Technika cvičení 25. 02. 2023 PDF Tisk

Jóga a pánevní dno: Jak spolu souvisí?

Počátkem života hledáme cesty a učíme se pracovat se všemi svaly, které v těle máme. Postupem času na tyto kroky zapomínáme a spolu s nimi i na to, co jsme dříve uměli. Stáváme se sami sobě cizí a trpíme psychickými i fyzickými problémy. Jednou z takových svalových skupin jsou i svaly pánevního dna. Jak s jejich opětovným uvědoměním pomůže jóga?

Jóga a pánevní dno: Jak spolu souvisí?

Již od narození se učíme používat svaly, které v těle máme: lezení a sezení vyžaduje práci svalů středu těla; abychom mohli chodit, musíme si osvojit koordinaci činnosti svalů nohou a pánve; pro uchopení něčeho zase potřebujeme obratné zvládnutí práce paží a rukou. Časem pro nás začnou být tyto činnosti automatické a my je začneme vykonávat jaksi podvědomě. Pokud chcete důkaz, co všechno jsme během života zvládli, porovnejte své dospělé koordinované pohyby s nekoordinovanými pohyby dítěte, které se učí chodit.

Vnitřní svaly vyžadují jemnost a koncentraci
Existují ale svalové skupiny, jejichž užívání je ještě mnohem těžší. Jedná se právě o svaly středu těla, které je velmi těžké zapojit, a které tudíž velmi snadno ochabují. Naše těla se potom de facto hroutí zevnitř – schází jim pevné základy, základní konstrukce, stavební kameny. Jejich zapojení je totiž nutné věnovat více pozornosti a úsilí než svalům, které jsou vidět a které užíváme denně. Pokud se ale naučíme zapojovat svaly vnitřní, svaly středu těla, všechny naše pohyby budou efektivnější. Dalším případem svalů, které se obtížně ovládají, jsou svaly pánevního dna. S jemnou aktivací obojího pomůže jóga praktikovaná s láskou a respektem k vlastnímu tělu i tomu, co ukrývá – k naší podstatě.

Komplikované pánevní dno
Řada lidí má o svalech pánevního dna velmi zkreslené nebo malé představy. Částečně za to může fakt, že v naší společnosti je tato intimní oblast stále opředena rouškou jakéhosi tabu, o němž se nemluví. Oslabené pánevní dno ale působí řadu potíží, od problémů v sexuálním životě přes potíže s otěhotněním až po únik moči a další. Řada z nás si tak existenci této důležité svalové skupiny uvědomí teprve tehdy, když začne působit nepříjemnosti.

Svaly, které nepoužíváme, ochabují
Kudy vede cesta zpět? Stejně jako všechny ostatní svaly v těle musí být i svaly pánevního dna pravidelně používány, aby zůstaly silné. Pokud je pravidelně nezapojujeme, slábnou a ztrácejí svou funkčnost. Jejich zdraví také ovlivňuje řada faktorů souvisejících se sedavým životním stylem spojovaným s nevhodnou stravou a nedostatkem pohybu. Jedná se o zácpu související s tlakem na konečník a nepravidelným vyprazdňováním, o nadváhu a obezitu, nebo naopak o přetěžování – zvedání těžkých věcí bez zapojení vnitřních svalů středu těla.

Správnou cestu ukáže jóga
Uvědomit si problém a pojmenovat jej je součástí zdravé sebereflexe, které učí jógová praxe. Ta nám zároveň ukazuje, jak se sebou jednat jemně, ohleduplně, s respektem a úctou, a říká, že stejně bychom měli přistupovat ke svému tělu během fyzické praxe – tedy s ahimsou, první jamou, která upozorňuje na to, že bychom si nikdy a za žádných okolností neměli ubližovat. Jemná jógová praxe pomáhá uvědomit si dech a dráhu, kterou v těle vykonává, i dechové pohyby, které tělo s nádechem a výdechem přirozeně provádí. Účastní se jich i pánevní dno. S nádechem se otevírá do stran jako květ lotosu s východem slunce a s výdechem se zase zavírá jako květ lotosu se západem slunce.

Nechte dech plynout a sledujte, co se děje
Položte se na záda, pokrčte nohy a zapřete je o chodidla. Paže položte volně podél těla dlaněmi vzhůru. Dýchejte a vnímejte, které svalové skupiny se s nádechem a výdechem zapojují. Sledujte dech a dráhu, kterou v těle vykonává. Představte si, že v oblasti pánevního dna máte květinu lotosu, která se s každým nádechem otevírá do stran, pokračuje přes břicho, žebra až do klíčních kostí a s výdechem se zase zavírá, od klíčních kostí přes žebra, která jdou dolů a k sobě, až po pánevní dno. Dýchejte, sledujte a nechte dech volně plynout. Vnímejte kontakt chodidel se zemí a s každým výdechem se s nimi od země jakoby odtlačte a sledujte, co se děje na úrovni pánve a pánevního dna.

 

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstocck.com

Všichni předplatitele mohou nyní v rámci svého tarifu JV basic cvičit s videm MUDr. Anety Sládkové Králové - JAK NA PÁNEVNÍ DNO? Cvičte ZDE

Objednat předplatné