BLESKOVĚ
Cvičební sestavy 02. 05. 2017 PDF Tisk

Jógou k pevnosti ducha i těla: Stačí 5 minut denně

Pevnost je základním předpokladem pro řádný život. Pevnost, kterou buduje jóga, je všestranná a všeprostupující. Jedná se o pevnost, která se, je-li budována postupně a vytrvale, stává součástí nás samých a v podobě neměnného pilíře drží pohromadě celou naši existenci. Každý, kdo pravidelně praktikuje jógu, jistě tuší, v jakém smyslu zde o pevnosti hovoříme.

Jógou k pevnosti ducha i těla: Stačí 5 minut denně

Tíha domnělého neúspěchu

Současná doba je charakteristická hektickým životním stylem, spěchem a stresem. Každý den vstáváme s myšlenkou, kolik toho musíme stihnout. Dopředu již přitom často tušíme, že se nám to nepodaří. Jaký může potom být následující čas, který je prožívaný s onou tíhou očekávaného neúspěchu? Jaký může být spánek, který následuje po dni stráveném pod drtivým dopadem myšlených poklesků? Odpověď je jednoduchá: tíživý, neúplný, deprimující.

Nebezpečí rozkolísanosti

V čem tkví nebezpečí takového života? V rozkolísanosti. Nevěříme sami sobě, že stihneme zvládnout to, co jsme si předsevzali. S tímto vědomím přistupujeme ke všem úkolů, které se k nám během dne dostanou. Poznamenáni nedůvěrou ve své schopnosti, svíráni stresem z vidiny selhání, nevědomky měníme kvalitu svých výkonů, která by oproštěná od toho všeho jistě byla zcela odpovídající a dostačující. Jsme rozkolísaní uvnitř, rozháraní navenek. Kdo za to může? Jen my sami.

Pevnost ducha

A zde právě se dostává ke slovu jóga. Učí nás zastavení se v hektickém věku, kdy se zdá, že klid a mír nemají žádnou váhu. Opak je však pravdou a v tomto případě potvrzuje známé rčení, které praví, že zdání klame. Rozhodněme se, že se už klamat nenecháme, a věnujme každý den chvilku jen sami sobě a nikomu a ničemu jinému. Možná se skepticky ptáte, co zmůže 5 minut oproti celému dni. Buďte si jistí, že zmohou hodně. Usaďte se, založte nohy. Podložte hýždě pohankovým polštářkem, aby se vám sedělo pohodlně a aby kolena byla v jedné výšce s kyčlemi. Zavřete oči, představte si, že se za temenem hlavy vytahujete vzhůru. Dýchejte volně, nezatahujte břicho. Nechte myšlenky volně proudit, ale nezabývejte se jimi. Pozorujte dech.

Pevnost těla

To je vše. Nic víc nepotřebujete. Žádné další pokyny nejsou třeba. Byly by totiž zbytečné. Právě jste nastoupili na cestu sebepoznávání, která je velmi dlouhá a nemá konce. Začínáte se pomalu propadat do hlubin sebe sama a nalézat zde onu pevnost, kterou brzy budete schopni využít jako obranný štít fungující proti všem negativním vlivům, které přicházejí zvenku. A s onou pevností ducha se pomalu, ale jistě začne zpevňovat i vaše tělo. Myslíte si, že jen tak sedíte, ale ono to jen tak není. Hluboký stabilizační systém páteře, střed těla, core – to vše musí pořádně zabírat, abyste se udrželi ve vzpřímeném sedu.

Stabilní pilíř drží nitro i fyzické tělo

Možná, že vás budou bolet záda. Protože svaly pracují. Tato bolest ale časem zmizí a vy budete překvapení, jak dlouho v sedu vydržíte, než začnete pociťovat první známky nepohodlí. Zřejmě po nějakém čase odložíte pohankový polštářek, protože již nebudete cítit potřebu podkládat si hýždě. Kyčle se začnou přirozeně roztahovat a kolena klesnou. Zřejmě zjistíte, že se vám lépe chodí, že se vaše záda nebortí při sezení za počítačem, že ramena již neklesají nahrbeně dolů.

Pevnost uvnitř je patrná i navenek

Vaše okolí si začíná všímat vaší proměny. Jste tak nějak klidnější, rovnější, pevnější. Vyzařujete… Co vlastně? Pevnost. Ducha i těla. A pamatujete, čím to všechno začalo? Pouhými 5 minutami, které jste začali každý den věnovat sami sobě, v sedu se založenýma nohama.

 

  • autor: Kateřina Lukášová
  • www.sadhak.cz
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné