Zdraví 11. 02. 2020 PDF Tisk

Jóga pečuje o naše záda

Dnes slavná věta Josepha Pilatese: „Jste pouze tak staří, jak máte flexibilní páteř,“ je skutečně víc než pravdivá. Stačí se jen zeptat někoho, kdo se zády řešil jakýkoliv problém. Takový člověk vám ihned odpoví, že pokud máte problémy se zády, jde všechna legrace stranou...

Jóga pečuje o naše záda

Prevence je vždycky lepší než případná a často nutná léčba a tou nejlepší prevencí není nic jiného než samotná jóga. Jóga je skvělý způsob, jak být fit, a také nástroj k tomu mít zdravá záda a pružnou bezbolestnou páteř.

Ásany jako kočka, hora, pozice dítěte, kobra, twisty stranou či pes hledící k zemi jsou skvělým nástrojem k protažení, zpevnění a uvolnění zad a celé páteře.

Pokud se již potýkáte s problémy se zády, je určitě dobré, abyste necvičili sami, ale pod dohledem certifikovaného instruktora. Ten vám totiž poradí, jak do ásany správně „vplout“ a užít si ji i s případnými obtížemi naplno a s radostí.

Starat se o svá záda a žít šťastněji

Pokud se někdo necítí šťastný, ásany to vždy ukážou. Řeč těla totiž dokonale vystihuje mód, ve kterém se právě nacházíme. A i tady platí pravidla: „Jaké máte držení těla, takové rozpoložení bude mít vaše mysl,“ a zároveň nadějná fráze: „Jaký dokážete zaujmout postoj své mysli, tak budete následně držet své tělo.“ Takže nic není ztraceno.

Cvičení jógy může přinést veliké změny do životů těch, kteří jsou svázáni jakýmikoliv obtížemi spojenými se zády. Přináší výhody nejen tělu, ale také mysli. Je prokázáno, že pokud sedíme či stojíme rovně, zvedne se směrem nahoru také naše nálada, zlepší se krátkodobá paměť, ostražitost, sebevědomí a množství energie.

Pokud vytvoříme rovnováhu ve svém fyzickém těle, budeme se cítit lépe také po psychické stránce, budeme lépe spát a celkově zlepšíme kvalitu svého života.

Časopis The Journal of Behaviour Therapy and Experimental Psychiatry dokonce přišel se studií, která prokázala, že lidé trpící depresí začali mít výrazně lepší náladu v okamžiku, kdy se začaly zlepšovat jejich ásany prováděné pravidelnou praxí.

První skutečně důležitou ásanou, která výrazně pečuje o naše záda, je pozice hory. Je ale nutné i takovou, na první pohled jednoduchou ásanu provádět technicky zcela správně.

Pozice hory

  1. Stoupněte si na celé plosky chodidel a protáhněte tělo směrem nahoru za temenem hlavy. Dýchejte dlouze, zhluboka a zkuste se uvolnit.
  2. Uzemněte chodidla. Pomaličku přesuňte váhu směrem na špičky a pak ji zase vraťte na celou plochu plosek. Několikrát zopakujte. Poté přeneste váhu na paty a pak opět na celá chodidla. Možná už tady odhalíte své slabiny a fakt, že to není úplně jednoduché rozložit váhu těla rovnoměrně na plosky nohou.
  3. Vycentrujte pánev tak, abyste zabránili přílišnému prohnutí v oblasti beder. Vtáhněte břicho a dýchejte. Držte páteř v prodloužení a hlavu rovně s bradou jemně nasměrovanou ke krčnímu důlku.
  4. Otevřete hrudní koš. Několikrát zvedněte ramena s nádechem nahoru směrem k uším a s výdechem je zatlačte dolů a dozadu.
  5. Dívejte se před sebe a pozorujte svůj dech.

Možná se vám těchto pár kroků jeví jako samozřejmost, ale sami zjistíte, že tomu tak rozhodně není. Mnohokrát se přistihneme, jak mnohé z výše uvedeného děláme přesně naopak. Často, když se necítíme dobře, nemáme ani správné držení těla. A to je důležité změnit nejen kvůli své náladě, ale hlavně kvůli své páteři.

Fyzické výhody cvičení jógy

Jóga pomáhá zvýšit sílu ve velmi specifických svalech a svalových skupinách. Držení pozic v józe by nemělo být nepříjemné. Vyžaduje však koncentraci a specifické použití svalů v celém těle. Svalová síla se zlepšuje tím, že zůstáváme v těchto pozicích déle a velmi důkladně každou z nich prodýcháme.

Mnoho ásan jemně posiluje svaly v zádech a tím i břišní svaly. Zádové a břišní svaly jsou nezbytnou součástí svalové sítě páteře a pomáhají tělu udržovat správné držení těla a pohyb. Když jsou tyto svaly dobře tonizované, bolest zad může být výrazně snížena nebo vyloučena.

Protahování a relaxace

Jóga nezahrnuje pouze fyzicky náročné ásany, její součástí je také protahování a relaxace, která snižuje napětí ve svalech přenášejících stres. Jóga vyžaduje, aby každá ásana, kterou zaujmete, byla držena po dobu 10 až 60 sekund.

Pro lidi s bolestí dolní části zad je strečink velmi důležitý. Např. protažení svalů hamstringu (v zadní části stehna) pomáhá rozšířit pohyb v pánvi a snižuje napětí v dolní části zad. Kromě toho protahování jógou zvyšuje průtok krve, umožňuje proudění výživných látek, vylučování toxinů a celkovou výživu svalů a měkkých tkání v dolní části zad.

Jóga a mysl

Jóga teoreticky pomáhá lidem soustředit svou energii na dýchání a držení těla. Metodické dýchání zvyšuje průtok kyslíku do mozku a nastavuje rytmus v těle a mysli. Tato akce spojená s pozicemi a někdy i meditací rozptyluje stres a úzkost, a tak zmírňuje bolesti zad způsobené psychologickými a emocionálními faktory.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné