Cestování 15. 06. 2018 PDF Tisk

Jógové retreaty

Po celém světě lektoři jógy a cestovní kanceláře, ájurvédská centra a kliniky organizují tzv. jógové retreaty (pobyty, dovolené). Vyznačují se cvičením jógy a dalších technik, které většinou ráno a večer tvoří náplň lidí, kteří se rozhodli takto strávit svůj čas.

Jógové retreaty

Jedinou spojnici mezi Ho Či Minovým městem (Saigon) a deltou řeky Mekong lemují rýžové plantáže, pěstírny dračího ovoce a dva druhy kokosových palem. Jedinečně krásnou přírodu doplňuje asijské vnímání pořádku – nepořádek nebo spíš bordel. Všudypřítomné plasty lemují silnici, jednoduché příbytky, které se takto snad už ani nenazývají. Tyto příbytky podtrhují mnohost vietnamské populace, která bydlí kde a jak se dá. Ve městech rostou výškové budovy a v přírodě stany, plachty překrývající určitý prostor, jednoduché domy, které dávají asijskému způsobu života svůj specifický ráz.

Po celém světě lektoři jógy a cestovní kanceláře, ájurvédská centra a kliniky organizují tzv. jógové retreaty (pobyty, dovolené). Vyznačují se cvičením jógy a dalších technik, které většinou ráno a večer tvoří náplň lidí, kteří se rozhodli takto strávit svůj čas. Jógový pobyt může mít různé podoby. Retreatu se mohou zúčastnit všichni bez rozdílu pokročilosti. Program dle místa nabízí poznávání zvolené destinace a cestování, očistný ájurvédský program, jógové mini workshopy na různá jógová témata. Každý má možnost si zvolit svou jógovou dovolenou podle gusta.

I přesto, že je cvičení jógy vnímáno jako cvičení spíš pro ženy, i muži jezdí. Partnerka nebo manželka bere svého partnera, který třeba i cvičí jógu nebo si tvoří svůj vlastní program. Prostě každý, jak chce a jak cítí. V rámci celého pobytu se vytvoří příjemná skupina lidí, které spojuje jóga, dovolená a cestování, a tak si každý postupně dovolí „odfrknout“ a vypne. Nemusíte mít strach, když s sebou nemáte parťáka. Vždy jezdí hodně lidí single a je jen třeba v CK říci, že vám mohou najít druhého na pokoj, abyste neplatili příplatek za jednolůžkový pokoj, pokud si nepřejete.

A co potřebujete s sebou? Osobní věci, platný pas a eventuálně vízum, žádá-li to zvolená destinace. Je dobré si vzít, jedete-li na jógový pobyt, cestovní podložku (dobře skladná), protože většinou nejsou v místě konání. Je vhodné zbavit se představy, jak mají fungovat věci podle vás, a to především, cestujete-li do Asie, kde standardy jsou asijské. I přesto však dle typu dovolené volíte pro sebe adekvátní způsob stravy, ubytování a dalšího servisu.

Jógová praxe probíhá většinou 2krát denně a během dne je buď volný program, nebo naopak řízený, dle typu dovolené. Jelikož probíhá jóga většinou na travnatých plochách u hotelu nebo na břehu moře a většinou místa nejsou krytá, je praxe v případě deště odvolána, a je-li pěkně, můžete zažít ranní meditaci a pránájámu na čerstvém vzduchu nebo vyzkoušet, jak „pohodlné“ je stát na písku s podložkou či jak je někdy náročné najít rovný povrch pod nohama – to však k jógové praxi venku patří. Když zvednete pohled do oblohy při zaujímání rovnovážné pozice, balancujete a opravdu rovnováhu trénujete.

Z vlastní zkušenosti doporučuji mít vždy třetí den (večer) volno, protože když člověk není zvyklý praktikovat každý den, je unavený a celé tělo ho bolí. A tak ve volném večeru zregeneruje, nabere sílu a může v dalších dnech opět pokračovat.

Jógový retreat je úžasně strávený čas s tím, co má člověk rád. Když celou dovolenou ještě podpoříte poznáváním sebe sama i země, kde trávíte pobyt, tak o zážitky a prožitky nikdy nouze není. Stačí jen dýchat a užívat si to.

 

TIP

Najděte si svůj retreat v Kalendáři akcí!

 

Objednat předplatné