Technika cvičení 02. 02. 2022 PDF Tisk

Jóga v práci: Jak si najít i v hektickém pracovním dni chvilku pro efektivní protažení?

Jóga nesestává jen z praxe, kterou odvádíme na podložce. Zde možná dochází k prvnímu kontaktu s ní, koho si ale jóga získá, přenese její užívání do každodenního života. To zahrnuje změnu vnitřních postojů a hodnot, stejně jako krátká fyzická cvičení, jež můžeme využít i za pracovním stolem.

Jóga v práci: Jak si najít i v hektickém pracovním dni chvilku pro efektivní protažení?

Ačkoliv se po covidové pandemii radikálně změnil zaběhlý pracovní model a někteří mohou více využívat možnosti pracovat z domu, i tak stále mnoho lidí tráví osmihodinovou pracovní dobu vsedě za monitorem počítače. Sedavý životní styl nesvědčí tělu ani mysli, podepisuje se na celkovém zdraví a vitalitě, přispívá k nadváze a obezitě, k potížím s oběhovým systémem, svalstvem i psychikou. Pomocnou ruku může podat jóga, stačí se oprostit od představy, že praxe sestává jen z každodenní hodinky trávené ráno nebo večer na podložce.

Jóga jako součást života
Jóga představuje komplexní filozofický systém zahrnující péči o tělo, mysl i duši. Jako taková se stává ideálním společníkem do každého počasí, do pohody i nepohody, do dnů prozářených sluncem i zalitých deštěm či jen zatažených temnými mraky. Vnitřní praxi sestávající z dechových cvičení a osvojování si etických zásad jamy, nijamy, filozofických i duchovních základů jógy, v nichž se ukrývá moudrost věků, můžeme praktikovat kdykoliv a kdekoliv. Příjemné fyzické protažení potom můžeme zařadit i v hektickém pracovním dni. Nepotřebujeme k tomu příliš mnoho prostoru, stačí chuť, odhodlání a vytrvalost.

Co přináší pravidelné protahování
Pravidelné protahování do života vnáší mnoho benefitů. Bolavé tělo se narovnává, ztuhlé svalstvo se stává pružnějším, cítíme se lépe ve svém těle, životem kráčíme zpříma a získáváme zdravé sebevědomí. Díky uvolňování endorfinů, hormonů štěstí, a parasympatického nervového systému spravujícího odpočinek a trávení se stáváme spokojenějšími a klidnějšími, daří se nám provázat fyzickou praxi s tou vnitřní.

Benefity pro tělo, mysl i duši
Postupně se cítíme stále lépe, svaly jsou v lepší formě, spolu s nimi i mysl, více si věříme, zvyšuje se rozsah pohybu, celkově se nám lépe hýbe, roste naše produktivita v práci, výkonnost ve sportu i běžném každodenním pohybu. Protahujme se pravidelně, k jemnému protažení stačí 5–10 minut, což je chvilka, kterou si během pracovní doby najde snad každý. Pečujme o sebe a nedejme bolesti těla ani mysli a duše šanci. Zde je pár tipů na příjemné jógové protažení.

  • Posaďte se na kraj židle, chodidla mějte pod koleny, uvědomte si tři body opory na chodidlech a s výdechem se nimi odtlačte od země. Vnímejte, jak se tělo dostává do správného postavení – pánev je v neutrální poloze, žebra směřují k sobě a dolů, hrudník se otevírá, vytahujete se vzhůru za temenem hlavy. Párkrát zopakujte, zůstaňte ve správném postavení a chodidly stále jemně tlačte do země.
  • Jemně zakružte hlavou třikrát na jednu, třikrát na druhou stranu. Opakujte s rameny. Zvedněte ruce nad hlavu s nádechem, dlaně spojené, rozpojte, pokrčte paže tak, aby mezi bicepsem a předloktím vznikl pravý úhel, vykonejte kroužek a několikrát zopakujte.
  • Ruce nechte spojené nad hlavou, otevřete je a rotujte na pravou stranu. Párkrát se nadechněte, potom ruce svěste dolů, levou dlaň zapřete o vnější část levého kolene, pravou rukou se chyťte židle a prodýchejte rotaci. Uvolněte a zopakujte na druhou stranu.
  • Pravé chodidlo zapřete nad kolenem levé nohy. Nejprve se opřete o předloktí a zhluboka dýchejte. Potom uvolněte, spusťte ruce dolů, hrudník položte na zapřenou nohu a prodýchejte v uvolnění. Opakujte i s druhou nohou.
  • Zvedněte se na chodidla, položte natažené ruce na hranu stolu a uvolněte dolů, prodýchejte. Trup se stehny svírá pravý úhel. Pro intenzivnější protažení mezilopatkové oblasti přistupte následně blíže k desce stolu tak, abyste o ni mohli opřít lokty. Spojte dlaně a opakujte – uvolněte dolů a prodýchejte.
  • Spusťte se dolů do předklonu, chyťte se za lokty, rozhýbejte kyčle střídavým krčením a natahováním nohou. Zastavte, prodýchejte, chytněte se za lokty opačně a zopakujte.
  • S kulatými zády pomalu rolujte nahoru, nahoře zakružte rameny, uvědomte si chodidla a tři body opory, srovnejte postavení těla, zavřete oči, prodýchejte a vraťte se k práci.

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné