BLESKOVĚ
Jógová terapie 04. 09. 2017 PDF Tisk

Jógou pod povrch

Jak docílit samorevitalizačního procesu těla, jak umožnit tělu oživení, jak zregenerovat svaly, kosti, klouby a šlachy… jak jim pomoci? Spolehneme-li se na dokonalost našeho "napojení", můžeme dopřát svému tělu i mysli restart.

Jógou pod povrch

Lidské tělo je velice moudré. Naučilo se samo chodit, aniž by mu někdo dával pokyny co dělat s rukou a co s nohou. Ředitelem těla je mozek, který řídí všechno, co se ve vnitřním prostředí odehrává, stejně jako řídí samotné tělo v jeho pohybu. Máme v sobě neuvěřitelně projevenou sílu, která nás posunuje na cestě vývojem a životem. Jsme součástí „něčeho“ universálního, dokonalého více, než je pouhá individualita, a tak není třeba již hledat dokonalost, když ona je naší součástí. My jen o ní často nevíme.

Jak docílit samorevitalizačního procesu těla, jak umožnit tělu oživení, jak zregenerovat svaly, kosti, klouby a šlachy… jak jim pomoci? Spolehneme-li se však na dokonalost našeho napojení, můžeme dopřát svému tělu i mysli restart. Vytvoříme-li našemu tělu prostor, bude mít schopnost samoléčení. Základní podmínkou je zastavení se, uvědomění si slabosti mysli a síly našeho organismu, tvořit a oživovat každou buňku v těle. Mysl zaměstnáme dechem, mantrou nebo meditací. Vytvoříme tak v ní vazbu směrem dovnitř těla a připoutáme ji. Dech je spojnicí mezi všemi úrovněmi člověka a umožňuje redukci napětí a stresu. Hluboký a plný dech, který nás spojuje na úrovních fyzického a mentálního těla s duchem, tvoří základ praxe restorativní jógy.

Jógou jsme na cestě k vnitřní spokojenosti. Dojde-li při ásanové praxi k dlouhému zastavení se v pozicích, hovoříme o tzv. restorativní józe. Na rozdíl od dynamičtějších stylů jógy dosáhnete silné obnovy energie „z ničeho nedělání“. Během lekce restorativní jógy dochází k ladění vztahu těla a mysli. Přes fyzické tělo se dostáváte i k emociálnímu tělu a objevujete podstatu emociálního trápení. Veškeré problémy, nepohodu odevzdáte dechu a pozici, ve které strávíte delší čas. Pobýváním v ásaně delší dobu s pozorností přenesenou k dechu a vnitřním signálům z těla a mysli dojde k uvolnění těch nejmenších a nejhlubších struktur. Fascie, vnitřní propojená síť spojující vše uvnitř těla, nabyde na uvolnění a pružnosti, ze kterého pramení i hluboké emocionální uvolnění. Lékaři hovoří o fascii především jako o tkanivové struktuře, která spojuje kosti, svalstvo, nervy, cévy a lidské orgány. Ve skutečnosti mají však fascie ještě další úkoly – zajišťují pohyb, přesun síly a nervové vzruchy. Jedná se o komunikační síť pro celé lidské tělo, které na tomto základu je vnímáno jako jeden celek. Uděláte-li něco např. v oblasti bicepsu, projeví se to transformací síly v celém těle. Abychom byli schopni tento systém, ze kterého vychází regenerace a obnova sil organismu, ovlivnit, je třeba zastavit se na delší dobu v pozici.

V restorativní józe se nejedná o práci zaměřenou na povrchových svalech, ale o intenzivní působení uvnitř těla v kloubech, páteři a kostech. Dochází k protažení pojivové tkáně jemným tlakem, který způsobí zvýšení elasticity, zlepšení funkce nervové a imunitní soustavy a krevního oběhu. Toxiny fyzické i mentální se odplavují a organismus se stává vibrující soustavou energie díky vybalancování všech tří dóš: váta, pittha a kapha.
Pokud se chcete zpotit, restorativní jóga bude nudná. Pozice dlouho trvají a nejde hovořit o pozicích např. omotávajících si dolní končetinu přes ramena nebo vzpory na rukách. Jde o relaxační pozice, kde jste od 3 minut (začátečníci) do zhruba 20 minut (pravidelně praktikující). V počátku je třeba překonat nepohodlí, které se objeví po cca 1 až 2 minutách v pozici. Zde začíná reagovat hluboký myofasciální systém na pozici. Vědomá práce s dechem a lehké překonání nekomfortní zóny vyvedou praktikujícího ze stavu nepohody k prožitku silné relaxace Z vědomí se zcela ztratí tělesné struktury a jen jste. Nepohoda se změní v oázu klidu, míru a volnosti.
Podporou relaxace a samo dobíjení baterek využívá restorativní jóga vibrací (zvuků tibetských míst a činelek) a bio esenciálních aromatických olejů, vůní, které relaxaci umocní.

Restorativní jóga....

  • zlepšuje krevní oběh
  • zlepšuje výživu kyslíkem
  • očišťuje od toxinů
  • harmonizuje imunitní a nervový systém
  • uvolňuje hluboké svaly
  • působí na tkáně a svaly skletálního systému (klouby, kosti a páteř)
  • redukuje stres

 

YOGA WORLD: Nadstavbový seminář Restorativní jóga - training

termín: 19.-21.1.2018 (přihlášky ZDE) 

 

Objednat předplatné