Cvičební sestavy 10. 04. 2018 PDF Tisk

Jóga pro krásné vlasy

Hezké a teplé počasí už klepe na dveře, odkládáme kabáty, šály, čepice…. ale, právě vlasy dostaly během dlouhé zimy pořádně zabrat. Zdravé a lesklé vlasy jsou ozdobou každé z nás a i muži, pokud je k nim příroda štědrá, se rádi pochlubí bohatou hřívou. I v tomto ohledu opět může pomoci jóga!

Jóga pro krásné vlasy

Hezké a teplé počasí už klepe na dveře, odkládáme kabáty, šály, čepice…. ale, právě vlasy dostaly během dlouhé zimy pořádně zabrat. Zdravé a lesklé vlasy jsou ozdobou každé z nás a i muži, pokud je k nim příroda štědrá, se rádi pochlubí bohatou hřívou.

Důvodů pro vypadávání vlasů je celá řada, a nastat tak může v každém věku. Například, nepříliš známý je fakt, že užívání projímadel vede ke ztrátě důležitých solí, a tím i k poškození nehtů a vlasů. Pomoci by nám měla pestrá a vyvážená strava. V jídelníčku by neměly chybět bílkoviny v podobě luštěnin, vajec a ryb. Ryby zároveň obsahují dostatečné množství omega 3 a 6 mastných kyselin, které mají na kvalitu a lesk vlasů nezanedbatelný vliv. Zapomenout bychom neměli ani na čerstvé ovoce a zeleninu. Hlavně listová zelenina obsahuje vysoké množství železa, které pomáhá při okysličení krve. Nedostatek železa může zapříčinit stresovou reakci organismu, a tím mimo jiné i vypadávání vlasů. Důležitý je rovněž pravidelný přísun vitamínů C, E a skupiny B. Z minerálů jsou to hořčík a stopové prvky, jako například zinek, který řídnutí vlasů zabraňuje. Zinek najdete v hovězím mase, játrech, vaječném žloutku, ale také v dýňových semínkách nebo nepraženém kakau. Vyvarovat byste se měli držení jednostranných diet s rychlým úbytkem na váze, neboť při nich dochází, podobně jako během užívání již zmíněných projímadel, k výrazné ztrátě všech užitečných živin.

Za zhoršenou kvalitu vlasů si mnohokrát můžeme sami špatnými návyky. Jde o časté, a hlavně neodborné barvení, vysoušení příliš horkým vzduchem, používání nekvalitních sprejů a tužidel. Vlasy bychom měli mýt pouze šetrnými šampóny. Za vyzkoušení stojí zábaly s ricinovým olejem, případně masáž hlavy zředěnými esenciálními oleji, jako je levandule, rozmarýn, šalvěj nebo cedrové dřevo. Olej můžete přidat i do jemného neparfémovaného šampónu. A protože právě začíná jaro, oprašte recept našich babiček a dopřejte svým vlasům koupel z kopřivového odvaru. Přidat můžete pití čaje z čerstvých mladých lístků této byliny, ale nepřekračujte doporučenou dobu 14 dní.

Stres a různá onemocnění jsou na kvalitě vlasů také okamžitě vidět. Proto je zapotřebí stálá péče o vlastní zdraví, a to nejen o fyzickou, ale i o duševní kondici. Je-li třeba, neváhejte oslovit odborníky, ať už nutriční specialisty, nebo např. kožní lékaře.

 

I jógová praxe nám v tomto směru bude nápomocná. Nabízí cviky, díky nimž se pokožka na hlavě prokrví a lépe vyživí. Současně jako vedlejší účinek cvičení se vyhladí pokožka na obličeji.

Pozice celistvosti

Z lehu na zádech zvedněte nohy a položte je rozkročmo za hlavu, špičky se dotýkají podlahy. Uchopte palce na nohou, ruce i nohy roztáhněte. Zcela klidně a vyrovnaně nadechujte a vydechujte nosem. V této pozici zůstaňte tak dlouho, jak vám bude příjemné. Poté pomalu, plynule pokládejte záda na podložku do výchozí polohy a krátce si odpočiňte. Tato pozice blahodárně působí proti stárnutí, tělesnému pachu a onemocněním kůže. Pomáhá také proti astmatu, zánětlivým onemocněním v krku a dobře prokrvuje oči.

Svíčka

Z lehu na zádech přitáhněte kolena k hlavě, podepřete boky a vytáhněte nohy ke stropu. V případě, že vás trápí potíže s krční páteří, protáhněte nohy pouze šikmo za hlavu, krční páteř tak zůstává volná. V pozici vydržte několik nádechů a výdechů, dle vašich možností. Poté kolena opět přitáhněte k čelu a pomalu klesejte bedry k zemi, nohy pokračují dál na podložku, až uvolníte celé tělo v pozici mrtvoly a odpočiňte si.

Štír

Klekněte na kolena, opřete se o lokty a předloktí. Pomalu zvedejte hlavu a pravou nohu do výše. Z nejvyššího bodu spouštějte pomalu hlavu a nohu zpět na zem. Nohy vyměňte. Střídejte tak dlouho, jak vám bude příjemné. V myšlenkách si představujte štíra, který chce svým bodcem dosáhnout své hlavy. Bez zvláštní námahy se zvýší průtok krve směrem k srdci. V Indii se říká, že tento cvik vytváří imunitu proti hadímu uštknutí (raději to ale nezkoušejte). Pozice štíra pomáhá při onemocnění kůže a očí. Rovněž rozvíjí sílu v rukou, na krku a šíji.

Hluboký předklon s oporou paží

Postavte se s nohama u sebe, přejděte do hlubokého předklonu a roztaženými prsty se opřete o zem (případně použijte kvádr). Stoupněte si na špičky a protáhněte nohy. Váhu těla přeneste do boků a klidně nadechujte a vydechujte nosem. Hlavu udržujte v pozici, která je prodloužením přímky páteře. Nyní přeneste váhu těla na prsty rukou a opět klidně nadechujte a vydechujte nosem. V poloze setrvejte tak dlouho, dokud to bude příjemné. Cvičením si posílíte ramena a paže. Pravidelným cvičením omezíte astmatické potíže a lépe si prokrvíte srdce a mozek.

Mudra pro kůži

Posaďte se, ruce uvolněte do klína dlaněmi vzhůru. Palce položte přes nehty prsteníčků. Ostatní prsty volně protáhněte. Mírným tlakem palce na nehet prsteníčku utvořte energetický kruh. Soustřeďte se na energii, která ze špiček vašich prstů proudí do středu vaší hlavy a pak se opět vrací zpět. Zavřete oči a zcela se odevzdejte proudící energii. Postavení rukou přerušte uvolněním. Optimální délka cvičení je patnáct minut. Vhodné je také provádět před spaním. Toto postavení rukou pročisťuje a udržuje vaši kůži pružnou a napnutou. Stejně tak posiluje nehty, vlasy, svaly, kosti a zlepšuje váš čich.

 

Literatura

Susi Riethová: Léčivá síly jógy

Objednat předplatné