Relaxace 12. 10. 2021 PDF Tisk

Jógou proti špatné náladě

Známe to všechny, když nás občas přepadne špatná nálada, máme v první řadě tendenci volat mámu nebo nejlepší kamarádku a kňučet solidních 15 minut do telefonu. Jistě, někdy je fajn si postěžovat, ale dost často to v nás vzbudí spíše ještě větší bídu a stres.

Jógou proti špatné náladě

Síla pozitivního myšlení je to, k čemu bychom se měli obrátit, a co jiného než jóga nám může být zaručeným pomocníkem. Rozmotat podložku a protáhnout frustraci. Vaši náladu to jistojistě změní.

Existuje totiž mnoho prvků jógy, které podporují posun kupředu, který je pro zlepšení nálady více než nutný. Momentální vědomí, které umožňuje našemu nervovému systému soustředit se jen na jednu věc, dech jako médium může posunout stresovou reakci prostřednictvím svého vlivu jen na mírnou nervozitu a celkové protažení také není k zahození.

Tím, že jóga pracuje a stimuluje energetické dráhy a meridiány, nastává v nás celkový energetický posun. A plně stačí 15minutová sekvence, která si s našimi nervy krásně pohraje. Jak? Již nebude třeba před emocemi utíkat, ale naopak se s nimi setkáme a pomocí jemných pohybů je přetransformujeme do pozitivní energie. Z podložky budeme odcházet s jasnější a povznesenou myslí.

A jaké pozice zvolit, když nám není hej?

1. Pozice dítěte
Jednoduše si sedněte na paty a předkloňte se, aby vaše tělo spočívalo na zemi.

Kolena mějte u sebe či dál od sebe, podle svého pocitu. Jakmile už v pozici budete, pozorujte, jak se vaše tělo cítí, jak se v něm projevuje stres a negativita a s jakými emocemi případně zápasíte. Vydechněte a zůstaňte v pozici po dobu 1–2 minut, dokud se nebudete cítit připraveni jít dále.

2. Dech skrze žebra v pozici dítěte
Je to skvělý způsob, jak zahájit proces transformace nálady, protože meridiány spojené s odolností vůči stresu se nachází po stranách žeber. Z pozice dítěte jednoduše přejděte oběma rukama na jednu stranu podložky – stačí tam, kde budete cítit jemné protažení jedné strany žeber. Zůstaňte asi minutu a pak přejděte na druhou stranu. Vnímejte svůj dech a nikam nespěchejte.

3. Dech v nízkém výpadu
Tento jemný pohyb je skvělým způsobem, jak vytvořit určité teplo a cirkulaci přes hrudník, srdce a plíce, aby se věci posunuly tím správným směrem. Začněte s nízkým výpadem, položte zadní koleno na podlahu – neváhejte a vložte si pod koleno nějaké polstrování.

Nadechněte se a počítejte do čtyř, tlačte pánev směrem k podlaze a paže protahujte do stran, s výdechem o stejné délce ruce uvolněte a boky zvedněte. Opakujte pětkrát pomalu na jednu a poté na druhou stranu.

4. Předklon v širokém stoji rozkročném
Tato inverze může být skvělým způsobem, jak uklidnit mysl v době stresu a zároveň změnit vaši náladu a pohled na svět. Začínáme vestoje s nohama dál od sebe, nadechněte se a s výdechem se předkloňte. Dlaně nechte v bok nebo je opřete o zem. Protáhněte se od pasu k zemi a vnímejte „uzemnění“ a tím se měnící vědomí, které posouvá vaši náladu směrem k plusu. Také si můžete vizualizovat, jak vaše přebytečné myšlenky stékají z hlavy směrem na podlahu, kde už zůstanou. Zůstaňte 5–10 dechů.

5. Pozice velblouda
Až tuto pozici zaujmete, nechte pozornost soustředit se na cokoliv (či kohokoliv), co vám přijde na mysl jako první, za co jste vděční.

Začněte na kolenou s nohama na šíři boků. S nádechem otevřete a zvedněte hrudník. Při výdechu se zakloňte a zkuste dlaně opřít o paty. Pokud to nepůjde, jednoduše položte ruce na křížovou síť – velké trojúhelníkové kosti na spodní části páteře. Zaměřte se na pocity, které k této póze přináší vědomí vděčnosti. Zůstaňte 3–5 dechů.

6. Pozice motýla vleže
Tato zklidňující ásana dává veškeré práci, kterou jste odvedli, možnost vás prostoupit. Lehněte si na záda. Pokrčte nohy a spojte plosky chodidel k sobě. Kolena nechce volně klesnout do stran. Klidně je můžete podepřít polštáři pro větší pocit uvolnění. Položte ruce, kamkoliv budete chtít – podél těla, na srdce, břicho či vnitřní strany stehen. Zjemněte oči a nechte svou pozornost proměnit ve vnitřní krajinu vašeho těla. Pozorujte, co uvnitř sebe cítíte, a setrvejte 1–3 minuty.

Nezapomeňte, že klíčem ke všem pozicím je dech, a to přesně v okamžiku, kdy je zaujímáte.

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné