Cvičební sestavy 14. 11. 2017 PDF Tisk

Jóga a oči

Moderní člověk velmi málo přemýšlí o tom, co dělá tím, že se nesmyslně oddává chuti, žízni, emocionálním vášním a obvyklému zneužívání sluchu, zraku, čichu nebo hmatu. Žijeme v konzumním světě, že mnozí lidé necítí dotyk matky Země, zvuky přírody nebo čichové vjemy přírody.

Jóga a oči

Náš nervový systém je otupělý, např. celé dny se díváme na plochy monitorů, posloucháme hlasitou hudbu, bez zdravého nervového systému budou naše smysly narušovány zevnitř. Náš nervový systém totiž představuje komunikační systém vnitřního světa. Často se příliš nezajímáme o tento odraz a místo toho vytváříme kosmetické způsoby, díky kterým můžeme žít se zničenými smysly. Musíme si také uvědomit, že naše tělo je zanášeno konečnými produkty metabolismu procesů těla a že tyto látky znečisťující tělo (odpadní látky) musíme z těla odstranit. Dhauti znamená „čistit“. Existují formy dýchání, které slouží k očistě těla vzduchem, kdy se dech vydechuje ústy, střídavě nosními dírkami, ušima, očima. Jiná forma nás může naučit dýchat póry pleti, pleť se stává mladší a pružnější. Tyto techniky stačí provádět jednou za měsíc nebo za čtvrt roku. Některé jógové ásany mají velký vliv na oči. Cítíte-li slabost, únavu, máte-li poškozený zrak a nosíte brýle (provádějte cviky bez brýlí), zapojte krátká cvičení do své každodenní praxe.

Zvláštní péče o oči

Postavte se s nohama široce roznoženýma a rukama rozpaženýma – dlaně směřují vzhůru. Nyní otáčejte celé tělo doprava tak daleko, jak jen můžete, odtáhněte jednu patu od země, abyste dosáhli co největšího protočení. Pak sklouzněte zpět doleva a jděte opět co nejdále. Celé protáčení by mělo zabírat více než 360 stupňů. Po celou dobu mějte oči otevřené a mrkejte každou sekundu. Snažte se zaostřovat zrak na předmět, který máte ve svém zorném poli. Tuto techniku můžete provádět i pod širým nebem, abyste v jedné poloze před sebou viděli vzdálený horizont a museli na něj zaostřit svůj zrak a v následující poloze museli zaostřit zrak na nějaký blízký objekt. Přibližte nohy více k sobě (asi na patnáct centimetrů) s pažemi volně visícími po stranách. S hlubokým dechem se protáčejte ze strany na stranu s očima otevřenýma a mrkajícíma. Snažte se zaměřit na každý objekt ve svém zorném poli. Nepřežeňte tento pohyb, otáčejte se ze strany na stranu jako kyvadlo hodin. Provádějte oba pohyby asi 6 minut a potom přejděte k další skupině ásan.

Proveďte polohu podobnou trojúhelníku – páršva kónásana, při níž se držíte rukou palce nohy na téže straně. V této poloze zvedněte volnou paži vzhůru nad sebe a otočte hlavu tak, abyste se mohli dívat na dlaň své ruky. Setrvejte v poloze půl až jednu minutu. Pak se vztyčte a opakujte tuto polohu třikrát na každé straně.

Předkloňte se do polohy předklonu ve stoje – agrimásra. Zachyťte se prsty rukou za palce obou nohou. Uplatněte určitý tah na palce nohou, mírně zakloňte hlavu, otevřete oči a mrkejte směrem do jemného slunečního svitu (nejlépe vycházejícího slunce). Do polohy vždy vcházejte ze stoje. S výdechem se předklánějte, pak se s nádechem držte za palce a mrkejte očima. Vydechněte a skloňte hlavu dolů, při tom se stále držte palců na nohách. S nádechem se napřimte a můžete celý cyklus opakovat (stačí s nádechem zvednout hlavu a opakovat celý cyklus).

Vrkšá s aňdžalí mudrou mohou rovněž sloužit k upevnění zraku. Provádíte-li ji pod širým nebem, nalezněte si nějaký vzdálený objekt, upřete na něj zrak a mrkejte. Provádíte-li polohu uvnitř v místnosti, použijte mandalu nebo obrázek na zdi. Také symbol slabiky ÓM je velmi vhodný pro fixaci zraku s mrkáním.

Oční cviky

Opisování geometrických tvarů očima je výborný způsob, jak získat ztracenou kontrolu nad očními svaly. Pohyby můžete provádět s očima otevřenýma i zavřenýma. Nejjednodušší formou pohybu je pohyb očí doprava a doleva, co nejdéle můžete (osm až desetkrát), pak přejdete k pohybu nahoru a dolů a potom k pohybům do jiných směrů. Zkuste kreslit očima kruhy, ovály, trojúhelníky, osmičky. Vždy po pěti provedeních obraťte směr otáčení očí. Osmičku namalujte na ležato. Buďte opatrní, a zvláště v začátku nepřežeňte cvičení, neboť oční svaly mohou být ještě velmi slabé. Musíte je nejprve posílit a teprve potom dojde ke zlepšení zraku. Trpíte-li na záněty očí nebo bolí-li vás často oči, použijte studený obklad – vlhký ručník. Vyhněte se mnutí a protírání očí.

Pránický obklad

Vytvořte misku z dlaní a přiložte si ji na oči. Je dobré před tím krátce protřít dlaň o dlaň a tímto třením vybudit pránická nervová zakončení dlaní. Vypozorujte, které oko je slabší, a přikryjte je první. Dlaně umístěte tak, aby se malíčky křížily přes nos. Pokud sedíte ve vadžra ásaně nebo sukha ásaně, skloňte se dopředu, až se dotknete lokty země. Setrvejte v této poloze s očima zavřenýma a přikrytýma dlaněmi. Vychutnávejte tento pránický obklad nejméně tři až pět minut na závěr svého každodenního cvičení.

 

Literatura

Jóga krok za krokem, 1999

 

  • autor: Eva Učňová
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné