neděle 8. 9. 2024
Jarní vánek, delší dny a slunce, které prohřívá tělo i duši. Není nad zahájení dne ranním protažením. Podporu těla a mysli nastartují pozdravy slunce, rozproudí energii, rozehřejí tělo a také prosvítí duši. Přítomné dny začínají časně. Vítání slunce s východem je nejlepší možnou alternativou, jak s chutí vstávat do běžného dne.
Jóga pomáhá se stagnující energií, únavou a melancholií. Ranní praxe se skládá z pozdravů slunce a jeho vítání. Není nad to vědomě protahovat tělo a vzdávat hold sluníčku. Mohu zapojit aspiraci, vděčnost, kterou vysílám slunci za to, že nabíjí mé dny, prozařuje, podporuje a prohřívá.
Pokud mysl není stálá na podložce, mohu zapojit ranní běh, pro nastartování organismu 10–20 minut postačí. Poté se vracím na podložku a mohu aplikovat pozdravy slunci.
Vhodné jsou rotační pozice, které očišťují tělo a podporují funkci trávení.
Uddíjana bandha a naulí krija jsou skvělými pomocníky pro rozhýbání energie a odplavení toxinů. Jejich praxe v ranních hodinách doslova startuje systém. Doporučují se zkušenějším jogínům, pro začátečníky raději s vedením lektora.
Pokud se dostavuje jarní únava po zimním čase, je dobré zahájit jaro s čistým štítem. Příchod teplejších dnů můžeme přivítat očistou všeho druhu. Výborná technika oslavující čistotu je šankhaprakšálana a v těchto dnech je vhodným pomocníkem. Speciálně těm, kteří jsou v izolaci na plno. Šankha odplaví staré a pomalé, nastartuje metabolismus a připraví nás na nové dny. Je vhodné po její aplikaci zůstat pár dní v úplné izolaci, nabrat sílu. Tělo se očistí od základu, je vhodným startem pro zahájení čisté stravy. Šankha urychluje procesy nejen fyzické, ale i psychické. Teplé dny volají po svěžích a čerstvých potravinách. Zapojení šankhy, dostatečná míra pohybu, čerstvá strava – a únava po zimních měsících je ta tam.
Začátek jara je vhodný pro nastartování nových aktivit. Po aplikaci očistné techniky, úpravě stravy z vařených pokrmů na syrové a ranních rituálech s pozdravy slunci můžeme také zařadit takzvané „koupele“ sluncem. Je požehnáním nechat si prohřát tělo a pokožku jeho léčebnými paprsky. Nemluvě o přívalu energie, kterou nám dodává. Rozhýbávat tělo je možné také úklidem vnitřního i venkovního prostředí. Po ranní praxi a lahodné snídani je dobré pokračovat v pohybu. Úklid domu, třídění šatníku, péče o zahrádku. Čerpání z vědomé aktivity při každé příležitosti. V těchto dnech je krásnou praxí spojování se s matkou zemí. Péče o zahrádku, sázení květin, stromků.
Tělo po zimě bývá ztuhlé, pokud jsme se dostatečně nehýbali. Ti, kteří mají svou osobní praxi po celé období, velké změny nepocítí. Přesto je ideální čas na aktivnější, silovější pohyb. Tělo vítá různé aktivační dechy, dynamičtější pozdravy slunce, hluboké rotační pozice, rychlejší sekvence a rychlejší přechody z jednotlivých pozic. Přející počasí nás láká ven. Krásným prožitkem je venkovní praxe. Mohu vzít podložku a najít příjemné místo na sluníčku, zpotit tělo a nechat prohřát bytí slunečními paprsky. Po ranní praxi může následovat příjemný piknik. Pokud tělo rozproudíme pohybem, dopřejeme si zdravé a čerstvé jídlo, necháme prohřát a opálit tělo, energetický příval nás nemine. Dny přejí těmto aktivitám, brzy svítá, je tedy přínosem vstávat časně a startovat systém. Je vhodné být aktivní nejvíce dopoledne. Do odpolední praxe můžeme zapojit tanec či zpěv – zpívání manter náramně otevírá srdce a čistí naši mysl. Večerní praxe by pak mohla směrovat k pozicím s delší výdrží a prodýcháním, k meditaci. Tělo nejlépe regeneruje v noci. Doporučuji spánek nastavit na desátou večerní. Krásně si odpočinete a následující den můžete vstávat brzy a zahájit svůj den časnou praxí. Stoupám si na podložku. Aum. Aum.
Tip na jarní očistnou praxi
Varianta A: vezmu podložku a věci na piknik, nalézám přívětivé venkovní prostředí
Varianta B: ráno zahájím 10–20minutovým během před ranní praxí
Stoupám si na podložku