Psyché&Duše 21. 12. 2019 PDF Tisk

Karma nejen o Vánocích

Původně byly Vánoce pojaty tak, aby soustředily pozornost na naše nejhlubší emoce a duchovní pocity. Ale při současném víření komerčních a sociálních tlaků je snadné zapomenout na veškerou smysluplnost a být tak trochu otrokem této doby. Navařeno, napečeno, uklizeno a nejlépe tak, aby nás za to nikdo nepomluvil.

Karma nejen o Vánocích

I proto je potřeba, abychom se všichni napojili na tu pravou tradici a poselství svátků a vytvářeli hodnoty, které si Vánoce jednoznačně zaslouží. Vánoce jsou časem dávání. A tak bychom se měli věnovat vytváření skutečných hodnot, neboť to, co vyšleme a vytvoříme během této sváteční doby, to také dostaneme zpět.

Přesto, že jsou Vánoce časem, kdy bychom měli mít klid a radost z toho, že potěšíme lidi kolem sebe, soustředíme se většinou na to, zda dostaneme vše z našeho seznamu přání, zda také ostatní dostanou dárky, za které my sklidíme patřičný obdiv, zda máme vše nazdobené tak, abychom za to nesklidili kritiku, na sobě svetr s vánočním motivem a v krabicích naskládané alespoň čtyři druhy voňavého cukroví.

Za dárky utrácíme stále víc a víc peněz a čas, který bychom měli trávit poklidem, trávíme spíše ve stresu a honbou za něčím, co vlastně vůbec nepotřebujeme. Jaká škoda! Co se více začít starat o to, že sklizeň dobrého je víc než jen dostat nazpět krásný a drahý dárek? Zároveň to ale nemusí znamenat, že teď hned půjdeme a všechny své peníze věnujeme na charitu. Plně postačí, když budeme nad tím, čím chceme druhým udělat radost, více přemýšlet. S tím nám může pomoci jóga.

Nechtějte darovat „jen“ dárek!

Další modrá kravata pro tátu nebo stejný parfém pro vaši tetu jako každý rok? Nedělejte to. Zkuste tentokrát vymyslet dárek s jistým významem, který udělá váš i celý svět lepším místem. Perfektní dárek je například čas, který se rozhodnete věnovat těm, které máte rádi. Co třeba vytáhnout tetu na vánoční lekci jógy, kdy nejen že spolu strávíte čas smysluplně, ale také uděláte něco pro své zdraví. Už jen společná cesta na lekci, kdy spolu prohodíte pár slov a zjistíte, jak se ten, na kterého jinak nemáte moc času, třeba má, co ho trápí nebo naopak těší, je velmi přínosná. Uděláte zkrátka dobrou věc. Vůbec pak nevadí zhřešit trochou cukroví se skleničkou vaječného likéru.

Změňte svoji perspektivu!

Když je člověku sedmnáct, asi uvažuje jen nad tím, zda mu rodiče pod stromečkem nechají nový mobil, přesně takový, jaký si přeje. O pár let později, kdy je člověk o něco moudřejší, mění se i jeho perspektiva pohlížení na Vánoce jako takové. Už vám tolik nesejde na tom, zda dostanete drahé dárky, ale spíše se soustředíte na to, aby se kolem štědrovečerního stolu sešli pokaždé ti, které milujete. Život je velice pomíjivé místo. A když pomineme všechen materialismus kolem, to, na čem skutečně záleží, je dobře investovaný čas.

Vytvářet dárky, které mají příběh

Dnešní Vánoce jsou časem materiálního nakupování. O čem ale skutečně jsou? Máme přesně takové Vánoce, jaké věříme, že by měly být, ale jsou to skutečné Vánoce? Jóga nás učí, že bychom neměli sami sebe nutit dělat něco jinak, než tak, jak cítíme v daný moment, že je správné. Nepůjdete přece do ásany, na kterou vaše tělo ani mysl nemá, ale začnete tam, kde je vaše komfortní zóna. Co ale jóga opravdu dělá, je to, že spojuje lidi. Toto spojení bychom měli aplikovat také v tento čas. Pomoci těm, kteří jsou sami nebo smutní. Zkrátka zlepšit příběh každého z nás!

S jógou je totiž člověk schopný začít cítit – na své nejhlubší úrovni – jak jsme všichni spojeni: jsme si „všichni rovni“ (jsme za sebe odpovědní) a „tam, kde se právě nachází někdo jiný, se můžeme zanedlouho ocitnout i my“.

Jóga nás učí dívat se na svět otevřenýma očima a vnímat, že pomoc druhým je to, co nepomáhá jen jim, ale především nám. Nejen v době Vánoc, kdy chceme zlepšit životy těch, kteří mají méně štěstí, těch, kteří žijí na ulici, ale také těch, kterým nic nechybí, ale zkrátka je máme rádi a zaslouží si, abychom se o ně starali! 

Od okamžiku, kdy se pro tento krok rozhodneme – což můžeme vnímat jen pravidelnou praxí pradávné tradice jógy – pochopíme také skutečný význam Vánoc, jelikož ani ty nejsou udržitelné, a proto více záleží na síle daného okamžiku než na čemkoliv jiném. 

Pak uvidíte sami, že láska, kterou předáte, se vám vždy vrátí zpátky. Jen málokdy se stane, že by jeden malý úsměv nedokázal rozjasnit zamračenou tvář…

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné