Cvičební sestavy 24. 07. 2018 PDF Tisk

Jóga prstů

Zvláštní postavení prstů vůči sobě, jejich speciální polohy, známe především pod názvem mudry. Ty mají svou rituální a symbolickou rovinu, vyjadřují duchovní gesta a ovlivňují energii či náladu...

Jóga prstů

V sanskrtu slovo mudra znamená pečeť. Palec patří ohni (slunci), ukazováček vzduchu, prostředníček éteru (nebesům), prsteníček zemi a malíček vodě. Obecněji jsou mudrami každá zapojení určitých svalových skupin, která mají odezvu v jiné části těla, v podobě gest rukou se s nimi setkáme nejčastěji. Mohou být praktikovány vsedě, vleže i vestoje. Měli bychom však být uvolnění, protože každé napětí blokuje vnitřní proudění energie a působí proti jejich účinku. Základních gest je několik, ale existují i další a některé z nich by měli provádět pouze zasvěcení.

I pro ty z nás, kteří duchovní aspekty jógy objevujeme teprve postupně, mají své kouzlo. V konečcích prstů a na ploskách nohou se nachází celá řada nervových zakončení, která využívá třeba reflexní masáž nebo akupunktura. Správné postavení nohy a pohyblivost rukou i nohou mají navíc velký vliv na postavení celého těla. Není třeba se omezovat jen na mudry, k józe patří i protahování a posilování prstů. Nebo naopak můžeme mudry využít při provádění ásan a dát jim tak další rozměr. Provádět by se měly většinou třikrát denně po 15 minutách nebo v jednom delším sledu. V případě muder je zejména důležitá víra v jejich účinky a také to, zda jsme připraveni nechat je na sebe působit.

Mudra poznání (džňána nebo také čin mudra) je nejčastější a na lekcích jógy běžně používanou mudrou. Spočívá ve spojení ukazováčku a palce, zpravidla za doprovodu mantry ÓM, vsedě, na začátku a/nebo na konci cvičení. Utišuje, dodává klid mysli, pomáhá soustředění, bystří paměť, vyvíjí kreativitu. Je to univerzální prostředek pro duchovní stavy napětí, zlepšuje paměť a koncentrační schopnosti. Může pomoci při nespavosti, rozvíjí šestý smysl a posiluje působení jiných muder.

Čin mudru můžeme využít i v ásanách, zejména se hodí v pozici stromu. Pomůže nám procítit, že i v této ásaně jsou konečky prstů aktivní. Prosté spojení palce a ukazováčku můžeme navíc doplnit tím, že si představíme pověšení se za háček, což působí na narovnání zad a vytažení celé pozice vzhůru.

Místo čin mudry můžeme praktikovat smán mudru (spojení všech prstů), která pomáhá na problémy celého těla, nebo prithivi mudru (spojení palce a prsteníčku), která posiluje čich a pozitivně se odráží na kvalitě nehtů, vlasů, kůže a kostí.

Než se zaměříme na další mudry, podívejme se ještě nasprávné postavení nohy v pozicích vestoje a rukou v pozici střechy. V obou případech jsou konečky prstů aktivní a pevně, ale ne křečovitě (neměly by zbělat), přitisknuté k zemi (žluté body), střed plosky nohy a střed dlaně se vždy jemně odtlačuje vzhůru (oranžový bod). K tomu pomůže si prsty občas pořádně protáhnout, i ty na nohou.

Ušas mudra nám může pomoci s ranním probouzením. Dodává duševní svěžest, chuť do života a nové impulzy. Pravý palec leží nad levým a lehce do sebe navzájem tlačí.

Ksepana mudra se naopak hodí pro večerní zklidnění. Povzbuzuje vylučování škodlivin tlustým střevem, pokožkou a plícemi. Je příznivá pro uvolnění napětí. Ukazováčky směřují vzhůru, ostatní prsty jsou do sebe zaklesnuté a palce překřížené tak, aby levý byl nahoře. I touto mudrou můžeme doplnit pozici stromu nebo varianty bojovníků.

Hakini mudru možná provádíme podvědomě. Pomáhá totiž najít přerušený tok myšlenek, něco si zapamatovat či si na něco vzpomenout. Posiluje soustředění. Prsty směřují k sobě a mezi dlaněmi je velký prostor.

Kubérova mudra má moc splnit přání. Spojí se špičky palce, ukazováčku a prostředníčku, zbývající prsty jsou ve středu ruky. U této mudry nezáleží na délce provádění, ale na její intenzitě.

A nakonec jedna mudra pro dobrou náladu, kdy ohnemepalec do dlaně, aby ukazoval k malíčku, a ostatní prsty přes něj ohneme. Můžeme ji doplnit i tím, že prsty několikrát pevně stiskneme a uvolníme, což pomůže uvolnit zbytečné napětí. Dobrá mysl je totiž půl zdraví a s úsměvem jde všechno lépe. Namasté!

 

Objednat předplatné