Psyché&Duše 02. 08. 2022 PDF Tisk

Jógou k lepšímu spánku

Jóga není prospěšná jen pro zlepšení síly a zpevnění středu našeho těla, flexibility a odbourání stresu; může vám také pomoci lépe spát – zejména pokud trpíte nespavostí. Souvislost mezi jógou a lepším spánkem opravdu existuje.

Jógou k lepšímu spánku

Jóga je jemný a nenásilný způsob, jak zakončit svůj hektický den, plný stresu, kdy kmitáte od jedné věci k druhé a často nevíte, kde vám hlava stojí. Pokud i vy pak nad problémy přemýšlíte a brání vám to usnutí, zkuste jógu.

Když lidé, kteří trpí nespavostí, začnou denně praktikovat jógu, sami záhy zjistí, že spí déle, než byli zvyklí, rychleji usínají, a pokud už se probudí uprostřed noci, rychleji upadnou zpět do spánkového módu. Tento fakt platí také pro starší jedince, kteří nespavostí trpí. Ti, kteří jsou starší 60 let, mají při cvičení jógy lepší kvalitu spánku, daří se jim usnout na delší dobu a během dne se cítí lépe.

Tento skvělý přínos lze vidět ve všech situacích, kdy lidé mají potíže se spánkem. Například těhotné ženy, které počínaje druhým trimestrem nemohou mnohdy pořádně zabrat, spí lépe a probouzejí se méně po celou noc. Stejné je to s onkologicky nemocnými pacienty, až 90 % z nich během léčby trpí nespavostí. Lék na ni je pravidelná a jemná praxe.

Pokud i vy toužíte zlepšit kvalitu svého spaní, je potřeba nejen začít s jógou, ale je také nutné zvolit tu pravou jógu přímo pro vás. Některé typy jógy mohou být energizující (jako horká jóga či vinyasa jóga), které vám nedovolí tolik uvolnění jako restorativní styly jógy, jakými jsou hathajóga či jóga nidra, hluboká relaxace. Opomenout nemůžeme ani dech, ten je stejně důležitý, ba možná dokonce důležitější než samotné ásany, a to z důvodu uvolnění, které přináší a které je pro kvalitní spánek zásadní. Zvolit bychom měli dech uklidňující, jakým je například dech udžají, také známý pod názvem „dech oceánu“, neboť jeho zvuk tak trochu připomíná šumění moře. Ústa jsou zavřená, brada jemně stlačená ke krčnímu důlku, a my při každém nádechu a výdechu skrze zavřená ústa vyslovujeme slabiku „ha“. Tento typ dechu můžeme použít v každé ásaně, kterou budeme praktikovat.

Každému ale bude vyhovovat jiný způsob, jak využít jógu k lepšímu spánku. Někomu bude připadat obtížné sedět v meditaci, někomu zkrátka nemusí vyhovovat opakování ásan. Proto je důležité, aby si každý vybral to, co mu bude nejvíce vyhovovat. Důležité je setrvat, a to dokonce i tehdy, kdy se to na první pohled může zdát frustrující. Pokud vydržíte, bude pravidelná praxe časem pro vaše tělo odměnou.

Pokud nevíte, jaké ásany zvolit k tomu, abyste nemuseli počítat ovečky, tady jsou tři, které vám k rychlejšímu a kvalitnějšímu spánku jistě pomohou: 

Nohy proti zdi: ležte na zemi na zádech a položte zadní část nohou na zeď (držte nohy rovně), takže vaše tělo je ve tvaru písmene „L“. Uvolněte se, držte jej nejméně 30 sekund a zaměřte se na dech.

Ležící motýl: Lehněte si na zem na záda. Spojte plosky chodidel tak, že se chodidla budou opírat vnější hranou o zem, kolena nechte volně klesnout do stran. Relaxujte a opět se zaměřte na svůj dech. Pokud by vás v této pozici bolely kyčle, můžete kolena podepřít polštáři.

Šavásana: Lehněte si na záda s nataženýma nohama, paže podél těla, dlaně vytočené nahoru. Dýchejte pomalu a zaměřte se na každý nádech a výdech.

Jóga má energizující a uklidňující prvky a kombinace obou může dopomoci k dosažení pocitu rovnováhy. Jóga vám také pomáhá v tom, abyste si lépe uvědomovali duševní a fyzické stavy, které váš spánek ruší, nebo mu přímo brání. Pokud toto dokážete, můžete stejným způsobem kvalitu spánku zásadně zlepšit. A kvalitní spánek je ta nejlepší relaxace i regenerace pro tělo a mysl. Na to bychom neměli zapomínat.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné