Cvičební sestavy 15. 08. 2023 PDF Tisk

Jógou proti PMS

Zná to každá žena. To období, které přichází jednou měsíčně a drží se nás zhruba týden. Nazýváme jej mnoha jmény. Některá si sedá do jahod, jiné přicházejí měsíčky, další jednoduše dostává menstruaci. Což často bolí. A asi všechny víme, že pomoc v podobě malého růžového prášku není tím nejlepším řešením. Co ale tedy je? Jóga přece, jak jinak!

Jógou proti PMS

Ačkoliv cvičení je možná jednou z věcí, které ve „svých dnech“ vyhledáváte nejméně, s jógou je to jiné. Nejedná se totiž, jak ví každý, kdo se jí věnuje, o pohyb ve smyslu „pouhé“ fyzické aktivity, ale o propojení pohybu těla s vnímáním dechu a harmonizací našeho vnitřního příbytku. A tak i v období menstruace, stejně jako v mnoha jiných věcech, je to právě jóga, která podává pomocnou ruku, když se cítíme nejhůř.

S úctou a respektem k vlastnímu tělu

Nejprve je však třeba zdůraznit, že ani jógová praxe není všemocná. Obzvláště v případě, že se po fyzické stránce cítíte „jako zpráskaný pes“. Proto nikam nespěchejte, nelámejte nic přes koleno a nesnažte se za každou cenu překračovat hranice, které fyzické tělo naznačuje. Zavřete oči, zklidněte mysl, dýchejte a vnímejte, kde se nacházíte a jak vám zrovna je. Pokud shledáte, že nejste připraveny ani na jemnou praxi, uložte se do šavásany nebo do polohy blaženosti, přikryjte se dekou a relaxujte.

Probuzení středu těla, prokrvení břišní oblasti

Na počátku každé praxe by mělo proběhnout obrácení se do hlubin sebe sama, k dechu a k dráze, kterou v těle vykonává. Vše ostatní jde nyní mimo nás, protože právě prožíváme jógovou praxi. Pohodlně se usaďte, založte nohy. Pokud nemáte kolena v jedné rovině s kyčlemi, podložte hýždě polštářkem. Dlaně položte na kolena. Chvíli jen seďte a dýchejte.

Až přijde impuls, rozhýbejte pomalu a líně páteř, podobně jako v poloze kočky. S nádechem se od kostrče směrem nahoru prohněte, otevřete hrudník, hlava může jít lehce do záklonu. S výdechem, zase od kostrče, vyhrbte a brada jde k hrudní kosti. Opakujte několikrát (alespoň 5×), potom obráťte dechové kolo. Čili zůstaňte ve vyhrbení, kam se nadechněte a s výdechem nyní jděte do prohnutí. Opakujte opět alespoň 5×. Založte nohy na opačnou stranu a celé opakujte, včetně počátečního zklidnění.

Poté se přesuňte do polohy kočky a opakujte pohyb páteře taktéž – 2 kola po 5 opakováních. Potom se odtlačte od dlaní, sedněte si na paty a krátce spočiňte v poloze dítěte. Dýchejte do břicha, abyste břicho prokrvily a zbavily bolesti.

Zahřátí a probuzení svalů podél páteře, masáž břicha

Přesuňte se do polohy prkna, odtud pokračujte do střechy a zase se vraťte do polohy prkna. Zopakujte celkem 5× a přes aštanga namaskár se přesuňte do polohy kobry, ve které vydržte alespoň po dobu 5 nádechů a výdechů. Po povolení zaujměte polohu luku, kde vydržte po dobu 5 dechových kol, a poté stejnou dobu odpočívejte v leže na břiše, s patami přitaženými k hýždím.

Stimulace podbřišku v holubovi a při rotaci

Přesuňte se znovu do střechy, odkud pošlete pravou nohu dopředu a založte do polohy holuba. Krátce se srovnejte nahoře v sedu, poté pomalu uléhejte na zem a hlavu položte na spánek na stejnou stranu, na níž je založena noha – tedy na pravou. Ležte, relaxujte, můžete se přikrýt dekou nebo ji dát pod sebe, aby břicho bylo v teple. Poté přesuňte do příjemné rotace, kde pokrčte pravou nohu tak, aby stehno s trupem svíralo pravý úhel, hrudník je na zemi, ruce v poloze svícnu, hlavu nechte tam, kde byla doposud. Prodýchejte, vraťte se do střechy a celé opakujte i na druhou nohu.

Poloha blaženosti

Na závěr zaujměte polohu blaženosti. Přikryjte se dekou, dlaně položte na podbřišek. Dýchejte a nechte v sobě doznít pocity z uplynulého cvičení. Pokud budete chtít, můžete se po chvíli přesunout do polohy šavásany.

 

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné