Jóga Zprávy 15. 04. 2019 PDF Tisk

Jóga jako prostředek „léčby“ bolestí obličeje?

Techniky „self-care“ by měly být první linií léčby pro pacienty s bolestí obličeje, navrhuje studie.

Jóga jako prostředek „léčby“ bolestí obličeje?

Zatímco ústní přístroje, jako jsou dlahy a štípací kryty, jsou nejčastějšími prostředky léčby bolesti obličeje vlivem temporomandibulárních poruch (TMD), pacienti je hodnotí jako méně užitečné než samoobslužné postupy, jako jsou cvičení čelistí nebo teplé obklady, což potvrzuje i nová studie výzkumníků na NYU College of Dentistry.

Studie, publikovaná v časopise Clinical Oral Investigations, naznačuje, že techniky self-care by měly být první linií léčby svalové TMD.

TMD (někdy nazývaný TMJ po temporomandibulárním kloubu) jsou běžné bolesti, které se vyskytují v čelistním kloubu a okolních svalech. Svalový stav, zvaný myofasciální temporomandibulární porucha (mTMD), postihuje více než 10 % žen. Lidé s TMD mají často i jiné bolesti; výzkum ukazuje, že 7–18 % lidí s TMD také splňuje kritéria pro fibromyalgii, což je stav charakterizovaný rozšířenou bolestí.

Zubní lékaři a pacienti používají k léčbě bolesti obličeje různé prostředky, včetně ústních přístrojů, jako jsou dlahy a kryty, léky proti bolesti, např. nesteroidní protizánětlivé léky, a techniky péče o sebe – cvičení čelistí a teplé obklady.

„Orální pomůcky jsou běžnou první linií léčby TMD, a to navzdory nejasným výsledkům výzkumu týkajícího se jejich přínosu. I když bylo zjištěno, že ústní dlahy mají určitý přínos, nebyly shledány jako účinné pro pacienty, kteří  také trpí silnou bolestí mTMD,“ řekl Vivian Santiago, vědecký asistent na Katedře ústní a maxilofaciální patologie, radiologie a medicíny na NYU College of Dentistry a vedoucí autor studie.

V této studii výzkumníci zkoumali, co ženy, které nejsou léčeny medikamenty, s léčbou mTMD používají ke zvládání bolesti a jak účinně pacienti vnímají léčbu. Výzkumníci se dotazovali celkem 125 žen s mTMD, z nichž 26 mělo mTMD a fibromyalgii, aby zjistili, zda se léčba liší u pacientů se silnou bolestí.

Nejčastějšími hlášenými prostředky léčby byly orální přístroje (užívané 59 % účastníků), fyzikální terapie (54 %) a cvičení doma (34 %). Méně časté léčby zahrnovaly akupunkturu (20 %), návštěvu chiropraktika (18 %), léčení pomocí injekce (14 %), cvičení nebo jógu (7 %), meditace nebo dýchání (6 %). Účastníci často používali více než jeden způsob léčby (v průměru 2,4).

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné