčení se sbírá kvetoucí nať kontryhelu obecného a zahradního žlutozeleného, má účinky protizánětlivé,močopudné a stahující. Kontryhel obsahuje třísloviny, hořčiny, malé množství kyseliny salicylové, silici, kyseliny a minerální látky. Všestranně ženám prospívá, upravuje nepravidelnou menstruaci, posiluje svaly dělohy a vazivové tkáně, po porodu navrací dělohu do správné polohy, staví krvácení, uvolňuje křeče, má působení protizánětlivé a protinádorové. Příznivě ovlivňuje psychiku a je vhodný i při potížích v klimakteriu – přechodu. Zevně se používá na výplachy a koupele při gynekologických zánětech a hemoroidech. Pomáhá také při obezitě a cukrovce. U žen zpevňuje svaly podbřišku při náchylnosti k potratům. Uklidňuje, pomáhá při nespavosti, proti průjmu, čistí krev a pleť a pomáhá při krvácení z nosu. Používá se také jako kloktadlo po vytržení zubů. Mladé kontryhelové listy můžeme přidávat do jarních salátů, pomazánek, polévek, špenátu a karbanátků spolu s pampeliškou, jitrocelem, řeřichou, česnekem medvědím a dalšími planými rostlinami.

PRO ZDRAVÍ DUŠE
Rosička – drahokam naděje. Nebeská rosa léčí všechny ženské nemoci a napomáhá k přijetí vlastního ženství. „Osuš slzy, má milá, a zahal se ochranným pláštíkem Alchemilky.“

KONTRYHEL JE JEDNIČKA MEZI BYLINAMI PRO ŽENY VŠEHO VĚKU a bývá základem všech gynekologických čajů. Pomáhá i ženám, kterým se nedaří otěhotnět po dlouhodobém braní hormonální antikoncepce. V těhotenství lze užívat od třetího měsíce, před porodem a zejména se čaj pije 10 dní po porodu pro lepší stahování dělohy. Kontryhel nemá vedlejší účinky a při mírném dávkování je vhodný i pro dlouhodobé užívání. Mladé dívky ho mohou užívat už po první menstruaci při všech bolestech v podbřišku. Dívky dnes začínají menstruovat mnohem dříve než předchozí generace a potřebují podporu své maminky i vzor ženství, který rozhoduje o celé jejich budoucnosti. Potřebují i pochopení, že měsíčky jsou dar, díky kterému můžeme mít děti a také se každý měsíc očišťovat. Ženy se i díky tomu dožívají průměrně vyššího věku než muži a také díky hormonu estrogenu, jenž je svým způsobem ochraňuje. Gynekologické problémy vždy odráží problém ve vztazích ženy s partnerem a je třeba léčit současně s tělem i své vztahy v rodině. Vážné nemoci, jako je rakovina, mohou být i příležitostí, jak celý rodinný systém uzdravit, pokud se ženě podaří prosadit změny k lepšímu ve vztahu sama k sobě a zbytek rodiny je ochoten spolupracovat. Pomáhá též cvičení hormonální jógy a pánevního dna i zdravá sebeláska bez sebeobětování druhým. Po dovršení 40 let u žen se pije kontryhel po 10 dnů v každém měsíci pro zlepšení potíží z přechodu. 

RECEPTY PRO ZDRAVÍ

  1. Čaj (nálev) z kontryhelu při silné menstruaci: 1 díl kontryhelu + 1 díl řebříčku + 1 díl měsíčku lékařského, 3 lžičky směsi přelijeme hrnkem vroucí vody a necháme louhovat 15 minut. Přecedíme a pijeme 2 šálky denně. Nepijeme první tři měsíce těhotenství.
  2. Čerstvá kontryhelová šťáva z pomačkaných listů na dezinfekci a čištění ran jako první pomoc venku v přírodě a při krvácení z nosu: čisté listy pomačkáme a jejich šťávou ránu vyčistíme nebo použijeme jako obklad a při krvácení z nosu.

PĚSTOVÁNÍ A SBĚR
Kontryhelu vyhovuje vlhká kyselá půda, slunce i částečný stín. Pěstujeme ho ze semen nebo sazenic, dělením trsů se dá přesadit z volné přírody. Rozkvetlá nať a listy se sbírají od dubna do června a suší se ve stínu. V zahradě se pěstují okrasné druhy s většími listy – kontryhel měkký a žlutozelený – které se hodí na okraje květinových záhonů. Kontryhel se v zahradě sám vysemeňuje, odstřiháváme proto květenství dřív, než vytvoří semena, a použijeme je jako dekorativní doplněk kytic z květů výrazných barev. Kontryhel lze úspěšně pěstovat v květináči, i v závěsném, v zimě ho přeneseme do chladné místnosti nebo skleníku a jen mírně zaléváme. Nať přes zimu uvadne, ale na jaře vyrazí znovu.

Objednat předplatné