pondělí 11. 11. 2024
Kakao je neodmyslitelnou součástí (nejen) vánočního pečení. V posledních letech se ale poněkud rozmáhá také karob (neboli svatojánský chléb), který tradiční kakaový prášek v mnoha receptech zatlačuje do pozadí. Jaký je mezi nimi ale vlastně rozdíl?
Kakaový prášek a svatojánský chléb neboli karob… Při pečení můžeme využít obojí, můžeme ale také počítat s tím, že se to odrazí na chuti. Ačkoliv možná tušíme, že karob je v něčem zdravější než kakao (jinak by přece v posledních letech nenabyl na takové oblíbenosti), možná přesně nevíme, proč a v čem. Abychom to uvedli na pravou míru, rozhodli jsme se tomuto tématu věnovat jeden předvánoční článek, kdy je pečení a vše, co s ním souvisí, přímo aktuální.
Věděli jste, že je rozdíl mezi kakaem praženým a nepraženým?
I v rámci kakaa rozlišujeme dva druhy – první známe jako nepražené kakao (cacao powder), druhý je známý jako kakao pražené (cocoa powder). Možná jste na to již někde narazili, a pokud to bylo v anglickém jazyce, mohli jste se domnívat, že se jedná o překlep – to byl ale omyl, protože ačkoliv oba druhy pocházejí z kakaových bobů, liší se poměrně dost a za tento rozdíl nese odpovědnost způsob zpracování.
Kakao lisované za studena
Nepražené kakao se vyrábí ze syrových kakaových bobů, které jsou za studena lisovány na prášek nebo malé kousky připomínající drť. Lisování za studena je výhodné, protože pomáhá zachovat vyšší obsah enzymů a živin, jako jsou antioxidanty, železo a hořčík. Cenný minerál hořčík pomáhá zachovávat psychickou pohodu, podobně jako v nepraženém kakau rovněž obsažená chemická sloučenina anandamid, která se může podílet na zlepšování nálady a snižování deprese.
Skvělé (nejen) pro boj se záněty
Antioxidanty v nepraženém kakau jsou známé jako flavonoidy a vynikají protizánětlivými účinky, jimiž posilují imunitní systém v boji s volnými radikály, které mohou vést k rozpuku chorob spojených se záněty, jako jsou mimo jiné i choroby srdce, nebo dokonce rakovina. Malé kousky nepražených kakaových bobů (kakaová drť) jsou dobrým zdrojem vlákniny, živin a zdravých tuků. Skvěle chutnají ve smoothies, müsli nebo v moučnících či jen tak s jogurtem.
Využití kakaového másla
Během lisování za studena je také z bobů extrahován tuk. Říká se mu kakaové máslo, připomíná kousky bílé čokolády a používá se nejen při vaření, ale i v kosmetice třeba při výrobě tělových másel, protože je krémové a dodává krásnou přírodní vůni.
Nepražené vs. pražené kakao
Pražené kakao se vyrábí, jak název napovídá, pražením kakaových bobů a tento druh zpracování bohužel ničí některé živé enzymy, což se v případě zpracování lisováním za studena neděje. Jak pražené, tak i nepražené kakao obsahují látky, které stimulují nervový systém – jedná se o teobromin a také kofein známý i z kávy nebo černého čaje. Oba druhy kakaa rovněž obsahují fenolické antioxidanty, jako jsou katechiny, antokyanidiny a proantokyanidiny, o nichž se tvrdí, že chrání srdce a kardiovaskulární systém.
Výhody karobového prášku
Ačkoliv na první pohled se karobový prášek od toho kakaového příliš neliší, opak je pravdou. Nepochází z kakaových bobů, ale vyrábí se z jedlých plodů stálezeleného subtropického stromu s názvem rohovník obecný (Ceratonia siliqua). Karobový prášek má vyšší obsah sacharidů a cukru a nižší obsah tuku než kakao, obsahuje také více vlákniny, ale méně minerálů hořčíku a železa, kakao za to předčí v obsahu vápníku. Na rozdíl od kakaového prášku ten karobový nedodá ani teobromin, ani kofein a žádným způsobem tak nestimuluje nervový systém. Plody rohovníku jsou rovněž bohaté na taniny, což jsou třísloviny, jež se vážou na sliznici střevního traktu, a to je užitečné při prevenci průjmových atak či onemocnění. Na rozdíl od kakaa také karob neobsahuje oxaláty, tedy silné dikarboxylové kyseliny tvořící s kalciem špatně rozpustné soli, jež mohou podporovat riziko vzniku ledvinových kamenů.
Kakao je proti karobu hořké
Když už jsme si pověděli, jaký je rozdíl mezi dvěma druhy kakaa a karobovým práškem, zřejmě by vás také zajímalo, jak se liší v chuti. Kakaa chutnají v podstatě stejně, karob je v porovnání s nimi o něco sladší, protože obsahuje více cukru. Kakao je naproti tomu více hořké, protože se vlastně jedná o práškovou hořkou čokoládu.
TIP
Vyzkoušejte některý z našich receptů obsahujících buď kakao, nebo karob!
Čokoládový krém s mátou
Bezlepková vosí hnízda s pudinkovým krémem
Perníčky bez vajec a mléka