Cvičební sestavy 06. 01. 2019 PDF Tisk

Jógová sestava pro bdělou pozornost

„Kam se teď zatoulala vaše mysl?“ slýchávala jsem několikrát za lekci od mé nepálské učitelky Kriti. A většinou mě nachytala všude možně, jen ne s dechem v dané ásaně. Moje mysl už utíkala na kafe, zabývala se nevyřízenými maily nebo v lepším případě oprýskaným lakem na nehtech....

Jógová sestava pro bdělou pozornost

Díky tomuto opakovanému dotazu mě ale Kriti přivedla k důležitému poznání. Ať se mi ta mysl klidně courá, kde chce. Fígl je v tom, že o tom vím! 

I když mindfulness neboli všímavost získala na popularitě teprve v poslední dekádě, jogíni a buddhističtí mniši mají toto vědomé nazírání přítomného okamžiku v malíku už dlouho. A zvlášť na jógamatce se nám jejich osvědčené know-how hodí. Zkusme se touto sestavou inspirovat k plné přítomnosti. Provádějte každý dech i pohyb vědomě, všímejte si vnitřního světa a nehodnoťte to, co vidíte a cítíte. Mysl se uvolní, nervový systém si odpočine a proces harmonizace a vnitřního uzdravování se naplno rozvine.

Naši koncentraci a vnímání světa má na starosti energetické centrum třetího oka, ajna čakra. Prostor mezi obočím určuje optiku, skrze kterou hledíme na svět. Jeho kultivací tak dokážeme bez přehánění zázraky: změnit naše vnímání přítomného okamžiku a „probudit“ se tak do nové reality.

Bojovník 2 s pažemi v pozici orla

Zaujměte pozici vírabhadrásany 2: chodidla jsou rozkročená na šířku roztažených rukou, pravé koleno pokrčte nad kotník a hlídejte, ať směřuje přímo dopředu. Zadní chodidlo je celou plochou na zemi s malíkovou hranou opřenou do země. Hrudník a ramena jsou nad boky (nepředkláníme se). Zhoupněte pravou ruku pod levou, dlaně tiskněte pevně k sobě, ramena uvolněte a palci se opřete o bod mezi obočím. Plnou pozornost nejprve věnujte chodidlům. Pevně se nohama opřete do země, jako byste zapouštěli kořeny. Stejně jako strom ze země pocítíte zakořenění a oporu, ale i tah prány, energie vzhůru. Vnitřním zrakem doprovoďte nádech vzhůru od chodidel přes zpevněnou múlabandhu (aktivní pánevní dno), přes páteř ke koruně hlavy. S výdechem hledejte uvolnění těla i mysli. Zavřete oči a pozorujte. Pak opakujte na druhou stranu.

Šambhaví mudra, nazírání do prostoru mezi obočím

Praxi této mudry (pozice prstů, očí či těla) doporučují staré jógové texty jako mocný nástroj k dosažení samádhi, nejvyššího stavu bdělosti a pocitu sounáležitosti s veškerenstvem. Ve fyzické rovině posiluje oční svaly, harmonizuje pravou a levou hemisféru a zlepšuje koncentraci. Usaďte se do jakéhokoli jógového sedu se vzpřímenou páteří, spojte ukazováčky a palce v čin mudru a prohlubte dech. Hleďte před sebe a pak pomalu obraťte pohled vzhůru doprostřed obočí. Své obočí byste měli vidět jako písmeno Vs pohledem směřujícím doprostřed tohoto „véčka“. Pohled uvolňujte, ať předejdete bolesti hlavy. Hledejte soustředění, lehkost i zvědavost. Pokud rádi zpíváte, zpívejte si mantru óm. Nejlépe se vám bude praktikovat brzy ráno v setmělé místnosti a ze začátku postačí pár desítek vteřin. Pokud si šambhaví mudru oblíbíte, vydržte i několik minut.

Delfín s namaskára mudrou

V pozici delfína si nenásilně otočíte pohled na svět. Tato přátelská a dostupná inverze zvyšuje průtok krve do hlavy, díky čemuž zlepší soustředění a uklidní nervový systém. Začněte v psovi hlavou dolů, dosedněte na kolena a položte obě předloktí na zem (lokty na šířku ramenou). Ramena a lopatky rolujte vzhůru podél páteře a hlídejte si, aby ramena zůstala nad lokty. Propněte opět nohy, sedací kosti vytáhněte vzhůru a narovnejte páteř. Uvolněte krk a trapézy a pupík přitahujte k páteři. Pozornost otočtesměrem dovnitř. Spojte dlaně v namaskára mudru s palci opřenými o prostor třetího oka. Zavřete oči a zpoza zavřených víček hleďte mezi obočí. Vplujte lehce a hravě do neprobádaných vod vašeho nitra a vnímejte srdcem, nikoli intelektem, zda tam najdete něco nového k posílení ducha, harmonie a vnitřního klidu.

Padangušthásana, dřep na jedné noze

Všechny balanční ásany jsou báječné pro rozvoj koncentrace. Možná jste si už dokonce všimli spojitosti mezi aktuálním rozpoložením vaší mysli a schopností najít rovnováhu. To, jak (ne)dokážete balancovat na jedné noze, má na svědomí – kromě zpevněného středu těla, hlubokého dechu a stabilního drišti, směru pohledu – právě (ne)těkající mysl. Dosedněte do dřepu na špičkách. Stehenní kosti jsou rovnoběžné s podložkou. Vytáhněte se z boků vzhůru, konečky prstů se opírejte o podlahu (či bločky) a přehoďte zaflexovaný pravý kotník přes levé koleno. Zpevněte střed těla a uvolněným, ale pevným pohledem nazírejte do jednoho bodu. Hledejte v něm oporu a stabilitu. Postupně přeneste jednu i druhou dlaň před hrudník do namaskára mudry. Trénujte tuto rovnovážnou pozici klidně několikrát denně a všímejte si, jak je vaše pohodlí v ní přímým odrazem vaší mysli. Nakonec opakujte i na druhou nohu.

Karnapídásana, pozice tlaku kolenou na uši

Když myšlenky těkají a dechová i balanční cvičení jsou na rozdivočenou mysl krátká, zkuste karnapídásanu. Díky tomuto zabalení se do sebe dostanete možnost poodstoupit od vnějšího světa a zažít takový malý restart. Ne nadarmo se tato ásana doporučuje k praxi prátjáháry, odpoutání od smyslů. Pozornost se skoro sama přesune od vnějších impulsů dovnitř, k dechu a k plnému prožití vašeho vnitřního světa. Je sice náročnější na flexibilitu horní části zad a hamstringů, ale vaši hlavu zklidní během pár dechů. Ze svíčky přejděte do pluhu, pokrčte kolena a přitiskněte je k uším, až si je „zacpete“. Rukama obejmětestehna. Někdy je jednodušší dělat ji večer, kdy je horní část zad a prostor mezi lopatkami pohyblivější. Tak jako tak v ní zavřete oči, uvolněte obličej a zaposlouchejte se do šumu vašeho vnitřního rytmu.

Matsjásana, pozice ryby

Tato silová pozice prověří pevnost středu vašeho těla a svou náročností zaručeně zaujme celou vaši pozornost. Cvičí se často jako kompenzační pozice předchozího cviku, ze kterého si do ní zkuste přinést meditativní rozpoložení. Lehněte si na záda, ruce jsou uvolněné podél těla, chodidla u sebe. Přitáhněte lokty blíž k sobě, zatlačte do nich, zdvihněte hrudník a opřete se lehce korunou hlavy do podložky. Hrudní kost vytahujte vzhůru až od prostoru mezi lopatkami. Přední zuby lehce tiskněte k sobě a vnímejte protažení přední části krku. Čelisti i jazyk ale uvolňujte. S výdechem zpevněte břicho a zdvihněte nohy i ruce do úhlu 30–45 stupňů. Vytahujte se za konečky prstů u rukou a nohy tlačte lehce proti sobě. Drišti, směr pohledu, je doprostřed obočí. Dbejte na to, ať je nádech i výdech stejně dlouhý.

Kalesvara mudra

Nakonec sestavy věnujte pár minut meditaci. Usedněte do zkříženého sedu, napřimte páteř a ruce spojte v dolní části hrudníkudo mudry.Špičky ukazováčků směřují vzhůru, ostatní prsty ohněte dolů a všechny prsty o sebe lehce opřete. Toto významné gesto dokáže usměrnit energii v adžňa čakře, posílit koncentraci a podpořit mentální jasnost. Zavřete oči a zpoza zavřených víček jemně hleďte do třetího oka. Vyrovnávejte nádech a výdech. Hledejte dokonalou rovnováhu mezi uvolněností a bystrostí mysli. Mezi snahou a odevzdáním se.

 

  • autor: Andrea Kepková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné