Zdraví 18. 02. 2017 PDF Tisk

Jóga uzdravuje, ale může i zradit

Patříte-li k jógovým začátečníkům, kteří se s jógou teprve seznamují, ať už s předsevzetím do nového roku, či z jiného přesvědčení, měli byste se seznámit s nástrahami, které nesprávně provedená praxe, stejně jako jiné sporty, přináší....

Jóga uzdravuje, ale může i zradit

O benefitech jógy víme mnohé. Všichni, kdo cvičíme jógu, můžeme potvrdit, že má obrovskou sílu léčit. Bohužel ale může mít i sílu zranit. Stejně tak jako u jiných sportů, většinou však za zranění nemůže náhoda ani jóga samotná, ale náš vlastní přístup. Jóga právem získává stále větší oblibu. Na hodinách jógy spolu dýchá velké množství lidí s často různými jógovými zkušenostmi. Jógová studia jsou zaplněná, a stále víc je tak na cvičenci samotném, aby dával pozor sám na sebe. 

Dříve, než vás navedeme na to, jak zodpovědně cvičit, abyste zraněním předešli, pokusíme se vás trochu vystrašit. Možná jste se již někdy sami setkali s tím, že jste si na hodině jógy namohli nějakou část těla a druhý den nemohli vstát z postele. Může však dojít i k horším jógovým zraněním. Patří k nim zejména bolestivá poranění zápěstí, krční a bederní páteře nebo kolen. Snad horší než tyto úrazy, ke kterým může dojít přímo při cvičení, jsou poškození, která se projeví až časem. Ty jsou bohužel ještě častější. Dochází k nim pravidelným nesprávným cvičením či opakovaným přetěžováním určitých partií našeho těla. 

Pokud právě přemýšlíte, že vaši rezervaci na další hodinu jógy raději zrušíte, zadržte a přečtěte si další řádky. Vaše cvičení totiž bude tak bezpečné a léčivé, jak si ho sami uděláte.

Reflex soutěživosti a předvádění

Představte si sami sebe na hodině jógy při provádění některých obtížnějších ásan. Ruku na srdce… Sledujete po očku ostatní cvičící? Dokáže vás aktivita ostatních motivovat k výraznějším výkonům? Porovnáváte své ásany s jinými? Anebo se dokonce okolo nedíváte, protože se tolik soustředíte na to, abyste pozici provedli co nejlépe a předvedli celé skupině, a dokonce i lektorovi, jak to zvládáte? Zapomeňte na to. Dejte svému egu na chvíli pauzu a cvičte s klidem a pokorou ke svému vlastnímu tělu. Uvidíte, jak se vám uleví, když přestanete alespoň na podložce soutěžit.

Zahřát a zklidnit svaly

Jóga je často považována za klidové cvičení. Stejně tak, jako je však o relaxaci, je i o velmi hluboké práci s tělem. Proto když budete cvičit sami doma, nezapomeňte svaly nejprve rozehřát a dech pořádně rozdýchat. Stejně tak důležitý jako začátek je i závěr cvičení. Nikdy neukončujte třeba i krátké ranní cvičení bez závěrečné relaxace v šavásaně či balásaně. Uvolní se nejen nervový systém, ale zharmonizují se i intenzivně zapojované svalové partie.

Poslouchat své tělo, vnímat jiný stav

Jednoduchou mantrou pro zdravé jógové cvičení je věta: „Poslouchejte své tělo.” Není to žádná fráze. Nedávno jsme s kamarádkou konstatovali, že již od dětského věku by se měl člověk naučit vnímat své tělo. Bohužel v naší společnosti se od těla stále odpoutáváme. Bolesti přecházíme a hřešíme na to, že nám tělo léta a léta zcela zdarma slouží. Pokuste se pozorovat, kdy se tělo přílišně namáhá. Nepřetěžujte ho. Nikdo než jen vy sami tenkou hranici napětí ve svalech neohlídá. Klidně si zvolte jemnější variantu nabízené ásany nebo použijte pomůcku, abyste do pozice vpluli s větší lehkostí.

Uvědomte si, že každá hodina je jiná, stejně jako je jiný váš psychický i fyzický stav. Pokud již na hodinu přicházíte s bolestí, únavou, nevolností, nepřepínejte se, vnímejte svůj současný „jiný“ stav. Jóga nás učí zjišťovat, že každý nový den je odlišný od toho předešlého. Naučte se přizpůsobovat okolnostem. Vaše jógová praxe bude nejen kvalitnější, ale hlavně bezpečnější.

Nenuťte se, uvolněte se

V životě nás stále někdo k něčemu tlačí. Nakládá na naše bedra těžké povinnosti. Ale při józe? Při józe přichází velká úleva ze zjištění, že nic nemusíme. Nemusíme jít ani do stoje na hlavě, ani do dokonalé torze v hrudníku. Nalaďte se na svůj dech a přecházejte do pozic s větším klidem a lehkostí.

Pokud jsme vám ale přeci jen dali brouka do hlavy, zda cvičíte správně a komplikované partie těla příliš netrápíte, nabízíme pár jednoduchých rad.

PAŽE

V józe více než v jiných sportech používáme paže. Přibližujeme se tak ke světu zvířat a dětí, ke světu instinktu a hry. V některých pozicích, jako je například pozice adho mukha svanásana – střecha, dochází často k přetěžování zápěstí. Zkuste rozprostřít prsty do široka a přenést váhu z paží do celého těla. Vytáhněte kořen páteře ke stropu a zjemněte tak tlak na dlaně. Opírejte se o celou plochu dlaní. V pozici prkna či vrány dbejte na to, aby byly vaše dlaně zapuštěné do podložky přímo pod vašimi rameny. Lokty zejména při přechodu z pozice prkna do kobry držte u těla. Vnitřní strana loktů míří k sobě. Kolena klidně mohou být na podložce. I tak se bude vlající svalstvo paží dostatečně zpevňovat.

ŽEBRA

Při rotacích buďte opatrní, před přechodem do rotace vždy vytáhněte páteř vzhůru k nebi. Dýchejte a nechoďte zejména do výraznějších rotací silou. 

BEDRA

Snad nejvíce zranění v józe připadá na bederní oblast. Proto buďte opatrní zejména při předklonech. Rovnejte se v zádech. Vytahujte se z pasu za konečkem nosu. Při předklonu vsedě můžete podložit hýždě dekou. 

KRČNÍ PÁTEŘ

Trpí vaše páteř celý den u práce za počítačem? Nenechte ji trpět i na hodině jógy. Pokuste se maximálně krční páteř uvolňovat, prodýchávat. Ponechat velký prostor mezi ušima a rameny. Pokud si nejste jisti, nepouštějte se do pozic, jako je stoj na hlavě či na rukou. Tyto kontroverzní pozice řada západních jogínů nevyučuje právě z toho důvodu, že je při nich možno se jednoduše zranit. 

KOLENA a KYČLE

Nejsou-li vaše kyčle dostatečně protažené, můžete pocítit bolest v kolenou. Nemusíte tedy hned vysedávat v lotosu, pokud jsou vaše kyčle ještě zatuhlé. V pozici bojovníka I a II dbejte na to, aby bylo vaše koleno přímo nad patou, regulujte napětí v kyčlích…

Pokud jste dočetli až sem, jste pravděpodobně z těch, kteří nenechají nic náhodě a jógovou praxi a své tělo berou opravdu vážně. A tak můžete opustit všechny poučky a nechat se vést svým vlastním tělem. Pokud na něj budete napojeni, určitě vás nezradí. 

 

  • autor: Markéta Faustová
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné